Karanlık Geleceğin Dünyası – 2


Mirrors: Infinite Macambre

Yazar: Chuck Wendig

Sanatçılar: Brian LeBlanc, Mathias Kollros

Sayfa sayısı: 30

Daha önce bir yazımda Bleeding Edge’i incelemiştim. Onda da belirttiğim gibi bu WoD Mirrors kitabına bir ek olarak düşünülebilir. Tek başına kullanılmasında(Stand-Alone) sakınca olmayan bir ürün, tabi ki temel kural kitaplarına sahip olduğunuz sürece. Infinite Macambre WoD oyununu space opera çevirmek için öneriler ve kurallar sunan 30 sayfalık bir kitap. Bleeding Edge’den farklı bir ilerleyişi var kitabın. Kurguyeri oluşturma işinin büyük bir kısmını Storyteller’a bırakıp, yönlendirici sorular sorup, çeşitli ilham verici örnekler kullanmışlar.

Space Opera Nedir?

Kitaba space opera türünü anlatarak başlıyorlar. Neden WoD’a uygun olduğuna dair kısa bir sunumdan sonra, space opera’nin anahtar elemanlarını anlatıyorlar 2 sayfada. Sonra türün vazgeçilmez öğesi olan uzay gemilerine geliyor sıra. Temel araç kullanımı kurallarının üzerine ekledikleri küçük bir mekanikle uzay savaşlarını simüle etmeyi amaçlamışlar. Bu ciddi bilimkurgu severlerin hoşuna gitmeyecek bir mekanik olmuş ama zaten space opera amaçlanan bu olmadığı için bence kurguyere oturan bir mekanik. –Star Wars‘u düşünün oradaki uzay savaşlarını simüle edebilir ama bir Star Trek olamaz- Bunun dışında Spaceship 4 alt elemanı olan bir Merit. Bunlar büyüklük, hız, silah ve zırh. Bunlara 1’den 5’e kadar atanan değerler uzay gemisinin şeklini ve gücünü belirliyor. Bunların savaşlara etkisi de var.

Stygian Gate ve The Dread Doors

Daha sonra kurguyere ekledikleri yeni bir öğeyi tanıtıyorlar. Işık hızından hızlı seyahat mümkün olmadığı için insanlar Stygian Gate veya The Dread Doors dedikleri geçitleri kullanarak alternatif bir düzleme geçip yolculuk yapıyorlar. Bu sayede normalde nesiller alacak bir yolculuğu 6-7 saat gibi bir sürede yapabiliyorlar. Ama WoD’daki herşey gibi bununda bir sıkıntısı var. -Kapıların kendilerinin gizemini geçtikten sonra- Bu kapıların ardındaki yer gizemli bir yer. Hayaletlerin, hiç olmamış gemilerin ve garip başka şeylerin bulunduğu, bu varlıklarla iletişime geçmenin lanetlenmek anlamına geldiği, içeri girmemin bile insanın yaşama isteğini azaltan bir yer. Girmenin neredeyse zorunlu olduğu ama riskinde büyük olduğu bir yer. Kapılarsa, kelime bulamıyorum WoD konusundaki cahilliğime verin, vampirler, avcılar, periler ve büyücüler için ilgi çekici.

WoD karakterleriyle ilgili yeni kurallar

Daha sonra uzayda çeşitli WoD karakterleriyle ilgili yeni kuralları ve fikirlerini anlatıyorlar. Sonuçta pek çok şey mesela vampirlerin güneşe çıkamaması sadece dünyada geçerli olan bir lanet Kabil’in üzerindeki orjinal şekliyle veya kurtadamların ayla olan bağlantısı. Bleeding Edge’de bunları açıklamaya çalışmamaların sebebi muhtemelen onu tasarlarken Dünya üzerinde bir cyberpunk düşünmüş olmalarıydı. Ama konu space opera olduğu zaman Dünya kadar küçük bir yerle sınırlı kalamazsınız. Bu düşüncelerini 3 kategoriye anlatarak vermişler. System Shifts kısmında yapılması veya en azından dikkate alınması gereken önemli noktalara değiniyorlar. Çünkü eğer vampirler sadece Dünya’daki güneşten(veya güneşten sadece dünya üzerindeyken) etkileniyorlarsa, bu onları dengesiz bir şekilde güçlü yapabilir. Story Considerations kısmında hikaye bağlama önerileri, çeşitli kurguyer düzenlemeleri verip cevabından senaryo çıkaracağınız sorular soruyorlar. New Toy ise her karakter tipine yeni mekanikler veya (genellikle) Meritler getiriyor. Vampire, Werewolf veya Hunter gibi popüler oyunlarının yanında Promethean, Changeling ve Geist içinde geniş yerler ayırmışlar ve kitabın önemli bir kısmını bunlar kaplıyor.

Uzaylı yaratmak

Son olarak uzaylı yaratma kısmını anlatıyorlar. Burada anlatmak için karmaşık bir sistem, WoD ruhuna uygun olduğunu söyleyebiliyorum sadece. Yaptığım bir kaç uzaylı da gördüğüm kadarıyla klasik tüm uzaylıları yapmak kitabın sunduğu kaynakla bile mümkün. Ama bizi de yaratıcılığımızı kullanmamız için sık sık teşvik ediyorlar. Öyle ki uyarıları okurken bir ara -bu muhtemelen katı ve ağır kurallar seven biri olduğumdan- “Ya herşeyi biz yapacaksak, siz niye kitap yazdınız ki” dedim kendi kendime, tabi bu aşırı derecede siz de yapın demelerinden. Yoksa harcadıkları çaba hiç az değil ki kitap hiçte boş bir kitap değil. WoD ve Space Opera’yı birleştirmek adına başarılı bir kitap ve bunun yanı sıra benim WoD kitabı okurken çektiğim bu kısım çok uzun ama özünde hiç bir şey anlatmıyor deme sıkıntısını çektirmiyor.

Bu kitabı alıp hemen oyunlara başlamak isterseniz bu ilginç kitabı 4,99$’a DriveThruRPG’den alabilirsiniz. Tüm FRP kitaplarını beklemeden hemen edinmek, Türkiye’ye bulmanın zor olacağı White Wolf kitapları veya Vampire The Masquerede’in 20. yıl özel sayısı için DriveThruRPG‘ye bir göz atın.

İndirim kampanyası

DriveThruRPG’ye gittiğinizde aşağıdaki kitapları alırken DiceInTheFall  kodunu kullanırsanız %20 indiriminiz var.

Savage Worlds Fantasy Companion [Pinnacle Entertainment]
Realms of Cthulhu [Reality Blurs]
Karma Roleplaying System Core [Bards and Sages]
FantasyCraft [Crafty Games]
Fat Dragon’s Dragonshire Deluxe [Fat Dragon Games]
Ninja Burger RPG (2nd Edition) [aetherial FORGE]
Heavy Gear Blitz! Locked & Loaded [Dream Pod 9]
Hero’s Handbook: Dragonborn [Goodman Games]
Splicers RPG [Palladium Books]
Caladon Falls [Savage Mojo]
Legend of the Five Rings (4th Edition) [AEG]
Dungeon Dwellers (Rev. 2nd Edition) [Empty Room Studios]
Fuzzy Heroes (2nd Edition) [Inner City Games]
Ave Molech (2nd Edition) [Morbidgames]
Book of Alignment (OGL/Pathfinder) [Emerald Press]
Horrific Universe: 12 Months of Horror [Bailey Records]
Directors Cut Survival Horror [Crispy Zombie Productions]
Friar’s Almanac (Complete) [Dark Spire]
Distant Vistas [Draken Games]
Stories in the Ether, Issue 1 (Bundle) [Nevermet Press]
d-Infinity Volume #3: Children of the Night (Gen Con Special Edition) [Skirmisher Publishing]
Kitapları beğendiyseniz indirim için son tarih 10 Kasım.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s