Hayata yeni bir bakış yapay retina


Cross section of a human eye, showing a detach...

Image via Wikipedia

Bilim adamları yıllardır körlüğe çare arıyorlar. Göz sadece basit bir kamera olmadığı için, araştırmacıların işi işitme cihazındaki kadar kolay değil. Ancak gözüken o ki yeni bir teknikle görme kaybı yaşayanların sorunu çözülebilir. Tekniğin adı Optogenetics. Frankfurt’taki Max Planck Enstitüsünde Ernst Bamberg tarafından geliştirilen teknikle sinir hücrelerine tekrar ışığı algılama yeteneği kazandırmak amaçlanıyor. Optogenetic retina protezleri ameliyatla retinaya elektrod yerleştirmektense özel bir virüs yardımı ile sinir hücrelerine yeni genler aktarmayı hedefliyor. Hasta görüntüyü kaydeden ve sonra retinaya sinyal gönderen özel bir gözlük kullanacak.

İngiltere’de New Castle University Üniversitesinde OptoNeuro Avrupa projesinde neler yapılabileceğini araştırmışlar. Bu teknikle sadece insan gözünün gördüğü dalga boylarında değil başka dalha boylarında da görmek mümkün olabilecek. Bu teknolojiyle gözün işlevini geliştirmek mümkün olacak. Aşağıda Trinity College Dublin‘de 24 Hazirana kadar devam edecek ‘de gösterilen Song of the Machine filminde olabilecekleri Superflux tasarım ofisinden Anab Jain, Jon Ardern ve Justin Pickard incelemiş. Bu kısa filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Teknoloji sayesinde güzel bir gelecek bizi bekliyor. Ne dersiniz, siz de umutlu musunuz?

Kaynak: Science | guardian.co.uk Dr Patrick Degenaar’ın makalesi

Reklamlar

Hayata yeni bir bakış yapay retina’ için 3 yanıt

  1. Muhteşem bir şeymiş gerçekten de. Bilim kurgularda öngörülen teknolojilerin aslında o kadar uzak olmadığını görmek heyecan verici bir şey.

    Ayrıca, kısa filmdeki kızıl ötesi görüntüleri görünce nedense aklıma Predator serisi filmleri geldi direk 😛

    1. Belki benim ömrüm yeter de görürürüm. Çünkü ben de heyecanla yapay göz bekliyorum. Radyo dalgaları ile görmek nasıl olur merak ediyorum. Acaba dünya nasıl gözükür. İkinci betadan sonra denerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s