Knights of the Dinner Table veya Masada Başınıza Gelebilecek En Son Şeyler


Bag Wars Saga

Yazar: Jolly R. Blackburn

Sanatçı: Jolly R. Blackburn

Sayfa Sayısı: 116

Dragon Magazine isimli dergiyi takip eder miydiniz?

Bilmiyorum Dragon Magazine isimli dergiyi takip eder miydiniz? DnD 4th Edition çıkana kadar ki sayıları muhteşemdir, sonrakileri de güzeldir ama 4th Edition hoşunuza gittiyse. Yoksa açıkçası okumanın pek bir anlamı yok. Dragon çok iyi bir dergiydi, çeşitli makaleler, ilham verici macera fikirleri, çeşitli karikatürler olurdu. Kardeş dergisi Dungeon‘da macera yayınlardı(hala yayınlıyor ama artık 4th Edition için).

Benim en sevdiğim kısım, Knights of the Dinner Table ve Order of the Stick parçalarıdır. Her ay muhteşem işler çıkarmışlar. Order of the Stick şu an bir webcomic olarak devam ediyor, Knights of the Dinner Table’da piyasanın en uzun süre dayanmış çizgi romanı olarak yayınlanmaya devam ediyor. Bu ay elime incelemem için 2 tanesi Bag Wars Saga ve Java Joint geldi.

Java Joint, standart KoDT‘den farklı olarak masaüstü rol yapma oyunlarıyla değil, bir kitap okuma kulübüyle ilgili bir derleme. Black Gate‘te yayınlanan bölümleri toplayarak yaptıkları bir kitap. Onun incelemesini bundan ayrı olarak yapacağım. Bu inceleme Bag Wars Saga üzerine.

Bag Wars Saga bir efsane

Bag Wars Saga 116 sayfalık bir efsane. KoDT’nin kendi sayılarında aralarda yayınlanan striplerin derlenmesiyle oluşturulmuş bir kitap. Ama editöründe belirttiği gibi sıradan bir derleme değil, senaryodaki eksikler kapatılmış, tüm resimler yeniden çizilmiş. Üstelik normal bir KoDT sayısı gibi siyah beyaz değil, tamamen renkli. Üstelik yapılan geyikler, tabi eğer rol yapma oyunlarına aşinaysanız, harika!

Bu çizgi romanda, bir ana hikayeden çok ana hikaye olmayı başarmış bir yan hikayeden bahsediliyor. Knights of the Dinner Table, kötü bir ejderhayı öldürmeye çalışıyorlar, bunun için çok yaratıcı çözümler buluyorlar. Çizgi roman boyunca HackMaster oynuyorlar ki, bu da en başta şaka olup sonra gerçekten kitapları çıkmış bir sistem. Ejderhayla ilgili problem hazinesini bulamıyor oluşları. Bir şekilde ejderha tüm hazineyi yanında taşıyor. Ejderhayı yendikten sonra nasıl taşıdığını keşfediyorlar, çok büyük bir Bag of Holding içinde. Ejderha ölüm konuşmasında hazineyi lanetliyor. Her ne kadar mekanik bir şey olmasa da hikayeyi okudukça hazinenin onlara getirdiği hüznü görebiliyorsunuz.

rastlantısal karşılaşma değişkenleri

Brian HackMaster’daki bir kuraldan bahsediyor. Çok fazla paraya sahip oldukları için peşlerine düşecek kişiler olduğunu, rastlantısal karşılaşma değişkenlerinin aleyhlerine artacağını, çok dikkat çekeceklerini belirtiyor. Ejderha’nın hazinesinden aldıkları 1M altın pek çok ülkenin hazinesinde olandan daha fazla olduğu için durmadan tehlikede olacaklarını söylüyor. Ama kurallarda bulduğu bir hata var. Bu kural sadece nakit para için geçerli! O yüzden tüm parayı eşyaya çevirip çantanın içine koyuyorlar. Daha sonra maceralarında onlara yardım edebilecek eşyalar, taşınabilir örs, şarap, et gibi şeyler alıp onları ejderhadan aldıkları çantanın içine koyuyorlar.

Brian’ın çantayı çalmasından sonra çanta uzun bir süre unutuluyor. Ta ki çölde susuz ve yemeksiz kalana kadar. O zaman çanta akıllarına geliyor ve açıp bakıyorlar. Bir şey farkediyorlar ki, benim kasten size söylemediğim, onların unuttuğu, çantanın içine koydukları ejderhayı yenmelerinde yardım eden kiralık askerler ejderhanın hazinesiyle aldıkları çeşitli malzemeleri kullanarak bir kale yapmışlar ve çantanın içini kendi ülkeleri ilan etmişler. Bu 1. Çanta Savaşı’na yol açan oluyor.

Bundan sonraki hikayeyi anlatmak haksızlık olur. Saf efsanevi mizah ve macera içeren bu çizgi romanı DriveThru’dan alabilirsiniz. Muhtemelen verdiğiniz paraya değecek, çok eğleneceksiniz. Ben bitirdiğimde eğer bu maceranın modülü olsaydı oynatırdım dedim. Eğer böyle bir eşya oyuncular tarafından KoDT ekibi gibi kullanılacak olsaydı, yapar verirdim. Genelde okuduğumda böyle oyuncularım olsa öldürürdüm desem de, bu kitabı okurken bu oyunculara ben DMlik yapsaydım keşke dedim. DMleri kötü olduğundan değil, çok eğleneceğimi düşündüğümden.

Reklamlar

Knights of the Dinner Table veya Masada Başınıza Gelebilecek En Son Şeyler” için bir yanıt

  1. Teşekkürler. Böyle mizahi hikayelere bayılırım. Hele bir de role playing gibi bir konuyu ele alıyorsa. Mutlaka edineceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s