Herşeyini Kaybedenler Hakkında


Kingdom of Nothing

Yazar: Jeff Himmelman
Çizer: Jeff Himmelman
Sayfa sayısı: 82

Bilirsiniz, bu dünyada evsizler vardır. Bazıları bunu bir yaşam tarzı olarak seçse de, bazıları evsiz olmak zorunda kalmıştır. Bunun çeşitli sebepleri var ve pek çoğu tartışmaya açık. Ama tahmin ettiğiniz gibi benim yazım bu tartışmaların üzerine eğilmeyecek. Bu sefer Kingdom of Nothing‘i inceledim ve bu değişik sistemi anlatacağım.

Kitap gördüğüm başarılı iç tasarımlardan birine sahip. Göz yormadan okunabiliyor, ve harfler sanırım tercih olarak büyük puntolarla yazılmış. Kitabın 80 sayfa oluşundaki en önemli etkende bu aslında. Tasarım için feda ettikleri alan inanılmaz ama bunun pek sistemle ilgisi yok değil mi?

Evsizler üzerine

Kingdom of Nothing evsizlerle ilgili bir setting üzerine kurulmuş bir sistem. Yalnız buradaki evsizlerin bir özelliği var ki, evsiz olmayı seçmemişler, çeşitli sebeplerden dolayı herşeylerini kaybetmişler. Hayatlarını ve isimlerini unutmuşlar, sadece gölgeler kalmış geride. Bu karakterlerin geriye çıkış hikayelerini anlatmak için yapılmış. Bazı şehir efsanelerinden ve yeni yaratılmış mitlerden oluşan bu setting sanayi devriminden sonraki herhangi bir zamana uygun.

Giriş yazısını okuduğunuzda göreceksiniz ki, eğer aklınızdan böyle birşey geçtiyse, tam aradığınız şeyi buluyorsunuz.  Zar olarak kullanılan şeyin bozuk para oluşu ve bunları atmak için plastik bardak kullanmanızın önerisi bile, konsept olarak güzel değil mi?

karakter yaratımı hep beraber

Kingdom of Nothing’te karakter yaratımı toplu bir süreç. Bunun anlamı karakteri kendiniz yapıp gelemiyor oluşunuz, sadece narrator’a sormanız bile yetmiyor. Diğer oyuncularda karakteriniz üzerinde söz hakkına sahip. Tabi aynı şekilde sizde onların karakterleri hakkında söz hakkına sahipsiniz. Tabi bir noktaya kadar. Siz karakterinizin çeşitli özelliklerini belirledikten sonra, karakterinizi yazdığınız kağıdı bir solunuza veriyorsunuz ki, hakkınızda bir sır yazsın. En son Narrator sizin kağıdınıza bir sır yazıyor ve böylece karakteriniz pek çok yönden hazır oluyor.

Deneyimli bir oyuncuysanız bilirsiniz. Genelde rol yapma oyunlarında macera sizin karakterinizden bağımsız bir şekilde hazırdır. Burada değil, çünkü oyunun bir amacı var. Daha doğrusu oyunun değil, oyuncunun. Karakterini eski günlerine geri götürmek. Oyun bu yönüyle noir denebilir. Oyuncunun karakterini keşfetmesine sebep olabilir. Normalde olan o uzaklık bu oyunda -hem setting, hem sistem  nedeniyle- kapanabilir.

Sisteme bakıldığında

Kitap 80 sayfa olunca gerçekten hakkında birşeyler yazmak zor oluyor. Öyle ki, bunu ilk yazışımda 300 kelime yazdım. Buraya geçirirken eklediğim bir kaç şeyle şu anda da 300 kelime. Ve elimde ne kaldı, sadece sistemin kritiğini yapmak. Öyleyse başlayayım.

Sistemin kötü yanlarından bahsedeyim önce. Çok gürültülü bir sistem, bardaktan bozuk paralar masaya boşaldığında çıkan ses korkunç, belki bir iki defa yapılırsa sorun olmaz ama bir oturumda pek çok kere tekrarlanacağından dolayı etrafınızdakileri kesinlikle rahatsız edecektir. Farkedilerse kötüye kullanılabilecek açıkları var, bunlar ne mi, niye söyleyeyim de rol yapma üzerine kurulmuş bir oyun sizin yüzünüzden mahv mı olsun? Tabi ki söylemeyeceğim, ama var. Bunu oynatmak isteyecek insanlar dikkatli olun.

Oynamak için sadece bozuk para lazım

İyi yanlarına gelmek gerekirse, yaratıcı bir sistem. Karakter kağıdına sadece istatistik değil, karakterin geleceğini ve kişiliğini de yazdığınızdan oyuncu için iyi bir kılavuz oluyor. 4 tip bozuk paraya ihtiyaç duyuyor, ki Türk Lirasıyla oldukça kolay, 1 TL, 50 krş, 25 krş ve 10 krş. Yani hobi dükkanı gezmek yerine bakkala gidip 5 Lira bozdurarak bu oyunu oynayabiliyorsunuz. Hafif kuralları var, üstelik bir şekilde hala uzun süreli oyunlar oynanmasını sağlayabiliyor.

Kitap 80 sayfada, hem setting’i, hem sistemi, hem Narrator kısmını veriyor.  Oyunun nasıl parçalara ayrılması gerektiğinden, oyundaki davranışların nasıl olacağına dair pek çok öneri kitap boyunca metinde veriliyor. Başlık seçimleri, kelime seçimleri hepsi Kingdom of Nothing ruhunda hazırlanmış. Bir savaş oyunundan öte bir rol yapma ve kendini keşfetme oyunu olmasıyla öne çıktığından her zevke uymayacaktır, ama bağımsız yayıncılıkta kaybolup gitmeye değecek kitaplardanda biri değil.

Kitabı edinmek için DriveThruRPG‘ye bakabilirsiniz. Şu anda 10TL civarı olan bu kitabı dijital olarak alabilirsiniz. Unutmayın DriveThruRPG‘den yaptığınız her alışverişle bize de destek oluyorsunuz.

Daha da destek olmak isterseniz, sağda Twitter, Facebook ve RSS bağlantılarımız var. Bir kaç dakikanızı ayırıp beğeninizi bizimle paylaşın lütfen.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s