Mariana Çukuruna yeni ziyaretçi var


Devasa şirket Virgin’in sahibi Sir Richard Branson‘ın son hedefi denizin en derin noktası olan Mariana Çukuruna ulaşmak. Bunun için tasarımını Graham Hawkes‘ın yaptığı pilotluğunu da Chris Welsh‘in yapacağı denizaltının bu senenin sonunda hedefine ulaşacağını düşünüyorlar. Mariana Çukuru Büyük Okyanus‘ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasındadır. Derinliğinin 10971m olduğu düşünülüyordu ama yeni bir ölçüm  11033m olduğunu iddia ediyor. Genişliği 69km olan bu çukurun 2542 kilometredir. Yani, 5137m yükseklikteki Ağrı Dağından iki tanesini üst üste koysak gene çukuru dolduramıyoruz. Dünya üzerindeki en yüksek dağ olan Everest‘in yüksekliği 8848m’dir. O bile Mariana Çukurundan 2km kısadır.

Denizin bu kadar derinlerine ulaşmanın en büyük sorunu basınç. Suya daldığınızda kulaklarınızı acıtan basıncın binlerce katı bir basınç denizaltının üstünde baskı yapacak. Çukurun dibinde su basıncının etkisi 1086bar olacak yani atmosfer basıncının bin katından fazla bir basınç.Daha önce bu koşullara dayanan üç araç çukurun derinliklerine ulaştı. İtalyan yapımı Trieste derinsu denizaltısı ile 1960’da Amerikan Donanması çukurun dibine ulaştı. Sonrasında da insansız denizaltılarla 1996 Japonya Kaikō ile, Amerika ise 2009’da Nereus ile çukurun dibine ulaşmıştır.

Trieste 1960

Branson ve Virgin’in yaptığının önemli olmasının sebebi ikinci kez insanlı dalış yapılacak olmasının yanı sıra denizaltının ilginç tasarımı. Ayrıca özel sektörün bu işe el atması bazen sadece silahlanma için araştırmalar yapan devletlerin bulamadıklarını bulma fırsatı sağlayabilir. Şimdiden başarılar diliyorum. Aşağıda denizaltının güzel bir tanıtım filmini izleyebilirsiniz. Doğrusu gemini gerçek seferi buna pek benzemeyecek, aklınızda olsun.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Sizlerin bu araştırmalarla ilgili fikirleri nelerdir? Yorumlarda anlatabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s