Küçük Kardeş İzliyor


Little Brother

Yazar: Cory Doctorow

384 sayfa

Tür: Macera, Bilim kurgu, Genç Yetişkin (YA)

Özet Görüş:

Eğer bir gün dünyayı teknoloji severler kurtaracak diyenlerdenseniz, mahremiyetinize saldırılar olduğunu düşünenlerdenseniz, internetteki bu deli çocukların ne yaptığını merak ediyorsanız, Arap Baharında teknolojinin etkisi yoktur diyenlerdenseniz, bu kitap size göre. Bazen fazla öğretici olsa da onsekizinden küçükler için yazılmış, yetişkinlerinde de keyifle okuyabileceği Little Brother’ı tavsiye ederim.

İnceleme

Günceye başladığımdan beri çok belirgin politik konulardan uzak durmaya çalışıyorum. Güncel olandan ziyade Türkiye’de pek farkına varmadığımız konulardan bahsettim, özellikle ekitaplar üzerine çok yazdım, gene de aktif bir apolitik olma çabam var. Belki bu kitabın incelemesini okuduğunuz zaman fazla politik bulacaksınız. Belki de haklısınızdır ancak Little Brother her fikirden insanın okuyabileceği ve belki de bir şeyler alabileceği tür kitaplardan.

önce köprü patlar

Kahramanımız Marcus Yallow  arkadaşları Darryl Glover, Vanessa “Van” Pak ve Jose Louis “Jolu” Torrez ile okuldan kaçıp San Francisco sokaklarında alternatif gerçeklik oyunu oynamaya giden, beraber takılan lise öğrencileridir. İşte bir gün oyunda şifreli yeri bulmak için okulu kırdıklarında gittikleri binanın yakınındaki San Fransisco Bay Bridge teroristler tarafından havaya uçurulur. Arkadaşlar kaçmaya ve evlerine dönmeye çalışırlarken Darryl kalabalığın arasında sebepsiz yere bıçaklanır. Kendilerini kurtarması ve arkadaşlarını hastaneye götürmesi için arabaları durdurmaya çalışırlar fakat onlar için duran tek araç İç Güvenlik Bakanlığı (Department of Homeland Security) aracı olur. İşler bundan sonra iyice karışır.

Çünkü bir çoklarının keyifle izlediği 24 dizisindeki gibi davranan ajanlar bu lise öğrencilerini de tutuklarlar, sorguya götürürler. Genç çocukların sorgu sırasında tüm sırlarını anlatmalarını sağlarlar. Bir kaç gün sonra kimseye bir şey anlatmamaları şartıyla çocukları salarlar. Kitabın kahramanı Marcus okul sistemini hackleyen, koridordaki yürüyüş tanıma algoritmalarını aldatmak için yöntemler arayan haylaz ancak zeki bir gençtir. En iyi arkadaşı Darryl’in özgürlüğüne kavuşmadığını ve işlerin daha da kötü gittiğini görünce bir şeyler yapmak ister.

Marcus Microsoft‘un XBox‘ları bedava dağıttığı ve sonrasında bu işten para kazanamayacağını fark edip üretimini durdurduğu bir bilgisayarını kullanarak, internete girmeye başlar. Burada yazdıkları ile bir hareket başlatır. Onlar XNet adında güvenlik düzeyi yüksek, şifreli haberleşen Linux işletim sistemiyle iletişime geçen lise ve üniversite öğrencileridir.

Cory Doctorow reads Little Brother

Image by Crashworks via Flickr

Marcus devletin güçlü bakanlığıyla yüzleşmek zorunda kalır.

DHS’in yaptıklarının saçmalığını ortaya koymak için çeşitli eylemler yaparlar. Bunun sonucunda işler büyüdükçe büyür. Sonunda Marcus devletin güçlü bakanlığıyla yüzleşmek zorunda kalır.

Oldukça etkileyici bir anlatımla kitabı yazan Doctorow, özellikle güvenlik konusunda okuyucuyu bilgilendirmeye çalışıyor. Oldukça zor konuları herkesin anlayabileceği şekilde anlatma çabasında. Örneğin, şifrelemenin ne demek olduğunu anlattığı bölümler belki Kriptoloji101 dersinin ilk bölümleri olabilir. Sadece teknik konularda okuyucu zorlamıyor. Aynı zamanda oldukça politik bir söylemle, sadakat, cinsellik, birey devlet ilişkisi, özgürlükler ve basın üzerine de güçlü eleştirilerde bulunuyor.

Türkçe’sini okuyabileceğimizi pek sanmıyorum

Belki çok uçuk kaçık geleceği için, belki çok güncel, belki bize çok uzak geleceği için bu kitabın Türkçe’sini okuyabileceğimizi pek sanmıyorum. Doctorow Creative Commons lisansı ile yayınladığı eserini isterseniz tercüme edebilir ve dilimize yasal olarak kazandırabilirsiniz. İngilizce biliyorsanız da http://craphound.com/littlebrother/ adresinden kitabı indirebilirsiniz. Eğer sitede bulamadım derseniz bir çok biçimde http://craphound.com/littlebrother/download/ adresinden indirebileceğinizi tekrar hatırlatayım.

Ben bu kitabı günümüz dünyasında internetle, teknolojiyle, RFID ile işi olan herkes için, hepimiz için, güvenlik için okunması gereken kitaplardan sayıyorum. Bir bakın, emin olun işe yarayacak.

Ne dersiniz? Fazla mı politik oldu, yoksa bu ne mi diyorsunuz? O zaman yarın Fransa’dan Engin’in Harakiri üzerine yazdıklarını kaçırmayın.

Reklamlar

4 thoughts on “Küçük Kardeş İzliyor

  1. Sen incelemeyi yaptığın sıralarda okuyordum bunu ben de. Ama yorum bırakmamışım meğerse.

    Neyse efendim, kitap gerçekten çok iyiydi. Özgürlüklerin kısıtlanmasıyla ilgili çok gerçekçi bir gelecek çizmiş. Aynı zamanda da çok başarılı bir genç yetişkin kitabı.

    Bazı konseptleri açıklamaya çalışırkenki biraz fazla öğreticiliğe kaçan yaklaşım zaman zaman hikayeden uzaklaşmanıza neden olsa da kesinlikle okunması gereken bir kitap. Hem de bedava işte, daha ne olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s