Gaiman Dr. Who yazınca


The Mark 2 fibreglass (Tom Yardley-Jones) Tard...

Image via Wikipedia

Günceyi okuyanlarınız Dr. Who‘yu ve Neil Gaiman‘in yazdıklarını ne kadar sevdiğimi biliyorsunuzdur. BBC yeni sezonda Gaiman’a bir Dr. Who bölümü yazdırınca onu kaçırmam mümkün değildi. Heyecanla BBC’de yayınlanmasını bekledim ve sonunda izledim. Tek kelimeyle mükemmeldi. Neden mükemmel olduğunu önce kısaca izlemeyenlerin keyfini bozmadan ayrıntı vermeden anlatacağım, sonrasında ise izlemediyseniz okumayın.

Dr. Who’nun onlarca yıllık gecmisinde ve altı yıllık yeniden başladığı süreçte biriktirdiği hikayelerin ağırlığını düşündüğünüzde aslında her bölüm hem zor hem de kolay yazılıyor olmalı. Tekrara düşmeden ama Doktor’u Doktor yapanlardan uzaklaşmadan hikayesini anlatmak zor olmalı. Gaiman ise bu zorluğu daha da arttırarak dizinin efsanesinin başrolde olduğu bir öykü anlatıyor.
Onun Dr. Who’su hala Moffat’ın çılgın doktoru ama başka Zaman Lord’larından gelen bir davete hayır diyemedigi için kendini tehlikenin ortasında buluyor. İşin aslı Gaiman koca bir oğlan olan Doktorun özünü keşfediyor. Kutusuyla maceralara çıkan koca bir oğlan çocuğu Dr. Who ve onu gibi kahramanlar yardım isteğine asla hayır diyemez. Sonrasında bir çok heyecanlı macera, bilenler için geçmiş bölümlere göndermeler, etkileyici mekan ve karakterlerin ardından geriye daha sevimli ve daha insansı bir Doktor kalıyor. Bunların nasıl olduğunu da aşağıda okuyabilirsiniz, ama izlemediyseniz okumayın. Çünkü çok olmasa da en önemli ayrıntıyı vereceğim 🙂

Bu bölümde Neil Gaiman Tardis‘i konuşturuyor. Bir kadının bedenine hapsolan Tardis Doktorla konuşuyor hatta görür görmez öpüp ıssırıyor bile. Seri boyunca sesiz kalan Tardis’in bakış acısından olayları anlıyoruz. Onun Zaman Lord’larından en çok sevdiği olan Doktor hakkındaki düşüncelerini öğrenmek diziye yepyeni bir soluk getiriyor. İkisinin ilk karşılaştıkları an, Doktor’un onu ödünç alışını dinlemek, Tardis’in aslında çalınmadığı, Doktor’u seçtiğini ve isteyerek gittiğini öğrenmek tatlı anılar oluyor. Hele Tardis’in kahraman olmak isteyen bu küçük oğlanı gitmek istediği yere değil de gitmesi gereken yere götürdüğünü itiraf ettigi an paha biçilmez. Böylece anlıyoruz ki Doktor’un başına gelen maceraların aslında müsebbibi Tardis.
Tekrar izleyerek yeni tadlar alınabilecek etkileyici bir bölüm olmuş. Kesinlikle tavsiye ediyorum, izlediyseniz yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir de ilginç bir şey öğrendim, İdris Galler bölgesinde bir kadın adıymış.

Reklamlar

Gaiman Dr. Who yazınca’ için 2 yanıt

  1. Harbiden cok iyi bolumdu. Basar’la oturup ilk dort bolumu arka arkaya izledik, iclerinden en begendigim buydu (hatta ilk iki bolum hayli kotuydu, bu kurtardi).

  2. Gaiman yine yaratıclığını konuşturmuş. Dizinin bunca yıllık geçmişinde bu fikrin akla gelmemiş olması şaşırtıcı 🙂 Gaiman’ın dizinin özünü kavradığı belli oluyor. Benim de zevkle izlediğim bir bölümdü. Bir de aslında bu bölüm geçen sezon için yazılmış ama finansal sıkıntılardan dolayı bu sezon çekilebilmiş, ilk senaryoda Rory yokmuş.

    Daha başında kadın “where is my thief?” dediğinde aha Tardis kadının içine kaçmış deyip gülmüştüm 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s