Üç boyutlu çukulata baskı makinesi


Chocolates

Image by J. Paxon Reyes via Flickr

Twitter’da haberini vermiştim. Üç boyutlu bir çikolota baskı makinesi yapmışlar. Prototip makinelerine benzeyen bu tezgahla istediğiniz şekilde çikolata üretebiliyorsunuz.

Bunun sadece tatlı bir haber olmasının yanı sıra geleceğe dönük çok etkileri olabilir. Bugün çikolatasını özelleştirmek isteyenlerin, bu imkanı bulduklarında gelecekte başka nesneleri de özelleştirmek isteyeceklerini tahmin etmek güç değil. Hele bu tür cihazların ve daha güçlülerinin her mahallede olması durumunda sadece hammadeden bir çok aletin, hatta makinenin orada üretilmesi mümkün olabilir. Bilim kurguda böyle çok makineden bahsedilir. Bir gün evlerimizde internetten indirdiğimiz ve kendimiz için özelleştirdiğimiz aletleri kullanmaya başlayabiliriz.

Şimdilik aşağıda araştırma ekibinin anlattıklarını dinleyebilirsiniz. Çok heyecan verici bir video değil, gene de ilginç.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Eğer sizin de çılgın çikolata şekli hayalleriniz varsa yorumlarda anlatabilirsiniz.

Reklamlar

One thought on “Üç boyutlu çukulata baskı makinesi

  1. İki gün önce xkcd’de 3D Printerlarla ilgili bir strip vardı, o aklıma geldi. Bir de bir adam var iskelet yapıyor, evrimsel bir yapı oluşturmaya çalışıyor. O bu tip modelleri internette websitesinden nesil nesil satıyor. Modeli alıp bir 3D Printer’dan bastırınca belli bir fiziksel kuvvet uygulanınca belli bir süre hareket edebilen “canlı”lar ortaya çıkıyor. Çok ilginç ve eğlenceli bir hayatımız olabilir, belki en azından bir süre.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s