Türkiye için uzay çalışmaları [Kısa]


SpaceX Falcon-9 Heavy

Image by FlyingSinger via Flickr

Bir süredir uzay araştırmaları yapan SpaceX (Space Exploration Technologies) şirketini takip ediyorum. Nisan başında yaptıkları açıklamada uzaya 120Milyon Amerikan Dolarına yük taşıyacaklarını açıklamışlar. 2013 için uçuş satmaya başladılar. Bizim uyduları taşıyan roket Ariane 5 roketleri. Onun da yük taşıma liste fiyatı 120Milyon Amerikan Doları. Heavy Falcon aynı fiyata Ariane roketinin taşıdığının iki katından fazla yük taşımayı tahüt ediyor. Heavy Falcon 56kg taşırken Ariane 5 ES 20kg taşıyabiliyor. Bu yük kapasitesiyle insan uzaya göndermek zor ancak gidişatın iyiye doğru olduğunu gösteriyor.

Doğrusu Türkiye’de bir şirketin çıkıp da uzay araştırmalarına başlamasını beklemiyorum. Ancak şirketlerin yapabilecekleri bir şeyler olduğuna eminim. Yukarıda uzay koşullarında araştırma yapmak isteyen bir çok bilim adamı olduğunu tahmin ediyorum. SpaceX gibi firmalar çoğalınca fiyat düşecek ve devletlerin uzay üstündeki kontrolü azalacak. O zaman için bizlerin de bir plan yapması gerekiyor.

Devletlerden değil özel bir firmanın kaynaklarını kullanarak Türk uzay insanlarını taşıyan bir roketin uzayda yürüyecek ilk Türk’ü yörüngeye çıkarttığını düşünün. Ya da daha karmaşık uydular, daha ağır teçhizatı yörüngeye ucuza taşımanın avantajını kullanarak yeni işler kurabilecek bir firmanın yapabileceklerini hayal edin. Bu yeni teknolojinin başında neden Türkiye olmasın. Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) neden bir Türk yok? Orada araştırma yapıp dünyayı değiştirecek Türk biliminsanları yok mu?

Şimdilik size hayal gibi gelebilir, ama emin olun birileri becerecek. Başarıya ulaşanın Türkiye olmasını istiyorsak unuttuğumuz bu konuda daha çok çalışmamız gerekiyor. Eğer uzaya çıkamaz ve orada varlık gösteremezsek Avrupa ülkeleri Amerika kıtasını keşfedip oraların kaynaklarıyla refaha ulaştığında nasıl Osmanlı geri kalmıştı bizim sonumuz da o olur.* Elli ya da yüz yıl sonrası için hazırlıklı olmalıyız.

Siz ne dersiniz? Yeterince uzay çalışmalarına önem veriliyor mu?

(*) Tartışacaklara baştan söyleyeyim: Amerika kıtasında ve başka yerlerde Avrupalıların yaptıklarını doğru bulduğumu söylemiyorum.

Reklamlar

Türkiye için uzay çalışmaları [Kısa]” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s