Tekinsiz Evler FRP


#30 Haunts For Houses

Tür: RYO – Pathfinder Eki, Korku, Fantastik

Yayınevi: Rite Publishing

Sayfa Sayısı: 9


…vucütları bırakıp sadece mezar taşlarını mı taşıdınız! Sadece-mezar-taşlarını-mı-taşıdınız! Niye? NİYE?” -Umacı

Bu akşam kar yağdı, mezarların üzerindeki bembeyaz karlar güneşten erimeye yüz tutmuşken, buzlardan yansıyan ışık küçük gökkuşakları yapıyordu. Dikkat! Şöminelerin kendiliğinden yandığı, kapıların çarpmaya başladığı saattir bu. Odalar birden soğur ve görünmez hizmetçiler çekmeceleri karıştırır. Karanlıklardan şekiller doğar bu zamanlar, ve duvarlar kanar.

Fantastik dünyadaki huzursuz ruhlarla karşılaşmaya hazır olun. Çoğu zararsızda olsa kendi acıları yüzünden sizi öldürmeye hazır olanlarda var.

evi hayaletli ev yapın

Oyuncularınızı biraz korkutmak mı istiyorsunuz, veya biraz zorlamak. Peşlerindeki adamlardan zor kaçtılar ve bir eve mi sığındılar? Öyleyse evi hayaletli ev yapın. Pathfinder’ın GameMastery Guide’da tanıttığı Haunt kurallarını öğrenmenin vakti öyleyse. Neyse ki kitaba sahip değilseniz almak zorunda değilsiniz çünkü Paizo‘nun websitesinde açık içerik olarak bulunuyor. Zaten Rite Publishing’te bizi fazla zorlamamak adına, ekin başına kuralların bir özetini koymuş. Oynatmak için yeterli olsa da eğer kendi “Haunt” unuzu yapmak isterseniz tüm kuralları okumanız gerekiyor.

Ek adından tahmin ettiğiniz gibi kullanılabilir durumda 30 “Haunt” içeriyor. En son sayfadaysa bir hayalet avcısı karakter var. “Haunt” lardan daha çok bahsetmeden önce, sayfaların arasına yerleştirilen resimleri ve sayfa tasarımını beğendiğimi belirtmeliyim. Sayfaları iki kolona ayırmışlar ve arkaplanı konsepte uygun çizmişler. 3.Parti bir yayınevine göre çok çaba harcadıklarını söyleyebilirim.

büyük ve ilham verici bir içerik

Fiyat olarak pahalı olmayan bir kitap için büyük ve ilham verici bir içerikle karşı karşıyayız. Eki bitirdikten sonra aklıma gelen ilk şey “Vay be, gençlik filmi çekebiliyorum, hem de Golarion’da” idi. Öyle ki bir malikane bile yaptım kendime.

“Haunt”lardan bahsedeyim birazda. Türkçeye “dadanmış ruh/kötülük” olarak çevirebileceğimiz, huzursuzluktan, bitmemiş işleri oluşundan, intikam isteklerinden veya kötülük yapmak isteklerinden insanların evlerine yerleşen varlıklar diyebiliriz. Mumları söndüren rüzgarlar oluşturan küçük türlerinden, rahat uykunuzu kabuslarla bozan ortalama türlerine, evinizi ateşe verecek kadar kızgın olanlarına kadar türleri var. 70’lerden 90’lara korku sinemasının büyük böceklerden sonraki en sevdiği şeyken, yeni neslin bu tip korku filmlerine gülmesinden dolayı şekil değiştirmeye başladı. Halbuki hayaletli evlerin… o çekiciliği. Neyse ben çok severim anladığınız gibi.

tehlikeli evler

Ektede 30 tanesi anlatılmış. Zorluk seviyeleri kapı çarpan sıradan ruh(1)’dan 1 yıl rahatlatmak için bir insan kurban vermeniz gereken, yok etmekse evi yakıp, küllerini üç haksız suçlanmış adamın mezarına serpmeniz gereken fısıldama laneti(15)’e kadar uzanıyor. Çoğu kombine edilebiliyor ve o zaman daha tehlikeli oluyorlar. Hatta kitapta anlatılan bir üçlü var ki, benim çok hoşuma gitti.

Sırf oyuncularınızı biraz korkutmak için kullanabileceğiniz bir ek olabileceği gibi, çarpışmaları zorlaştırmak adına da kullanabilirsiniz. Tipiden kaçmak için sığındıkları bir evi hayaletli yapabileceğiniz gibi, en baştan hayaletli olduğu bilinen bir eve de gönderebilirsiniz. Kuralın kendisi ilham verici ve kitap neler yapılabileceğini göstermiş, çok bilinenleri tanımlamış, arada yaratıcı işlerde çıkarmış.

Daha önce de belirttiğim gibi ucuz ve ilham verici olması istemeniz için bir sebep olabilir. Tabi böyle olayların oyununuza renk katacağını düşünüyorsanız.

2,99$’a bu kitapçığı buradan alabilirsiniz. Ne dersiniz oyunlarda korku temasını kullanıyor musunuz? Yorumlarda paylaşın lütfen.

Abdullah Ali Sivas

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s