Düzenbazdan memur olursa: Going Postal


Terry Pratchett's Going Postal

Image via Wikipedia

Going  Postal

Terry Pratchett‘ın ünlü ve etkileyici serisi Discworld‘de otuzdokuz roman ile okuyucularını eğlenceli maceralara götürüyor. Şimdiyekadar bu maceraları sinemaya aktarma çabaları beklenenin altında bir başarı kazanmışlardı. Geçen sene Britanya’nın SKY televizyonunda daha önceki filmleri de televizyona aktaran The Mob yapımcıları Pratchett’ın seriyi bilmeyenlerin bile hoşuna gidecek romanı Going Postal‘ı canlandırdılar. Bir buçuk saatlik iki bölümden oluşan diziyi DVD’den izleme şansınız var. Geçen sene Mayıs sonunda çıkan diziyi, yeni The Watch çıkmadan izlemeliyim diyerek sizler için inceledim.

Coupling‘den tanıdığımız Richard Coyle Moist von Lipwig, David Suchet Reacher Gilt’i, Charles Dance etkileyici bir şekilde Patrician Havelock Vetinari‘yi, Claire Foy güzel Adora Belle Dearheart, Timothy West ise başbüyücü Mustrum Ridcully‘yi oynuyor. Oyunculuklar hiç fena değil ve hepsi tam yerine oturmuş. Hikaye ise şahane.

Dolandırıcıdan kahraman olur mu?

Pratchett’ın Diskdünyası büyülü ve saçmalıklarla dolu bir dünya. İçinde akıl almaz olasılıkların gerçekleştiği, kelimelerin çok güçlü olduğu bu dünyada bir dolandırıcının hikayesini izliyoruz. Moist von Lipwig dolandırıcılıkla hayatını kazanan, işi sahte hisse senetleri satmaya kadar geliştiren bir düzenbaz. Son işinde Lord Vetinari ‘nin ipek eldiven altına kadife eldiven giydirilmiş demir yumruk ile yönettiği Ankh Morpork‘da işler karıştırdığında yakalanıyor. Polisin elindeki güzeller güzeli kurtadam onun kokusunu alıp hapse attığında Vetinari’nin spor yapma fırsatını değerlendirdikten ve asıldıktan sonra Lipwig’e iki seçenek sunuluyor. Ya posta kurumunu adam edecektir ya da odadaki kapıdan çıkıp gidecektir. Lipwig filmi izleyince sizin de hak vereceğiniz bir sebepten posta kurumunun başına geçmeye karar veriyor.

kahraman olma şansı milyonda birse

Gözetmen memuru yorulmak bilmez bir golem olunca da kaçacak yeri olmadığı için postanenin başına geçiyor. Ancak Lipwig’in tüm odaları kaplayan mektuplarla dolu yıkık dökük postanenin iki çalışanını adam etmek dışında daha büyük sorunları vardır. İlki mekanik kollarla kuleler arasında iletişim sağlayan “clack” adı verilmiş semafor kulelerinin sahibi Reacher Gilt kendi işletmesine rakip istememektedir. Lipwig başındaki tüm belalara rağmen gider bir de Adora Belle Dearheart güzeller güzeli bir kadına aşık olur. Adora’nın sevgisini mi kazansın, Gilt’in tuzaklarından mı kurtulsun ve bu arada postaneyi canlandırsın mı derken Lipwig bir de kendinden önceki başpostacıların lanet yüzünden öldüğünü öğrenir. Daha fazla terslik çıkmaz dediğinizde de Lipwig mektupların saldırısına uğrar.

Diskdünya’da kahraman olacaktır

Yukarıdaki paragraf ne kadar eğlenceli olduğunu göstermiştir sanırım. Filmin sonuna kadar eğlence ve kahkaha eksik olmuyor. Hele Diskdünya’yı bilenleriniz için tanıdık karakterlere rastlamak ayrı bir keyif. Romandan biraz farklı ama gene de çok eğlenceli.

Aşağıda kısa bir tanıtımını izleyeceğiniz bu eseri Diskdünyayı bilen bilmeyen herkese tavsiye ederim. Kesinlikle kaçırmayın.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Ne dersiniz güzel gözüküyor değil mi?

Aşağıda Pratchett, oyuncular ve yapımcılarla söyleşileri izleyebilirsiniz.

Terry Pratchett’ın Going Postal hakkındaki düşünceleri.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Claire Foy oynadığı karakter Adora Belle Dearheart’ı anlatıyor

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Charles Dance oynadığı karakter Lord Vetinari’yi anlatıyor

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

Yapımcılarla söyleşi

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

 

Reklamlar

Düzenbazdan memur olursa: Going Postal’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s