Bir Gezginin Macerası


A Wanderer’s Romance

The world began as nothing but ocean. The Origins raised up a million colourful islands, anything larger than a few dozen miles being swallowed by the envious deep. Some of these immaterial beings chose to take a physical form and live in the varied lands they had created, eventually settling into the forms of men and beasts. Our ancestors.

The Origins that did not take physical form paid a great cost. They were left unable to affect their world directly, relying upon influencing men with words and knowledge. Their teachings led to our understanding of elemental balance, the formation of the thousand Legendary Styles and the universal code of combat that define our world today.

You are a great man or woman. An errant trained in both the noble art of combat and in contests of body and mind. Drifting from one island to another, you have your own philosophy on life and the power to enforce it.

 

Tercümesi:

Dünya en başında sadece okyanustu. Kökenler bir milyon renkli ada yükseltti, 1olarca milden fazla olanlar kıskanç derinlikler tarafından yutuldu. Bu ruhani varlıkların bir kısmı fiziksel bir vucüt almayı ve yarattıkları çeşitli yerlerde yaşamayı seçti, zamanla insan ve hayvanlara dönüşerek. Bizim atalarımız.

Bir vucüt almamış Kökenler büyük bir bedel ödedi. Dünyayı direk etkileyemiyorlar, insanları bilgi ve sözlerle etkilemeye güveniyorlardı. Onların öğretileri bizi, bugün dünyayı oluşturan elemental dengeyi, bin efsanevi stilin şeklini ve dövüşün evrensel kodunu anlamımızı sağladı.

Siz muhteşem bir erkek veya kadınsınız. Dövüşün şerefli sanatında ve vucüt ve zihin yarışmalarında eğitimli bir maceracı. Bir adadan diğerine sürüklenirken, kendi hayat felsefeniz ve onu güçlendirmek için gücünüz var.

Böyle bir kurguyere sahip, kural bakımından hafif, az zar atmayı, küçük sayıları sevenler için bir kitap A Wanderer’s Romance.

Muhteşem kadın ve erkekler

Yazarında dediği gibi siz muhteşem bir erkek veya kadınsınız. Bu oyun temelini çin kültüründen alırken, aynı zamanda batı kültüründen de besleniyor. Yazarın kendisi de buna değiniyor. Kitabın içinde niye öyle yaptığını belirten tasarım notlarında sık sık bize oyun tasarımı konusundaki fikirlerini veriyor. Oyun yöneticilerinin onun gözünden görmesini sağlayıp, kuralları -ki çok azlar- nasıl kullanmaları gerektiğini anlamalarını sağlıyor.

Ayrıca oyunculara da önemli öneriler verdiği bir kaç kutucuk var. Bir diğer kutucuk türü de flavor text denilen, türkçeye çeviremediğim bir kelime grubudur, içeren kutular. Buradaki yazılar oyundaki rol yapma unsurlarının nasıl olması gerektiğine dair önemli öneriler verirken, bir yandanda kitabın iç tasarımını tamamlıyor.

Kitap CC lisanslı

Bir kitabın hem ücretsiz olup hem böyle bir tasarıma sahip olması çok etkileyici. Kitabın Creative Commons‘la lisanslanması, lisansın bu parayla dağıtılamaz sınırı koyması, bu işin gerçekten bir gönül işi olduğuna işaret ediyor. Kitabın içindeki resimler Pavel Elagin’e ait ve bu adresten yaptığı diğer muhteşem resimlere bakabilirsiniz.

Stargazer Games’in çıkardığı oyunlar, hatta ücretsiz oyunlar arasında en yenisi olan bu oyun Christopher McDowall’ın tasarımı, kendisine ait bir link bulamamış olmam hüzünlü ama eğer aynı isimli başka biri değilse, kendisinin beta testerlıkta, SJGames’te ve pek çok bağımsız yayında imzaları var.

Bu oyun Dövüş Ustaları ve Çay Yapma yarışmalarıyla ilgili. Bizim için gerçekten garip ama, çay yapımı asya ülkelerinde çok incelikleri olan bir iş. Hatta belki de çay yapma demem yanlış olabilir, çay sunumu daha iyi bir çeviri. Çünkü çok eski bir kültürden bir parça olan bu tören, çok önemli ve çok şık. Hiç kendim görmedim ama ODTÜ TJİT’te geçirdiğim geçen iki senede iki kere sunum yapmayı denedik, belli aksiliklerden dolayı olmadı, o sıralarda izlediğim videolardan, özel ilgi alanım olan asya filmlerinde gördüğüm kadarıyla çok zor bir iş.

 

Ejderhalar falan yok

Oyunun kendisi de başta söylediğim gibi Çin kültüründen besleniyor zaten. Ejderhalar falan yok, ama üzerinde ustalaşılabilecek pek çok dövüş tarzı, elementler ve çok güzel çizimler var.

Kurguyer çok ilginç. Herkesin bir konuda ustalaştığı bir dünyadasınız. Kitabın başındaki bir kısımda, aslında balık temizlemekten çok daha iyi işler yapabilecek birinin balık temizlemeyi tercih etmesinden bahsediyor. Sistem zaten yarışma temelli. Öyle ki sokakta biri sizi gösterip düelloya çağırabiliyor, şeref kurallarına uyarak düello yapılıyor ve kaybeden eğer geri çekilmezse hayatını kaybedebiliyor.

Karşılaşmalar zara boğulmuyor

İki tane d6 kullanan çok basit bir sistemi var. Hem öğrenmek adına, hem kullanmak adına bir zorluğu yok. Karşılaşmalar zara boğulmuyor çok hızlı çözülüyor. Birlikte yapılan işler, birbirini bağlayan işler ve karşılaşmalar hiçbiri atlanmadan kitapta anlatılmış. Karakter yaratımında çok önemli bir mekanik olmadığı için değinmedim ona da değineyim.

Karakter kağıdına yazacağınız pek birşey yok. 4 element ve balance skorlarınızı, bildiğiniz dövüş tekniklerini yazıyorsunuz. Ama karakteriniz eğer bu oyunu oynuyorsanız bundan daha fazlası olmalı. Bir yaşam felsefesi, bir geçmiş, bir sebep. Tabi hiçbirine sahip olmayan deli bir karakter de yapabilirsiniz ama… Nasıl giyindiğiniz, nasıl bir silah kullandığınız, nasıl konuştuğunuz? Bunun gibi sistemler için birisi Romantik Oyunlar demişti, sanırım True20 tasarımcıları. Bu oyun gerçekten Romantik Oyunlardan rol yapmaktan ve zar atmaktan çok, karakterinizin öne çıktığı, şeref ve gücün önemli olduğu bir oyun.

Stargazer Games’in yayıncısı olduğu, soogagames ve Christopher McDowall’ın yazdığı bu oyunu okumasanız, oynatmasanız bile, indirin bilgisayarınızda bulunsun.

DriveThruRPG’ye şöyle bir göz atabilir ya da direk bu kitabı bedavaya indirebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s