Bilim Kurgu, Fantastik veya Korku okumak için


Kendimi bildim bileli Bilim Kurgu, Fantastik, Korku ve türün ara ve uç örneklerini (bundan sonra kısaca BKF diyorum) okuyorum. Geçen gün eşimin resim sergisine eserleri yerleştirirken aslında BKF okuru olmak için bir eğitimden geçtiğimi fark ettim.
Eşimin baskıresim ve diğer tekniklerde işlerini yerleştirirken bir resme yer bulmak için dört kere yerini değiştirdik. Eşimin gözünde sonuncuya gelinceye kadar resim yerini bulamamıştı. Benim resimden çok az anlayan gözümden ise pek fark yoktu doğrusu. Evlenmeden önce resim hakkında bildiğim yanlışları eşim sayesinde düzeltmiş ve hatta yeni bilgiler edinmiş olsam da onun yıllara dayanan bilgisi ve tecrübesine çok uzaktım.
Bu deneyim bana neden bazılarının BKFden hoşlandığı neden bazılarının hiç anlamadığı hakkında yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bizler; BKF okuyucuları türe ana akım edebiyat okuyucusundan farklı yaklaşıyoruz. BKF okurken bazı kabullerimiz ve beklentilerimiz var. Örneğin şimdilerde popüler olan vampir oğlan, liseli kız aşklarını okurken koca vampir bu kızda ne buluyor demiyoruz. Ya da kadın ve erkek kimlikleri üzerine derin bir inceleme yapmıyoruz.
Harry Potter’ı okurken muggleların tüm bu kötülüklere ve yaşananlara rağmen nasıl olup da büyücülerin farkına varmadıklarını fazla zorlamıyoruz. Yüzüklerin Efendisini okurken koca Entlerin nasıl olup da beslendiğini sormuyoruz.
Bilim kurgu okurken ışık hızını aşan uzay gemilerinin bunu nasıl yaptığını sormuyoruz, Yıldız Savaşlarını izlerken ışın kılıcı nasıl yapılır demiyoruz.
Çünkü biliyoruz ki bu ayrıntılar aslında hikayenin kendisi değil. Yazarın eğer hikaye için gerekliyse bize o garip teknolojinin, büyünün, nesnenin; nasıl çalıştığını, geçmişini ve diğer bilgileri vereceğini biliyoruz.
BKF yazarları ellerinde herkesin bildiği, yaşadığı “gerçek dünya” olmadığı için dünyayı kurmak zorundadırlar. Bu işi okuyucuyu sıkmadan, onu yormadan yapmalıdırlar. Okuyucu kitabın bir tarih ya da teknoloji kitabı olmasını istemediği için bu sorunu çözmeye yarayan çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir.
Geçen sene Tor.com’da Jo Walton benzer bir konuyu anlatırken Heinlein’dan şu cümleyi örnek vermişti: “Pembe güneş batarken, mavi güneş yükseliyordu.” Heinlein tek cümle ile çift yıldızlı bir sistemde olduğunu ve günün farklı olduğunu anlatmıştı.

BKF okuyucusu böyle bir cümleyi okuyup çift yıldızlı sistemin nasıl olacağını sormayandır. Vampirlerin bazılarının neden sarımsaktan etkilendiğini, neden bazılarınınsa güneşten bile etkilenmediğini sorgulamaz. Bunların hikayenin önüne geçmesine izin vermez BKF yazarı ve okuyucusu.
İşte bu yüzden; BKF her ne kadar çok okunan bir tür olsa da başlaması ve bazıları için anlaması zor bir türdür.

Peki sizlerin BKF’den uzak okuyucuya tavsiye edeceğiniz kitaplar nelerdir? Bilim kurgu ve fantastik hatta korku için böyle bir listeyi sizin desteğinizle yapabiliriz. Lütfen yorumlarda fikirlerinizi paylaşınız.

Reklamlar

Bilim Kurgu, Fantastik veya Korku okumak için’ için 3 yanıt

  1. sormayandır, ama bu meraksızlıktan ya da kolayca inanmaktan değil bu dünyaya gömülmemişlikten kaynaklanır diyebilir miyiz? Şeylerin bu dünyadaki ya da bildiğimiz halleri de yeterince gariptir zaten ve “bu” türlü olabiliyorsa başka türlü de olabilir. Benim kendi gözlemim bilim kurgudan hoşlanmayan insanların katı yargıları olduğu yönünde.

  2. Doğru sormamanın sebebi dünyada farklılıkların da olabileceğini kabul etmekten gelir. Yani bir bilim kurgu ya da fantastik okuyucusunun daha liberal veya özgürlükçü olduğunu söylemiyorum ancak onun ihtimallere daha açık bir zihni vardır ya da olmalıdır. Sadece katı gerçeklik romanları okuyanlar bile aslında okuduklarının gerçek olmadığını, gerçekliğin yazarın aklından süzülen hali olduğunu unuttuğu için bir karmaşa var. Oysa hayal gücüne izin verenler bambaşka dünyaları keşfedebiliyorlar.

  3. “Sormayan” diyorsunuz ama, kurgusunun sistemini açıklamayan BK kitaplarını çok sevmeyenlerimiz de var. Asimov’un bilim detekli kurgularını tercih ederim her zaman; uzay fonuna yerleştirilmiş (ama içinde bilimden eser olmayan) kitapları BK olarak sınıflandırmak rahatsız ediyor beni.

    Bu türlerden uzak okurlara ise, Asimov’un, Arthur C. Clarke’ın öykü derlemelerini öneriyorum hep; uzun bir romandan daha keyifli bir başlangıç oluyor tür için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s