Mistborn The Hero of Ages


Mistborn: The Hero of Ages

Yazar: Brandon Sanderson

572 sayfa

Tür: Epik Fantastik

Özet Görüş:

Tam bir destansı fantastik roman. Büyük zorluklara ve tehlikelerle başa çıkmaya çalışan kahramanların hikayesini anlatıyor. Seri için çok iyi bir son ve etkileyici bir anlatıma sahip.

İnceleme

Brandon Sanderson’un dilimize de çevirilen Elantris‘ten sonraki serisi Mistborn‘un üçüncü romanı The Hero of Ages ikincinin bıraktığı yerden devam ediyor. Bundan sonrasında ilk iki romanı okumadıysanız, devam etmeyin. Çünkü ne kadar dikkat etsem de ilk iki roman hakkında da bir şeyler yazacağım.

ve güç dünyaya yayılır

The Well of Ascension‘ın sonunda Vin kocası Elend’i kurtarmak için Kuyunun gücünü kullanmak yerine onu dünyaya salmayı tercih etmişti. Bunu ne kadar iyi niyetle yapmış olsa da sonuçta Yıkım (Ruin) adında yaratılıştan beri var olan kötü bir gücü dünyaya salıyor. Öğreniyoruz ki Yıkım başından beri Vin ve arkadaşlarını etkilemiş, onları kendi savaşında kullanmıştır. Yerinden ettikleri kötü Lord Ruler ise bir gün Yıkım’ın kurtulacağından korktuğu için şehirlerin altında gizli sığınaklar ve onların içinde yiyecek ve silahlar saklamıştır. Vin ve ikinci kitabın sonunda Mistborn olan Elend artık yok olmaya sürüklenen dünyalarını kurtarmak zorundadırlar.

Kitap daha önce anlatılanların üzerine devasa bir yapı inşa ediyor. Son İmparatorluğun hikayesini bildiğinizi düşünürken bir de bakmışsınız aslında hiç bir şeyden haberiniz yokmuş. Canavarları ve insanları anladığınızı tahmin ederken, görüyoruz ki çok az şey anlamışız. Çağların Kahramanı (Hero of Ages) kim sorusuna cevap ararken kaç kere ters köşeye düşürüyor bilemezsiniz. Sonuçta her şey tamamlandığında hepsinin ne kadar anlamlı olduğunu görmek inanılmaz bir keyif veriyor. Üç koca kitabı okuyup bitirdikten sonra, Sanderson’un koyduğu ipuçlarını görmek için tekrar okuma isteği doğuruyor. Çünkü ilk kitaptan son kitaba ipuçları göndermiş ve bunu bir üçlemede yapmak hiç kolay değil.

çok yazılmış zor konulara dokunyor

Güç ve güçsüzlük, iyilik ve kötülük, sevgi, fedakarlık, kahramanlık, din, ölüm gibi aslında çok işlenmiş ve bu yüzden de işlenmesi zor konulara dokunuyor. Özellikle The Hero of Ages’de büyük konular üzerine gitmiş ve onların da hakkını vermiş. Çok bilgili ve akıllı bir insan olduğunu okurken fark ediyorsunuz. Sadece yaratıcı büyü yöntemleri, etkileyici fantastik dünyaların usta yazarı değil, insan halinin ve ilişkilerinin de etkili bir anlatıcısı Sanderson. Sanırım Sanderson’un büyüklüğü de buradan geliyor.

Sanderson yenilikçiliğini web sitesinde de devam ettirmiş. Sitesine girip Mistborn bölümüne ulaştığınızda kitabın neredeyse her bölümü için notlarına ve daha bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Kitaptan örnek bölümlerin de bulunduğu bu sayfayı inceleyin.

Bu seri fantastik edebiyatla ilgileniyorum diyenlerin kesinlikle okuması gereken bir eser. Kaçırmayın. Türkçe’ye bir yayınevi en kısa zamanda çevirmeli.

Unutmadan seriden 300 yıl sonra devam edecek Alloy of Law’ın ilk bölümlerini Tor.com’da okuyabilirsiniz

Mistborn The Hero of Ages’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.