Demir Druid


Hounded

Yazar: Kevin Hearne

320 sayfa

Tür: Şehir Fantastiği

Özet Görüş:

Şehir fantastiğine yeni bir soluk getiren etkileyici bir kitap Hounded. Vampirler, büyücüler, kurtadam ve başka değişkenlerin olduğu türe Druid’lerin de başarılı olabileceğini gösteriyor. Kahramanının 2000 yaşını geçtiği bir roman daha önce okumamıştım, sırf bu özelliği ve köpeğinin zekası için bile okunmaya değer.

İnceleme

Kevin Hearne Arizona’da yaşayan, çizgiroman seven bir lise İngilizce öğretmeniymiş. Onun kitabının bu kadar hoşuma gideceğini beklemiyordum açıkçası ancak ilk cümleden itibaren kitap bir solukta okunuyor. İlk cümle şöyle

There are many perks to liv­ing for twen­ty-​one cen­turies, and fore­most among them is bear­ing wit­ness to the rare birth of ge­nius.

Türkçesi

Yirmibir yüzyıl yaşamış olmanın bir çok avantajı var, ve bunların en iyisi de dehanın nadir doğuşuna tanıklık etmek.

Grand Canyon, Arizona. The canyon, created by ...

Arizona via Wikipedia

21. yüzyılda 21 yüzyıldır yaşamış bir karakterin hikayesini okuyacağımızı böyle başarılı bir şekilde anlatarak başlayan roman, 2000 yaşından büyük Atticus O’Sullivan ve köpeği Oberon ile tanışmamızı sağlıyor. Atticus bu kadar uzun yaşamasını zekasına ve kurnazlığına borçlu olsa da bir çok düşman edinmiştir. Atticus’un düşmanlarının arasında bir kaç tanrı da vardır. Hearne’nin dünyasında insanların hayal ettiği tüm tanrılar gerçektir. Atticus ise kendi toprakları İrlanda’nın aşk tanrısı Aenghus Og’u kızdırmıştır. Ondan kurtulabilmek için Arizona’da doğaüstü varlıkların pek uğramadığı bir kasabaya yerleşmiştir. Küçük bir kitapçı işletmekte, kasabanın vampir ve kurtadamları ile arada iş yapmakta, cadıların bir kaç problemini çözmektedir. Her şeyden önemlisi saklanmaktadır ama ölüm tanrıçası Morrigan ona Aenghus Og’un yerini bulduğunu söylemek için geldiğinde işler değişir. Atticus’un periler, tanrılar, cadılar, iblisler ve polislerle mücadele etmesi gerekmektedir. Sonunda saklandığı yerinden çıkıp büyülü kılıcını kuşanır.

Farklı bir roman

Oldukça farklı bir şehir fantastiği anlatmış Hearne. Atticus’un yaşlı İrlandalı komşusu ya da telepatik olarak konuştukları köpeği Oberon ile olan ilişkisi sayesinde oldukça da keyifli bir roman olmuş. Karanlık bir dünyada bir o kadar da büyük karakterlerin olduğu Hounded’ın etkileyiciliği de burada aslında. Atticus’un ikibin yıldan fazla yaşamış olması ona neredeyse her tarihi olay hakkında birinci elden yorum yapma imkanı sağlıyor. Hearne burnu büyük ve sıkıcı bir karakter yerine sokakta görseniz sohbet etmek isteyeceğiniz ayakları yere basan ve sıcak bir karakter yaratmış. Atticus’un bu hali de kitabın okunurluğunu arttırıyor.

Eğer şehir fantastiği seviyorsanız ve Jim Butcher Harry Dresden’i dışında erkek karakter bulamadığınızdan şikayetçiyseniz bu kitabı kaçırmayın. Eğer şehir fantastiği seviyorsanız ve kitaplarınızda güçlü kadın karakterler istiyorsanız da bu kitabı kaçırmayın. Bu serinin bir başka iyi yanı da eğer benim gibi ilk kitabı sevdiyseniz kalan iki kitabın da yayınlanmış olması. Yani haydi okumaya.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s