Ya Frodo başarısız olsaydı: Mistborn


Mistborn: The Final Empire

Yazar: Brandon Sanderson

544 sayfa

Tür: Epik Fantastik

Özet Görüş:

Kahramanın kaybettiği bir dünyada, isyancılar zalim İmparatoru yenmeye çalışıyorlardır. Oldukça etkileyici ve başarılı bir roman.

İnceleme

Brandon Sanderson’un dilimize de çevirilen Elantris‘ten sonraki romanı Mistborn: The Final Empire Kelsier’in ezilen Skaa’ların hayatını alt üst etmesiyle başlıyor. Lord Ruler’ın  hakimiyetinin bilinen tüm dünyaya yayıldığı ve onun rahiplerinin ve engizisyonunun demir yumrukla imparatorluğunu yönettiği bir dünyayı anlatıyor Sanderson. Onun dünyasında geceleri sisler her yeri sarıyor, ağaçların rengi yok, çiçek yok, gökten kül yağıyor ve güneş hep kızıl. Asiller, Skaa ve Lord Ruler’ın rahiplerinden oluşan üç sınıf vardır. Bu sınıflardan Skaa ezilmektedirler, insan yerine konulmazlar ve en kötü işlerde çalışıp, acımasızca öldürülmektedirler.  Sanderson kitaba Kelsier ile başlıyor ama ardından asıl kahraman olan onun öğrencisi, sokak çocuğu bir Skaa, Vin ile bizleri tanıştırıyor. Kelsier ve Vin sadece Lordların bir özelliği olan büyü gücüne sahiptir.

büyüye yaklaşımı zekice

Brandon Sanderson’un büyüye yaklaşımı oldukça zekice ve yeni bir soluk getiriyor. Onun büyücüleri içtikleri çeşitli metal alaşımlarını yakarak büyü yapıyorlar. Tek alaşımı kullanabilene Misting (Sisçi denebilir), tüm alaşımları kullanabilene ise Mistborn (Sistendoğan) deniyor. Alaşımları içerek midelerinde az miktarda biriktiriyorlar, o gücü kullanmaları gerektiğinde de onu yakıyorlar. Örneğin Kalay alaşımını kullanıp duyularını güçlendirip, daha iyi görebiliyor ya da duyabiliyorlar. Böylece Sanderson başarılı bir şekilde aslında Epik Fantastik bir romanın içine banka soygunu romanını yerleştirmiş. Çünkü asiler Lord Ruler’ın büyü gücünü aldığı ve çok değerli alaşımlardan birini çalmaya karar veriyorlar. Böylece hem Lord Ruler’ın ve soyluların Skaa üzerindeki hakimiyetini kaldıracak hem de imparatorluğun ekonomisine darbe vuracaklardır.

Kahraman hikayesi mi?

Brandon Sanderson hareketli ve bol dövüşlü bir roman yazmış. Büyü sisteminin yeniliği ile etkileyici bir roman ortaya çıkıyor. Eğer kahramanın kaybettiği bir roman mıdır, ya da Tolkien‘in Yüzüklerin Efendisi’nin tersi midir derseniz, emin değilim. Çünkü her ne kadar başta işler kötünün hakimiyetinde gözükse de, aslında zayıf olanın kahramana yürüdüğü bir roman Mistborn: The Final Empire. Dolayısıyla kahramanın hikayesinde çok da bir değişiklik yok. Nette bir yerlerde Steven Brust ‘un Vlad Taltos romanlarına benzetildiğini okumuştum. Benim de okurken en çok aklıma gelen kitaplardan biri Taltos serisi oldu. İyi adamların hepsi hırsız, dolandırıcı ya da paralı asker. Böyle olunca tam bir Ronin romanına dönüyor aslında.

 

Brandon Sanderson holding a German-language co...

Image via Wikipedia

 

 

Sanderson yenilikçiliğini web sitesinde de devam ettirmiş. Sitesine girip Mistborn bölümüne ulaştığınızda kitabın neredeyse her bölümü için notlarına ve daha bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Kitaptan örnek bölümlerin de bulunduğu bu sayfayı inceleyin.

Bu kitabı bulun ve okuyun derim. Kesinlikle kaçırmayın.

Ya Frodo başarısız olsaydı: Mistborn’ için 10 yanıt

  1. Sanderson aynı zamanda Robert Jordan’ın Wheel of Time serisini sonlandırmak üzere seçtiği yazardı. Açıkcası yazdığı ilk romanı Jordan’ınkilerden daha çok beğenmiştim. Jordan’a göre daha yalındı ve serinin genel sorunu olan aklı karışık karakterlerden bir nebze uzak duruyordu. İkinci kitap biraz daha Jordan etkisi taşıyordu. Üçüncü de artık bitirecek, nasıl yazdığını göreceğiz. Bahsettiğin seriyi Sanderson’un kendini tarzını görmek için merak ettim. Tez zamanda edinip okumaya çalışayım 🙂

  2. Sanderson yeni büyü sistemleri yaratmakta çok usta. Mistborn serisi benim de okuma listemde. İnceleme için teşekkürler.

    Bu arada önceden geçmişmiydi bilmiyorum ama Sanderson’un Warbreaker romanını bedavaya okuyabilirsiniz. http://www.brandonsanderson.com/portal/Warbreaker

    Ayrıca sitede romanın yazım sürecindeki eski versiyonları da mevcut. İlgilenenler bakabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.