Bir Steampunk Macerası: Yürüyen Kentler


Philip Reeve, author of "Mortal Engines&q...

Philip Reeve Image via Wikipedia

Philip Reeve‘in Mortal Engines‘ini daha önce güncede incelemiştik. Biz inceledikten sonra Günışığı Kitaplığı Yayınevinden çevirisi çıktığını öğrendik. 2006’da ilk baskısı yapılan eserin üçüncü baskısı 2010’da yapılmış. Aşağıda Abdullah Ali Sivas’ın Mortal Engines incelemesini okuyabilirsiniz. Eski inceleme de burada.

Eğer bilim kurgu ya da fantastik okuyorsanız veya bu kitaplara ilgisi olan bir çocuğunuz, genç arkadaşınız varsa bu yayınevinin kitaplarına bir göz atın. Yayınevinin yazarlarının, çizerlerinin ve çevirmenlerinin listesi oldukça kabarık. Umarım uzun ve başarılı bir hayatı olur Günışığı Kitaplığının.

Yürüyen Kentler

Yazan: Philip Reeve

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan

Türkçesi: Müren Beykan, Fulya Yavuz

320 sayfa

Tür: Steampunk, Genç Yetişkin

Şehirler Yürüdüğünde

Philip Reeve’in tüm dünyada gençlik kütüphanelerinde çıkan bu kitabı bize savaş sonrası bir dünyayı anlatıyor.

Altmış Dakika savaşı olarak adlandırılan bir savaş, dünyanın jeolojik dengesini bozmuş ve insanlara yaşamak için tek yöntem olarak göçebe hayatını bırakmıştır. Ama Nikolas Quirke’in tasarladığı Şehir Darvinizm’i sistemiyle, tüm şehir birlikte göçmektedir. Bu şehirlere “Yürüyen Kentler” denmektedir. Bu şehirler büyük motorlar üzerinde hareket etmektedir ve ham madde sıkıntısı yaşandığı için, “güçlünün zayıfı yemesi” anlamında kendilerinden küçük şehirleri yiyerek dolaşmaktadırlar. Yenen “Yürüyen Kentler” yiyenin tabanında yakıt ve diğer gerekli şeylere ayrıştırılırlar.

Eski Teknoloji

Geçmişten kalan çoğu şey kullanılamaz haldedir ve “Eski Teknoloji” olarak anılmaktadır. Çoğu kültür kaybolmuştur ve bunları toplaması için tarihçiler görevlendirilmiştir. Avrupa, Asya, Afrika ve Kutuplar “Yürüyen Kentler” tarafından dolaşılmaktadır, ayrıca Kuzey Amerika nükleer savaş sonrası yaşanamaz haldedir.

Baş kahramanımız Londra’da 4.Katta yaşayan ve tarih eğitimi alan Tom Natsworthy. Kendisi Tarihçi Loncasının çırağı ve bir öksüz. Kendisi kitabın başında Londra’nın yakaladığı Salthook isimli bir kasabaya Thaddeus Valentine‘la beraber, tarih açısından önemli olabilecek şeyleri araştırmaya iniyor. Thaddeus Valentine ise ünlü bir arkeolog. Salthook’a giderlerken Tom, Thaddeus’u bıçaklı bir kızdan kurtarıyor. Bundan sonraki olaylar, Tom’un kızla birlikte Londra’dan atılmasına ve Tom’un dünya hakkında Müze’de öğrendiklerinden farklı şeyler öğrenmesi ve bazı sırları açığa çıkarmasıyla devam ediyor.

Şehir Darvinizm’i Hakkında

Kentlerin kocaman buhar makinaları üzerinde yürüdüğü bu dünyada Nikolas Quirke’in geliştirdiği sistem. Bu yeni dünyada Nikolas Quirke bir tanrı olarak tanınmakta. Ama daha iyisi, biz bu kitapta genelde atlanan veya sığ bırakılan bazı şeyleri de görüyoruz. Kentlerin yaşamak için birbirini tüketmesi gereken bu dünyada, kölecilik, korsan şehirler, şehirsizler ve toplayıcıları da anlatıyor Philip Reeve. Kitap boyunca sanırım başarılı olamayacaklar diye okudum sistemin acımasızlığını gördükçe. Çünkü Londra’nın altkatları bile insanca yaşamak için çabalamanız gereken yerler. Neredeyse altkatların Yüzey ve daha üst katların varlığını sağlamak için varolduğunu savunanlar var ki, insanlar kendi şehirleri bir başka şehri yediğinde oldukça büyük haz duyuyorlar. Kitabın başında Londra’nın, Salthook’u yakalamasının heyecanla izlenişi çok güzel anlatılıyor. Serinin ilk kitabı ve ikinci kitabı Türkçe’ye çevrildi ve bildiğim kadarıyla diğer ikisi de çevrilecek.
Tavsiyem kitabın gençlik dizisinde olduğuna bakmayın alın ve okuyun.

Abdullah Ali Sivas

[Güncelleme] Kitabın çevirisinin ismini görüp de neden Yürüyen Şehirler yazdım, nasıl düzeltmedim bilmiyorum. Hata tamamen bende Abdullah Ali Sivas’ın metninde de değil. Kusura bakmayın düzeltildi. [TurkceBKF]

Bir Steampunk Macerası: Yürüyen Kentler’ için 11 yanıt

 1. Vay canına. Mortal Engines dilimize çevrilmiş de haberimiz yokmuş 😛 İlk fırsatta iki kitabı da alacağım.

  Günışığı Kitaplığı’nın sitesini de inceledim. Çok güzel işler yapmışlar, umarım yapmaya da devam ederler.

  Ayrıca dilimize çevrilmiş bir steampunk/genç yetişkin roman daha var. İsmi Leviathan. Yazarı Scott Westerfeld. Epsilon yayınlarından çıkmış. Kitap çokça illüstrasyon da içeriyor. Bu da yine serisi olan bir kitap. Umarım diğer kitapları da çevrilir. Çünkü yanlış bilmiyorsam ikinci kitabı (Behemoth) İstanbul’da geçiyor.

  Bu ikisi dışında dilimize çevrilmiş ya da türk yazarların elinden çıkmış steampunk eser var mı acaba?

  1. Kendi soruma cevap vereyim. Dün biraz araştırırken karşılaştım. Dilimize çevrilmiş olan, 3 kitaplık Altın Pusula serisi de steampunk öğeleri içeren bir seri.

   Madem steampunk’tan gittik şunu da araya sıkıştırayım bari. Geçenlerde Kayıp Dünya’da yayınlanan Viyana Gökleri adlı öyküm de, alternatif tarih/steampunk kırması bir öykü. http://www.kayipdunya.com/mehmet-kardas/viyana-gokleri

  2. Senin verdiğin bilgiyi twitter’da paylaşınca ScottWesterfeld’in de haberi oldu. 🙂 Haklarını sattığını biliyor da yayınlandığını bilmiyormuş galiba. Bizim yayınevleri tanıtım işini kesinlikle beceremiyorlar. Böyle bir okuyucu kitlesi varken neden böyle davranıyorlar anlamıyorum.

 2. Merhabalar

  Yürüyen Kentler’in diğer iki kitabı da çevrilerek yayına hazırlanıyor. Günışığı Kitaplığı’nın yeni bir markası olan ON8 Kitap tarafından 2013 yılında kütüphanelere ulaşacak. Sizleri de bilgilendirelim istedik.

  ON8 Kitap

   1. Ne demek 🙂

    Ayrıca 2011 Kasım ayında çıkan, bilimkurgu kitabımız Bağlantı‘yı da dilersiniz size hediye edebiliriz. Türkçe Bilimkurgu blogunun, güvendiğimiz bu kitabı okuması bizim için mutluluk olur.

    Dilerseniz, posta adresinizi on8@on8kitap.com adresine gönderebilirsiniz.

    ON8 Kitap

   2. Çok teşekkürler, kitap listemizi kontrol edelim. Eğer yoksa bunu da takip edebiliriz. Böyle öneriler çok değerli elbette.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.