Gençlik romanları hayat kurtarır #YAsaves


Normalde bugün için başka bir yazı hazırlamıştım. Ama haftasonu yayınlanan WSJ‘daki bir yazı hakkında yazmam gerekliydi.
Haftasonu Wall Street Journal’da MEGHAN COX GURDON Belirgin Karanlık “Darkness Too Visible” isimli makalesinde Gençlik Romanlarının eskiye göre ne kadar karanlık olduğundan dert yanmış. Gençlerin vampirler, büyücüler, katiller ve kötülerle dolu romanlar okuduğunu söylüyor.
Bunu bir yandan yayıncılara, bir yandan da çocukların, gençlerin hayatında çok şiddet olmasına bağlıyor. Twitter‘daki yorumlardan çok hoşuma giden birinde yazarın tutumunu; mahalledeki gençlerin bozulduğundan şikayet eden yaşlı amcalara benzetmişlerdi. Ne kadar dogru ama eksik de.
Çünkü WSJ’deki yazarın dedikleri doğrudur, çocuklarımız vampirler, sapık katiller ve diğer korkutucu konularla ilgili romanlar okuyorlar. Oysa yüzyıllar önce üvey annesi tarafından kötülük yapılan çocukların, fırında yakaladığı çocukları pişirenlerin ve daha nice kötü yetişkinlerin yaptıklarının hikayelerini dinlerlerdi. (!)

O güzel zamanlarda yetişen çocuklar da şimdikiler kadar sağlıklıydılar. Belki de sormamız gereken soru gençlik edebiyatının işlevi nedir olmalı.
Edebiyatın amacı çocuklarımızı hayata hazırlamak olmalı. O yüzden bir çocuk hayatın kötülükleriyle nasıl mücadele edeceğini kitabın korunaklı dünyasında öğrenebilmeli. Ben bir baba olarak oğlumun modern hayatın getirdiği tehditlere ve fırsatlara karşı hazırlıklı olmasını istiyorum. Onun insan hakları hakkında bilgili, doğa ve hayvan sevgisi sahibi, kendine güvenen bir birey olmasını istiyorum. Eğer bunu verirken hayatın karanlık yanlarını da anlatan bir kitap okursa zarardan çok faydası olur.

Siz ne dersiniz?

Reklamlar

Gençlik romanları hayat kurtarır #YAsaves’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s