Epic 6th – E6


Dice

Image by Stephen Brace via Flickr

Ryan Stoughton hepimiz gibi BKF’yle ilgilenen sıradan bir adam. Yeterince ilgili olanlarımız bilir, çeşitli internet toplulukları bu hobiyle neredeyse pek çok profesyonelle yarışacak fikirler üretirler. Üstelik kümülatif zekanın bireysel çalışmaya üstünlüğü de şaşırtıcı olmamalı. İşte Ryan Stoughton veya kullandığı adıyla Ry, kendi ürettiği bir DnD kural setini ENWorld.org’ta yayınladı ve sayfalarca, aylarca devam eden tartışmalara sebep oldu. 3 konu açtı, kapattı. E6 üzerine wiki açtı, biz biraz geç kalmışta olsak, bulduk, çevirdik, inceledik.

E6’nın bizim çevirdiğimiz kitabı Ryan Stoughton’un tüm houserule larını içermiyor. Raising the Stakes isimli kitapta, Action Point gibi olan ama biraz daha farklı kullanılmış, Conviction Point sistemini anlatıyor. Vakit bulursam onu da çevirip düzenlemek gibi bir planım var. O kitaptaki fikirleri de başarılı buldum ve okunmasını tavsiye ederim.

DnD hepimiz için, neredeyse diyeyim yalan olmasın, rol yapma oyunlarına giriş dersi olmuştur. Hocasını seven, sevmeyen, dersini seven, sevmeyen vardır elbette ama, High-Fantasy, High-Magic oyunları sevenlerin dönüp dolaşıp geleceği yer DnD’dir. Rakip olmayı deneyen pek çok sistem, araştırmasını tam yapmayıp DnD oyuncusunun aslında neden DnD oynadığını anlamayıp biz daha realistiz, biz daha epiğiz diye gelmişlerdir. Ama DnD sadece bize çok güçlü karakterlerin efsanelerini anlatma fırsatı vermez aynı zamanda düşük seviyelerde, bir hiçin bir kahraman haline gelişini izleriz.

Ryan’da böyle düşünmüş. Amacı daha düşük güçlü bir oyunu, sevdiği sistemin içinde oynatmakmış. Yurtdışında olmanın faydaları, Dragon Magazine‘i The Dragon olduğu zamandan beri elden okumuş. 5. sayı da Gandalf‘ın 5. Seviye bir büyücü olarak anlatılmasından etkilenmiş ve ilk o zaman böyle bir şey düşünmüş.

Zaten okuduğunuzda da göreceksiniz ki, bu söylediğim şeyleri çeviride de yazdım. Çeviriyi de ben yaptığım için objektif olamazsam kusura bakmayın.

DnD kim ne kadar savunursa savunsun, her zaman dövüş kurallarına, rol yapmaktan çok değer vermiştir. Çünkü DnD böyledir. Daha doğrusu High-Fantasy böyledir. DnD’deki karakterler, süperkahramanlardır, ki her ne kadar bir diplomat savaşı durdurmakta çok önemli işler yapsa da, DnD savaşı değiştirmek için canını tehlikeye atan adamların hikayesini anlatır.

Ry savunuyor ki, 6 seviye böyle bir tat yaşamak için yeterli. 6. Seviye’den sonraki ilerlemenin lineer olmaması gerektiğini söyleyip, yavaşlaması gerektiğini savunuyor. O yüzden E6’da 6’dan sonra seviye alınmıyor, düzenli deneyim ödülleri alındıkça yeni bir feat almaya hak kazanıyor oyuncu. Böyle daha özelleşmiş veya daha yetenekli karakterler oluyor, daha güçlü olmak yerine. Üstelik düşük seviyede kalmak bir noktadan sonra pek çok kişi için dogma olan ejderhalar, lichler gibi kitaplarda çok güçlü anlatılan canavarların oyuncular tarafından harcanmasını engelleyip tabu olarak kalmasını sağlıyor.

Kitabın içinde gerekli olan herşey anlatılıyor, enworld forumlarında hala çeşitli tartışmalar sürüyor. SRD’den yaratıkları E6’ya güncelleme çalışmaları yapanlar var. E6 için inanılmaz bir fan ürünü yığını var. Bizim size sunduğumuz kitabın Ryan Stoughton tarafından yazılmış, biraz eski bir versiyonu – son versiyonu olsa da, yeni tartışmaları içermiyor. Sadece kendisinin istediği birkaç düzenlemeyi yaptım, kitap tasarımı bana ait, kontrol ODTÜ BKFT’den arkadaşım Deniz Çataloğlu’na, ve yaratıcı işin neredeyse hepsi Ryan’a.

Eğer katılmak isterseniz wikisi; http://esix.pbworks.com/w/page/9900109/FrontPage

Dosyayı ise;

scribd     : http://www.scribd.com/doc/59334756/E6

dropbox: http://dl.dropbox.com/u/33465500/E6.pdf

linklerinden edinebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s