İngiltere’ye büyüyü geri getirmek için


Jonathan Strange and Mr. Norell

Yazar: Susanna Clarke

782 sayfa

Tür: Fantastik, Alternatif Tarih

Özet Görüş:

Bazı romanlar çığır açarlar. Bu da onlardan biri. Ancak alıştığınız türde bir roman değil, hele okuması kolay bir eser hiç değil. Gene de fantastiğe uzak, Jane Austen‘a yakınsanız bayılacaksınız.

İnceleme

Bu romanı Hugo alan romanları okuma çabam çerçevesinde listeme almıştım. Bir arkadaşımın yardımı ile sesli kitabını edindim. İlk cümlelerden etkileyici bir roman dinlemeye başladığımı anlamıştım, anlamasına ama bir sorun vardı. Ben o dünyaya giremiyordum. Zorlaya zorlaya aralıklarla kitabı bitirdiğim için olsa gerek Clarke’ın ne yapmak istediğini daha iyi inceleme şansım oldu. Uzun yıllar hatırlanacak bir kitap yazmıştı Sussanna Clarke.

Susanna Clarke, being interviewed by Juliet Mc...

Susanna Clarke

Kitap uygulamalı büyüyü İngiltereye geri getirmeye çalışanların hikayesini anlatıyor. Önce uzun uzun Mr. Norell ve onun teorik büyücülere açtığı savaşı okuyoruz. Uygulamalı büyünün gücü ile teorik büyücüleri alt eden Norell Londra’ya ve onun sosyal hayatına balıklama atlıyor. Biraz saf, biraz sosyal yetenekten yoksun ve çokça da korkak olduğu için etrafını asalaklar sarıyor. Daha kitabın başında Norell’in gariplikleri okuyucuyu şaşırtmaya başlıyor. Açıkçası Norell olabilecek en uyuz kahramanlardan biri, antikahraman bile olamıyor. Ancak Clarke’ın yeteneği ikinci bölümde ortaya çıkıyor. Çünkü ikinci bölümde Norell’ın öğrencisi ve sonrasında en büyük rakibi olacak olan Jonathan Strange ile tanışıyoruz.

Jonathan Strange ikinci bölümde ortaya çıkıyor

İlk bölümün dipnotlarından tanıdığımız Strange’in gelişi ile kitap biraz olsun rahatlıyor. Strange Norell’ın tam tersi ve Norell’ın durağan pasajlarının yerine Strange’ın maceraları başlıyor. Büyüyü seven onu incelemekten keyif alan ama bir o kadar da dışarı çıkıp büyü yapmak isteyen bu genç adam ile Norell’ın mücadelesi İngiliz büyüsünün tarihini çizecek bir rekabete dönüşüyor. Strange’in Napolyon savaşlarında ana kıtada yaptığı kahramanlıklar, kendiliğinden centilmen oluşu, kendini sevdiren karakteri ve etkileyici kişiliğine rağmen sonunda bambaşka bir trajediye yuvarlanmasını okumak keyifli.

Son kitapta ise İngiliz büyüsünün babası, kayıp kral John Uskglass etrafında dönüyor. Uskglass’ı kimse görmese de herkesin dilinde ve İngiliz büyüsünün kaderi birbiriyle ilişkisiz kahramanların elinde çiziliyor.

Susanna Clarke sadece iki büyücünün tartışmaları ve hayatları etrafında bir hikaye anlatmıyor. İşin içine dönem romanlarına uygun şekilde, generaller, lordlar, eşler, kahyalar ve uşaklar da karışıyor. Bazı kahramanlar örneğin Sir Walter’ın siyah uşağı Stephen Black’in hikayesi kitabın sonlarına kadar devam ediyor. Her şey sonuçlanıp, hikaye bittiğinde aklınızda büyülü İngiltere düşleri kalakalıyorsunuz.

Etkileyici bir dili var

Clarke kitapta etkileyici bir dil kullanmış. Oldukça karışık bir kurgu ve güçlü bir anlatıma sahip. Konular birbiri içine giriyor, bambaşka yan yollara sapılıyor ve bazı çıkmaz sokaklarda duvara toslanıyor. Tam da o öykündüğü Charles Dickens ya da Jane Austen gibi yazarlara benzer bir anlatımla en bayağı ve küçük karakterin bile hikayesini anlatıyor. Bu anlatım türü Dickens ve Austen okumuş ve onları sevmişlere güzel gelecek olsa da ne yazık ki benim gibi okuyucuyu yoruyor. Çünkü doğrusunu söylemek gerekirse alışılmadık bir fantastik edebiyat deneyimi yaşatıyor. Durağan, yer yer sıkıcı bir anlatımı var. Clarke çok yetenekli, kitabı da on senede yazdığı için hiç bir sorunu yok ama öykündüğü yazarlar da zaten sıkıcı kitapların yazarları olduğu için stil kitaba ulaşmayı zorlaştırıyor. Gene de etkileyici dili bir çok ödül almasını sağlamış.

Timeın en iyi roman ödülü 2004
Hugo En iyi roman ödülü
2005
World Fantasy En iyi roman ödülü
2005
Locus En iyi ilk roman ödülü
2005
Mythopoeic Yetişkin Edebiyatı ödülü 2005
British Book Awards En iyi yeni gelen ödülü 2005

Eğer Austen ve Dickens severseniz, fantastikle aranızın iyi olup olmamasından bağımsız olarak bu kitabı beğeneceksiniz. Fantastik seviyorsanız kitabı okumayı deneyin, okuyamasanız da üzülmeyin çünkü her yaşa göre bir kitap değil. Ancak unutmayın on yıl sonra arkadaşlarınızla konuşurken bu kitabın adı geçtiğinde okumadığınız için üzülebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek yazılar:

Reklamlar

İngiltere’ye büyüyü geri getirmek için” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s