Büyülü Western: Alloy of Law


Alloy of Law

Yazar: Brandon Sanderson

336 sayfa

Tür: Fantastik Western

Özet Görüş:

Mistborn serisinin devamında geçen bu hikaye seriyi bilmeyenler için de ulaşılabilir bir roman olmuş. Fantastik sevenler bu romanı

İnceleme

Mistborn serisi ile oldukça etkileyici bir üçleme sayesinde tanışmıştık. Brian Sanderson bu başarılı fantastik eserde çeşitli metal alaşımlarını kullanarak büyü yapanların oldugu bir dunyayı tanıtmıştı. Bu dünya üçlemenin sonunda değişmişti. İste bu üçlemeden 300 yıl sonra Scadrial’da medeniyet sanayi devrimine doğru ilerlemektedir. Sanayileşen, elektrik ışıkları ile aydınlanan, yollarında arabalar şehirlerden uzakta Vahşi Bölgelerde ise kendi kanunsuzlar ve kaçaklar vardır. Bu kanunsuzlukla savaşmaya kendini adamış şehirli bir asil olan Waxillium Ladrian amcasının ve kardesinin ölümü üzerine tek varis olarak sehre ve aile servetinin basına geçmek için doner. Vahşi Toprakların kanunsuzluklarına alışmış ve ünlü bir kanun adamı olan Waxillium Ladrian, şehrin de farklı ama bir o kadar acımasız kanunsuzluklar sakladığını öğrenir. İkizdoğan (Twinborn) yani hem bir Allomancy hem de bir Feruchemy yeteneği olan Ladrian mücadelesinde yanlız değildir. Vahşi Topraklardan dostu zamanı durdurabilen kılık değiştirme ustası Wayne ve şehirde Scandrial’da kadınlara pek uygun olmayan bir iş yapıp üniversitede suç üzerine okuyan Marasi ile büyük bir suç şebekesinin peşine düşerler.

Dönem romanı, fantastik ve western beraber

Serinin ilk üçlemesini bilenler için hem farklı hem de oldukça etkileyici bir roman Alloy of Law. Sanderson alıştığımız büyü sisteminin dışına çıkmadan yenilikler ekleyerek dünyayı geliştiriyor. Austinvari bir dönem romanı ile western arasında gidip gelen anlatımı ve klasik İngiliz romanlarına göndermeler ile başarılı bir iş çıkartıyor.

Büyünün daha önce üstünde durmadığı yanlarını işliyor. Büyünün topluma etkisini ustaca inceliyor. Sanayileşen sihirli bir toplumun değişimini de anlatıyor. Soluk kesen bir maceraya birleşince serinin öteki eserlerini okumamışları da etkileyeceğini düşündüğüm bir roman çıkmış ortaya. Fantastik seviyorsanız kaçırmayın.

Sizin türlerin karışımları hakkında düşünceniz nedir? Böyle eserleri okumak ister misiniz? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşın.

Büyülü Western: Alloy of Law’ için 3 yanıt

  1. Bu yazı yayınlanalı uzun zaman olmuş ama yine de cevap vereyim. Orjinal üçlemeyi okudum ama bunları daha okumadım. Okumak isterim ama dil konusunda sıkıntılarım var. Çevrileceği söyleniyor öyle olursa okurum. Çok güzel bir seri. Sanderson’un çevrilmiş tüm kitaplarını okudum ki kendisini WoT dan tanıyorum. Hayal gücüne, özgürlüğüne ve hep şaşırtmayı başaran yönünü çok seviyorum. Benim açımdan hala hayatta olan en iyi fantastik kurgu yazarı. Eğer onun kitaplarını okumadıysanız ve bu yazıyı okuyorsanız hemen alın okuyun. Her biri olabildiğince özgün birer başyapıt. Bu yazı için de teşekkürler çok güzel yazılmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.