Dahi soytarının animesi


The Irresponsible Captain Tylor

Image via Wikipedia

Animelerde bazen hiç beklemediğiniz güzellikte bir çalismaya rastlamanız mümkündür. Sorumsuz Kaptan Tylor animesini izlemeden önce pek beklentim yoktu. Animeyi izlediğimde ise bambaşka bir anlatım tarzı gördüm.

The Irresponsible Captain Tylor aslında temel bir öykü olan “dahi soytarı” tipini anlatıyor. Bu tür iyi yapıldığında seyirci ya da okuyucu soytarının aptallığından da dehasından da şüphe eder hale gelir. Öyle ki bir sahnede dahice gelen ikinci sahnede aptallığın zirvesiymiş dedirtmeli, sonunda ise elbette soytarının dehası takdir edilmeli. Bunu The Irresponsible Captain Tylor dizisinde oldukça başarılı bir şekilde beceriyor.

Askerliği kolay hayat sanınca

Yirmilerinde bir genç olan Justy Ueki Tylor’ın; hayatının daha kolay olacağını düşünüp asker olup donanmaya katılmaya karar vermesiyle başlıyor dizi. Tylor hayattan keyif almaya çalışan, olan biteni takmayan, sorumsuz bir gençtir. Kahramanımız Tylor salaklıklar yapmasına rağmen aslere alım görevlisini bile tatlı diliyle kandırmayı beceriyor. Hatta secim robotunu bile kandırmakta zorluk çekmiyor. Askerliğe başlar başlamaz da bir terörist saldırısını bertaraf etmesiyle kahramanlık yolunda ilk adımı atıyor. Bu kahramanlığı sayesinde donanmada Soyokaze isminde bir gemiye kaptan olarak atanıyor ve rütbesi yükseltiliyor.
Atandığı geminin donanmanın en kötülerinin toplandığı, kaptanı uzun süre yaşamayan bir gemi olması onu yıldırmıyor. Onun amacı rahat bir hayat yaşamak olduğunu düşünen mürettebat ise oldukça zor zamanlar yaşıyorlar. Ancak Tylor dehası ve de şeytan tüyü ile sorunların üstesinden geliyor. Donanmanın savaş halinde olduğu elf gibi uzaylı ırkına en çok zarar veren kişi oluyor. Serinin özünü o düşmanların komutanlarından biri “savaşta en gerekli şey şanstır” diyerek söylüyor.

Ya o kurtarıcı askerler pek de önemli değilse?

Japonların animelerinde dünyayı kurtaran askerler, ordular ve komutanlara sıkça rastlanır. Tylor işte bu askeri havayla aslında dalgasını geçen ve onu eleştiren bir anime olarak başka yere oturuyor. Askeri bilim kurgu tarzını kullanıp, oldukça anti-militarist bir özü var. Elbette gençlere yönelik yazılmış bir kitap serisinden geldiği için öyle güçlü bir duruş derdi yok. Hikayenin gidişinde yazarın derdinin bu olduğunu çıkartabilirsiniz, ya da kahkahalarla gülüp eğlenceli bir 23 bölüm izlersiniz.

Hitoshi Yoshioka’nın romanlarından, Koichi Mashimo ve Hiroyuki Kawasaki tarafından televizyona aktarılan, yönetmenliğini de Koichi Mashimo’nun yaptığı bu animeyi bilim kurgu sevenlere, anti-militarist ama hafif bir hikaye izlemek isteyenlere ve gülmek isteyenlere tavsiye ederim.

Aşağıda animenin açılışını izleyebilirsiniz.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Normalde yapmam ama bu tam dizinin ruhuna uyduğu için animeyi sevenlerin yaptığı bir klibi paylaşmak istedim. Smash Mouth‘dan All Star’ı animeden sahnelerle izlemek isterseniz, devam edin.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Ne dersiniz? Eğlenceli bir anime olmuş değil mi?

Reklamlar

2 thoughts on “Dahi soytarının animesi

  1. Super favori bi animemdir ama son izleyeli haayli oldu yav. Arsivden cikartip bir daha bastan almali. Yine ayni tarz geyiklerden Nadesico’yi hararet gostergesi kirmizida oneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s