Fuzzy Nation: Ahlak, Bilinç ve Çıkar üstüne


Fuzzy Nation

Yazar: John Scalzi

304 sayfa

Tür: Bilim Kurgu

Özet Görüş:

H. Beam Piper‘ın Little Fuzzy adlı romanı 1962’de yayınlanmış ve o sene Hugo almıştı. Sevdiğim yazarlardan John Scalzi bu romanın tekrar yazımını yapmış. Bilim kurgu sevenler için oldukça başarılı bir hikaye ortaya çıkmış.

İnceleme

Ya yıllar önce Hugo’ları kazananları sırasıyla okumaya çalışırken ya da belki Türkçe’ye çevrildiyse Little Fuzzy‘yi okumuştum. Daha basit olmasını beklediğim kitabın oldukça etkileyici ve aslında ağır konuları kolaylıkla işlediğini görmüştüm. Scalzi’nin Little Fuzzy’yi tekrar yazacağını ve H. Beam Piper’ın mirasçılarının da buna izin verdiğini öğrenince oldukça meraklandım.

Hikayeyi bilmeyenler için konu Zarathustra XXIII isimli gezegende geçiyor. (Bu arada konuyla hiç ilişkisi yok ama Zarathustra Zerdüşt demek.) Bu gezegen ZaraCorp’un içinde bilinçli varlıklar olmadığına dair izin aldığı ve doğaya en az zarar vererek maden aradığı bir gezegen. Gezegenin en önemli madeni ise Güneş Taşı denilen ve fosilleşmiş deniz anası gibi yaratıklardan oluşan değerli bir taş. Bu o kadar göz alıcı ve etkileyici ki çok büyük paralara satılabiliyor. Kahramanımız Jack Holloway ise dünyada avukatlık yaparken barodan atılmış artık Zarathustra’da maden arayıcılığı yapan biraz çılgın, biraz kötü ama çok zeki bir adam. Jack kontrol için patlattığı bombalar devasa bir Güneş Taşı yatağını ortaya çıkartınca bir anda kendini zengin olma çabası içinde buluyor. Ancak para için yaptığı tüm bu çalışmalar evine giren kedi benzeri bir yaratığın ortaya çıkması ile karışıyor.

Cover of "Little Fuzzy"

Little Fuzzy'nin kapağı

Jack, kendini Fuzzy ismini verdiği yaratıkların bilinçli olup olmadığını ispatlamaya çalışan bir maceranın içinde buluyor. Kurallara göre eğer bir gezegende bilinçli yaratıklar varsa onların doğalarına zarar vermek yasak olduğu için maden çalışmaları durmak zorundadır. Buna da en çok o gezegene yatırım yapmış şirket bozulacaktır. İşte Jack hem kendisine hem de ZaraCorp’un hırsına karşı Fuzzy’ler için savaşmak zorunda kalır. Bu mücadelesinde yanında eski sevgilisi biyolog Isabel Wangai, onun şimdiki sevgilisi ve dürüst bir avukat olan Mark Sullivan ona destek olacaklardır. Köpeğine bomba patlatmasını öğreten, hayatta kendi çıkarları dışında hiç bir şey umursamayan Jack’in hikayesini bir solukta okuyacaksınız.

Hızlı okunan bir macera

Scalzi bir solukta okumanız için inanılmaz tempolu bir öykü yazmış. Sahneler birbirine öyle bağlı ve birbiri ardına gelen olaylar öyle etkileyici ki gerçekten de elinizden bırakmanız zor. Arada ağır konulara, bilincin ne olduğuna, insanın doğaya ve diğer canlılara dönük sorumluluklarına, bürokrasinin saçmalıklarına ve hukuk sistemine de değinse de bu kitap tam bir eğlence kitabı. Scalzi eğlendirmeyi biliyor ve bundan hiç gocunmuyor. Fuzzy Nation’u yazarken onun da eğlendiğini, bu işten keyif aldığını görebiliyorsunuz.

Altın çağ bilim kurgusuna yakın bir eser, bilinç ve çevre ile ilgili bir eser ya da  mahkeme sahneleri ve zeki avukatların hikayesini  okumak isterseniz Fuzzy Nation’u kaçırmayın. Eğer hala okumadıysanız Gutenberg’den Little Fuzzy’yi indirip okuyabilirsiniz. Hatta buradan yayınevlerine de bir çağrı yapalım, hazır kitaplar kamuya mâl olmuşken neden çevirmiyorsunuz?

Reklamlar

Fuzzy Nation: Ahlak, Bilinç ve Çıkar üstüne’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s