Eleştireni eleştirmek


Geçen hafta Strange Horizons‘da Michael J. Sullivan’ın Theft of Swords adlı romanını Liz Bourke isminde bir okuyucu tarafından eleştirilmiş. Liz Bourke kitabı hiç beğenmemiş ve oldukça sert sözlerle eleştirmiş. Örneğin

….As of this writing, I want to hunt down every single soul associated with the decision to give this series the imprimatur of a major publishing house and rub their noses in it like a bad puppy. Sloppiness in amateurs is understandable. When professionals are involved, there should be consequences. I have words for these people. Bad words. But I’ll restrain myself, and restrict my vocabulary to standards acceptable in polite company. The book’s own words ought to be enough to condemn it.

Türkçesi

…Bunu yazarken, büyük bir yayınevinin tasdiğinin kararını verenlerin hepsini yakalayıp kötü köpek yavrusu gibi burnunu sürtmek istiyorum. Ametörlerde beceriksizlik anlaşılır. Profesyoneller işin içine girdiğinde sonuçları olmalıdır. Bu insalara söyleyecek sözlerim var. Kötü sözler. Ama kendimi tutacağım, dilimi buradaki nazik toplulukça kabul edilebilecek standartta tutacağım. Kitabın kendi kelimeleri onu suçlamaya yeterli.

Eleştiri çok sert ancak gene de oldukça objektif gözüküyor. İşler bu eleştiri yayınlandıktan sonra karışmış. Yazının altında sayfalarca yorum var. Kitabı sevenler eleştirmen çok yüklenmişler. Eleştirmenin ne elitistliği kalmış ne kıskançlığı. Sevdiğiniz bir eserin yerden yere vurulmasına karşı çıkabilirsiniz ancak bu eleştirmenin görevini değiştirmez.

Eleştirmenin görevi

Size eseri olabildiğince objektif göstermektir. Kötü yanlarını da iyi yanlarını da anlatır. Eğer beğenmediyse beğenmediğini ifade etmelidir. Bir iş berbatsa ona berbat demek eleştirmenin görevidir. Siz okuyucu/izleyici/dinleyici işin özünde tüketici olarak o berbat işi beğenebilirsiniz. Bu beğeniniz işi iyi yapmaz. Sadece çeşitli sebeplerden o eserin başkalarının gözünde hata olan yanlarının sizin için az etkili ya da başarılı olduğunu gösterir.

Bir gün sevdiğiniz bir eserle ilgili kötü bir eleştiri okursanız, derin bir nefes alın. Bir bardak ılık su için ve o eseri neden beğendiğinizi ve neden onu korumak istediğinizi anlatın. Bunu yaptığınızda o eserin sahibiyle kurduğunuz bağı anlayacak ve daha huzurlu olacaksınız.

Ben de bu güncede eleştir yayınlıyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz? Eleştiri nasıl olmalı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s