Galaksi savaşa sürüklenirken


Front cover

Image via Wikipedia

Marque and Reprisal

Yazar: Elizabeth Moon

Seri: Vatta’s War

2004

378 sayfa

Yayıncı: Del Rey Books

Tür: Uzay Bilim Kurgu, biraz Askeri Bilim Kurgu,

Özet Görüş:

İlginç karakterler ve tutarlı olay örgüsü ile okunmaya değer bir roman. Hele hele güçlü kadın karakterler ya da uzayda savaş dışında işler yapılan hikayeler seviyorsanız kaçırmayın.

Tüccarın savaşçıya dönüşümü

Normalde bir serinin ikinci kitabını incelememeye çalışıyorum. Ancak Elizabeth Moon’un Vatta’s War (Vatta’nın Savaşı) serisinin ikinci kitabını okuduktan sonra kalan seriyi de okumaya karar verdiğim için bari sitede inceleyeyim dedim. İlk kitapta askeri okuldan atılan Vatta aile şirketinin CFO‘sunun kızı Kylara Vatta’nın ilk kaptanlık denemesinde karşılaştıklarını okumuştuk. O seferinde ticari sorunların yanı sıra iletişim uydularının susması, gemide isyan ve ufak bir savaşla uğraşmıştı. Artık tam bir kaptan olan Kylara yüklediği kargoyu Belinta gezegeninde satmış ve bir sonraki seferi için kargo aramaktadır kitap başladığında.

Oysa galakside taşlar yerinden oynamak üzeredir

Oysa şirket merkezinin ve ailesinin bulunduğu gezegen olan Slotter Key ile haberleşmeye çalışırken hatlar kesilir. Işık hızından hızlı hatta neredeyse anında iletişim sağlayan “ansible“ların bozulması kötü olayların habercisi olur. Kylara kendisini öldürmeye çalışan süikastçılar ve gemisine bomba koymaya çalışan saldırganlardan kurtulduğunda bir de polislerle uğraşmak zorunda kalır. Neler olduğunu anlamak için gezegenden ayrılıp ansible’ı çalışan bir gezegen bulmak için yola çıkar.

Bu arada yuva gezegeni Slotter Key’de Vatta’ya korkunç bir saldırı yapılmıştır. Kısa sürede Vatta’ların büyük bir kısmı öldürülür. Vatta’ların işlerine ve evlerine saldırılar düzenlenir. Vatta’nın yıkılmaz denilen şirket merkezleri yok edilir. Vatta’ların kalan bir kaç üyesinin toplantısında Stella Vatta Constantin kuzeni Kylara’yı bulması için gönderilir. Çünkü işlerin başındaki Kylara’nın teyzesi Gracie Lane Vatta savaşta oldukları için bir savaşçıya ihtiyaçları olduğunu söyler. Bu savaşçı Kylara’dır.

Doğru okudunuz erkek karakter çok az

Buraya kadar okuduysanız erkek olmamasına şaşırmış olabilirsiniz. Elizabeth Moon güçlü kadınların hikayesini anlatıyor. Bu kadınlar erkek gibi kadınlar da değiller. Oldukça kadınsı yanları da betimlenmiş, kadın kıyafetinde erkekler gibi durmuyorlar. Gene de ana karakterlerin arasına her işin üstadı ve bir tür casus olan gizemli Rafael Madestan da katılıyor. Kylara ve Stella uzaydaki Vatta’ları toplayıp onları güvene almak için büyük bir maceraya atılıyorlar. İhanet edeni bulduklarında ise kuzenler yakınlarında bir düşmanla karşılaşıyorlar.

Hikayenin daha da fazla güzel yerlerini anlatmadan durmalıyım. Okuyalı bir kaç ay olmasına rağmen aklımda yer etmiş etkileyici bir roman Marque and Reprisal. Elizabeth Moon alışılmış askeri bilim kurgu şablonlarının dışına çıkıp daha küçükten başlamış. Uzayda saldırı tehlikesiyle karşılaşan gemi silahsız bir kargo gemisi olunca yaratıcı ve etkileyici sahneler okuyorsunuz. Moon’un karakterleri bazen sizi kızdırsalar da gerçeklikleri hiç eksilmiyor.

Serinin öteki romanlarını da merakla bekliyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Başta da dediğim gibi testesteron yüklü askeri bilim kurgular canınızı sıkmaya başladıysa Kylara Vatta’nın hikayesi hoşunuza gidecek.

Uzay bilim kurgusunda ne ararsınız? Kimleri seversiniz?

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

David Drake’in RCN serisi de iyi askeri bilim kurgudur, seriyi ve bir kitabı inceledik.

Lois Bujold McMeister okumadıysanız uzay bilim kurgusu okumadınız

John Ringo ile David Weber’in gezegende geçen askeri bilim kurgusu da uzay savaşı istemeyenlere.

Scalzi’nin Old Man’s War’ı oldukça başarılı bir askeri bilim kurgu örneğidir.

Jack Campbell’dan Lost Fleet sadece uzay savaşı isteyenler için.

Epik uzay savaşları çizgi filmi izlemek isterseniz başarılı anime LotGH var, birinci ve ikinci sezonunu inceledik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s