Spoilerlı Ghost Story


Ghost Story

Yazar: Jim Butcher

496 sayfa

Tür: Şehir Fantastiği

Özet Görüş:

Jim Butcher bir önceki kitapta öldürdüğü Harry Dresden’in ölümünden sonrasını anlatıyor. Serinin hayranları için çok güzel, ancak hiç bir şey bilmiyorsanız bence bu kitaptan başlamayın.

Uyarı: Bu incelemede Changes ve öteki kitaplarda önemli noktalardan bahsedeceğim. Eğer onları bilmek istemiyorsanız buradan sonrasını okumayın.

Ölümden sonrası

Chicago’lu büyücü Harry Dresden Jim Butcher’in bir önceki kitabında vurulmuştu ve cesedi bulunamamıştı. Ardından Chicago’nun karıştığını da Dresden öykülerinin toplandığı Side Jobs’da okumuştuk. Dresden Susan’dan olma kızı Maggie’yi Kızıl Divan vampirlerinden kurtarabilmek için büyük bir mücadeleye girişmişti. Sonunda karanlık güçlerle anlaşmalar yapmış ve saldığı korkutucu büyü ile vampirlerin Kızıl Divan’ını yok etmişti. Büyücülerle savaş halindeki binlerce vampiri öldürmenin ve kızını kurtarmanın keyfini yaşayamadan, hatta sonunda Murphy ile bir akşam yemeği için buluşamadan vurulmuştu.

Ancak ölüm bir çoklarının aksine Harry için bir kurtuluş olmaz. Butcher’ın zeki ama zalim kaleminde Harry sevdiği üç kişinin tehlikede olduğunu öğrenip ölüm ile yaşam arasıdaki Araf’tan çıkıp dünyaya geri döner. Ne yazık ki dünyaya geldiğinde hayalet olmanın çok farklı olduğunu öğrenir. Chicago’da büyük kısmı ona kızgın bir çok kötü ruh vardır ve Dresden’in güçleri eskisi gibi değildir. Daha da kötüsü Side Jobs’da yayınlanan Romancı Aftermath’da anlatıldığı gibi Fomor isminde yeni kötüler Chicago’yu tehdit etmektedir. Harry daha önce tanıştığımız Morty ismindeki necromancerdan yardım alıp dostlarına yardım etmeye ve üç sevdiğinin zarar görmesini engellemeye çalışmaktadır.

onun dostları da değişmiştir

Harry Dresden’in dostları ise onun bıraktığı gibi değildir. Murphy polisten ayrılmış ve kendini Harry’nin doğaüstü ama zayıf güçleri olanları birleştirdiği paranet’i ve Chicago’yu Fomor’lardan korumaya adamıştır. Doğaüstü ile insanlık arasında tek kalkan olduğunu düşündüğü için oldukça sert ve tehlikeli olmuştur. Harry’nin çırağı tatlı Molly ise iyi ve kötü herkesin korkulu rüyasına dönüşmüştür. Kimse onun delirip delirmediğini bilmemektedir. Chicago’nun karanlık meleklerinden birine dönüşmektedir. Tüm dünyada işler karışmıştır, Kızıl Divan Vampirlerinin yok olması sonucu oluşan boşluklar yeni gruplarca doldurulmaktadır.

İşte bu karmaşanın içinde Chicago’yu ve Harry ile dostlarını daha önceden tanıdığımız ve yendiğini düşündüğümüz bir düşman tehdit etmektedir. Harry’nin bu tehdidi büyü güçleri olmadan ve yaşayanlar dünyasına ulaşması çok güçken durdurması gerekmektedir.

Ghost Story Changes’a sıkı sıkı bağlı

Dresden Dosyalarının bundan önceki kitapları hep tek başına da okunabilirdiler. Ancak Ghost Story hem Changes ile hem de serinin öteki kitaplarıyla çok yakından ilişkili. Öyle olunca da aslında Harry’nin kim olduğu ve serinin nereye geldiği, gideceği üzerine bir içsel yolculuk olmuş. Harry’nin yaptıklarının sonucunu incelemesi ve her sayfada daha da olgunlaştığını okumak çok keyifli. Belki de dünyanın en güçlü büyücüsü olma yolunda ilerleyen Harry’nin kendisinin de kararlarının sebebini irdelediği bu kitap onun yolculuğunu on üç kitaptır takip edenler için çok etkileyici.

Serinin hayranıysanız gene bol hareket, dövüşler ve büyü dolu bu kitabı kaçırmayın. Emin olun bundan sonraki on iki kitabın kötülerini ve havasını oluşturan Ghost Story’yi kaçırırsanız çok üzülürsünüz.

Jim Butcher

Image via Wikipedia

Reklamlar

Spoilerlı Ghost Story’ için 2 yanıt

  1. Aaa… Çok fena spolier var ama burada, olmadı bu iş 😦 Başlığı değiştirip yazının başına spoiler uyarısı koymanızı tavsiye ediyorum. Ben yandım bari başkaları yanmasın.

    1. Aslında kitabın arkasında yazanlardan fazlası yok başlıkta ama gene de kusura bakma. Ozet görüşte gerisini okumayın demistim bu arada. Changes ile ilgili oyle spoilerler var ki aman dikkat.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s