Bir Modern Türk Destanı: Ilgana


ILGANA

Yazar: Özgür Özol

2010

384 sayfa

Özet Görüş:

Çağdaş bir Dede Korkut Destanı olarak ifade edilen bu roman, pek çok Türk destanından esintiler taşıyor. Muhteşem bir fantastik hikaye. Türkiye’de, “Fantastik okuyorum” diyen herkesin muhakkak okuması gereken bir kitap. Bu kitapta rahipler de var, şövalyeler de. Ama bu kez onlar kahraman değil, kötü adam.
Özgür Özol o kadar iyi bir iş çıkarıyor ki kitap bittiğinde üzülüyor insan…

“Bu Toprakta yarın yoktur. Ara sıra dün tekrar eder o kadar… “

Bizim Hikayemiz

Ilgana, kendilerine Sürek diyen, eski Türklere benzeyen konar göçer bir topluluğun hikayesi. Kitap, rahipler, şövalyeler ve paladinlerin oluşturduğu bir devlet olan Dorman’ların, Anadolu benzeri bir coğrafya olan Ilgana’yı işgal ettikleri bir dönemi anlatıyor.

Ilgana, bize, bizim hikayemizi anlatıyor aslında. Geçmişini, atalarını unutmuş, bitmek tükenmek bilmeyen bir işgal altında yaşayan ve kurtuluşu kendi geçmişi yerine işgalcilerinde arayan bir halkın hikayesi. Bu sebeplerle çok kolay alışıyorsunuz romana. Çünkü anlatılan hikaye, her gün gördüğünüz şeyin ta kendisi.

kendi halkının yollarını ve yöntemleri unutturulmuş

Asıl karakterimiz olan Sungur, çocukken kaçırılmış, bir paladin olarak yetiştirilmiş bir Sürek. Asimile edilmiş, kendi geçmişinden tamamen koparılmış, kendi halkının yollarını ve yöntemleri unutturulmuş bir ana karakterimiz var. Bu şekilde, yazar bize dünyayla ilgili bilgiler verirken hiç yadırgamıyoruz. Çünkü zaten Sungur da bunları bizimle beraber öğreniyor.

Özgür Özol, Sungur etrafında bir “kahramanın yolculuğu” hikayesi örerken, Dede Korkut Hikayeleri ve eski Türk destanlarından bol bol yararlandığı bir dünyayı tanıtıyor. Kitabı kapatınca bir bakmışsınız, tütenler, örenler, yersular, yozlar, kamlar, kopuklar, Sürekler, Dormanlar, hepsi aklınızda bir yer etmiş, sizin dünyanızın bir parçası olmuş.

Ilgana’da, Kam Çırağı Sungur, Boğaç Bey, Maralça Reis, Ayda Bike ve Kutay Kam, bitmek bilmez Dorman işgalini kırmanın bir yolunu ararken onları izliyoruz. Yolları onları kırlardan şehirlere, örenlerden dağlara taşırken onların bu umutsuz gibi görünen serüvenleri ile heyecanlanıyoruz.

Türk Fantastiğinin Zirvesi

Özgür Özol, Türkiye’deki pek çok fantastik yazarından daha iyi bir iş çıkarıyor bu kitabında. Elinizden bırakamıyor, düşürmek istemiyorsunuz. Bir sonraki sayfaya ulaşmak, daha sonra olacakları öğrenmek, çok öncelikli bir iş haline geliyor. Okumayı bırakmak zorunda kaldığınızda da tekrar kitaba döneceğiniz zamanı düşünüyorsunuz. Ustalıkla yazılmış bir kitap bu. Türk fantastiğinin temel sıkıntısı olan klişe kullanımını yenmiş, bize özgün bir dünya vermiş bir kitap.

İyi bir olay örgüsüne sahip Ilgana. Karakterleri iyi oluşturulmuş, kimin kim olduğunu, neyi niye yaptığını biliyorsunuz. Edebiyatın dozu çok iyi ayarlanmış, okurken “abi sen bunu böyle yazmayaydın iyiydi ya” dedirtmiyor hiç. Tersine, daha çok istiyor bünye. Bittiğinde kafanızda soru işaretleri kalmıyor. “Bu Toprakta yarın yoktur. Ara sıra dün tekrar eder o kadar.” lafının anlamını da çözüyorsunuz, Yağıranoğlu İlter’in ihanetini de anlıyorsunuz. “Burası olmamış” dedirtmiyor okuyucuya. Öte yandan her şeyi gözüne sokup terbiyesizlik de yapmıyor.

Hiç mi sıkıntısı yok kitabın? Var elbet.

Hiç mi sıkıntısı yok kitabın? Var elbet. Biraz ağır başlıyor mesela. Ara sıra gözümüze çarpan dip notlar yazılış üslupları dolayısıyla biraz can sıkabiliyorlar. Fakat bu kötü yönlerine rağmen Ilgana, kalburun oldukça üstünde kalıyor. Daha fazla düzgün yazılmış Türk fantastiği okumak istiyorsanız, alacağınız, okuyacağınız, destekleyeceğiniz kitap bu… Özgür Özol, Türk fantastiğinin yükselen yıldızı olacak gibi görünüyor. Ilgana da şu anda Türk fantastiğinin zirve noktasını işaretliyor.

Daha önce söylediğimi tekrarlayacağım: “Ben fantastik okuruyum” diyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız, siz fantastik okuru değilsiniz. Yukarıdaki iddianızı sürdürebilmek istiyorsanız, hemen bu kitabı edinin ve okuyun.

Yazan: Gökçe Ozan Topbaş

İlginizi çekebilecek yazılar:

Anadolu Korku Öyküleri

Reklamlar

Bir Modern Türk Destanı: Ilgana’ için 6 yanıt

 1. Hemen alıp okuyacağım. Sanırım benim projem için de bana faydalı olabilecek bir eser.Özgür Özal’la tanışıklığın var mı oturup konuşsak 🙂

   1. Özgür Bey, hazır bulmuşken sorayım:
    1) Ilgana sitesi tekrar ne zaman yayına girer?
    2) SAGU’yu bekliyoruz, bir çıkış zamanı mevcut mu?

   2. Özgür Bey benim de kurguladigim bir dünya ve bir hikaye var ancak. Kitap yazacak kadar dolu hissetmiyorum kendimi. Size bu projeyi anlatmak isterim.

 2. Selamlar,
  1. Ilgana sitesinin yeniden yayını için şu anda çalışmaktayız. SAGU ile birlikte tekrar açmayı düşünüyoruz.
  2. SAGU kuralları ve ön deneme oyunları tamamlandı. Sunuma hazırlanıyor. Birkaç ay içinde açmayı düşünüyoruz. Facebook Ilgana sayfasından gelişmeleri izleyebilirsiniz.

  1. Cevaplar için teşekkürler Özgür Bey. Bir önceki mesajımda aklıma gelmeyen bir soruyu da sorayım:
   Ilgana’ya devam gelecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s