Örümceğin ağında ölüm


Warren of the Death Spider

Yayımcı: Super Genius Games

Sayfa Sayısı: 59 (Detaylar için yazıya bakın)

Yayınlanma Yılı: 2010

 

Bir haftasonu, işten/okuldan boşluk buldunuz, ama tüm haftanın yorgunluğu üzerinizde. Üstelik yarın gece oyun gecesi. Arkadaşlarınızla buluşup maceraya atılacaksınız.

 

Üç-beş kender yolun başında toplandık. Seni bekliyoruz, acele et. Hoopak’ını ve haritalarını unutma!

 

Ama hiçbir hazırlığınız yok. İşte o zaman bu tip maceralar devreye giriyor. Herşey hazır olduğu için size sadece bastırmak ve okumak kalıyor. Üstelik Super Genius Games’in bu serisinde kağıt modeller, haritalar ve oyun sırasında sayfa çevirmemeniz için özetlenmiş haritada notlar alınmış destek sayfaları var.

 

Başınızı Belaya Sokmaya Hazır mısınız?

 

Pathfinder oyun sistemine yabancı olanınız olduğunu sanmıyorum. Bilmeyenleriniz içinse bir arkadaşımın yaptığı yorumu sizlere aktaracağım.

 

Ben Pathfinder’a D&D 3.6 diyorum. Çünkü gerçekten değiştirdiği pek bir şey yok, ama getirdiği güzel yenilikler var.

 

Kendim oyun oynatan biri olarak sistem seçmiyorum ama Pathfinder’ın arkasındaki deneyim ve yapılan hatalardan ders alınmışlık görüntüsü sistemi oldukça çekici kılıyor.

 

Peki bunları niye söyledim? SGG(Super Genius Games) bu macerayı Pathfinder için hazırlamış. Kendi ekledikleri bazı yeni canavarlar ve eşyalar var ama bana oldukça dengeli göründüler. Ellerini ne korkak tutmuşlar ne de ayarını kaçırmışlar, hoş gevrek bir tadı var.

 

Maceranın kapağında 6. ve 8. Seviyeler arası için diye belirtilmiş. Bence en iyi, en heyecanlı ve en çekişmeli 6. seviyede oynatılırsa olur. 8. Seviyede oynatılırsa, özellikle şu an sahip olduğum gibi oyuncularınız varsa, macera elinizde patlayabilir. Yani, ama gibi şaşırma nidalarıyla oyuncularınızın tüm ormanı yıkışını izleyebilirsiniz. Tabii ki 6. Seviyede böyle bir şey yapabileceklerine inanmıyorum.

 

Araknafobya Örümcek Fobisidir.

 

Macera oyuncuların bir şekilde Villago isimli köye gelmeleriyle başlıyor.Villago, Büyük Batı Ticaret Yolu üzerinde kervanlar tarafından dinlenme yeri olarak kullanılan bir yer. Ancak yola olan ilginin azalmasıyla bu köye uğrayan kervan sayısı da azalmış. Köyün orman kıyısında olması, Villago’da yaşayan 15-20 aileye ekilebilir düz arazi, temiz su, yakacak odun gibi şeyler sağlasa da köye uğrayan kervanlar bazı temel ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli.

 

Tabi Villago’nun bundan öte bir özelliği daha var. O da etrafındaki ormanlarda yumuşak ama yine de şekillendirebilecek kadar güçlü ağlar ören örümcekler. Bu ağlar kıyafet haline getirildiğinde hafif, dayanıklı ve şık görünümlü elbiseler oluyorlar. Köy halkı bu kıyafetlere “Spiderdown” diyor. Buna olan talepte dolayısıyla yüksek.

 

Elbette herşey toz pembe gitmiyor. Oyuncular Villago’ya gelmeden 10 yıl kadar önce bu ağların sayısı gitgide azalmaya başlıyor. Her yıl gitgide azalıyor, öyle ki Villago yokolmanın eşiğine geliyor. Bu “Spiderdown” un değerini çok artırsa da, ellerinde öyle az bulunuyor ki, ticaretini yapamıyorlar.

 

Oyuncular ulaşmadan hemen önce ise gerçek anlamda tüm orman bu ağlarla kaplanıyor. Köy halkının elinde o kadar çok ağ oluyor ki, bir noktada kavga etmeye başlıyorlar. Yeni evli çiftler, komşular kavga etmek için küçük sebepler arıyorlar. Bu sırada köyden 6 çocuk kayboluyor, köy halkı herşeyi bir kenara bırakıp çocukları aramaya ormana gidiyorlar. Ama bir süre sonra çocukların izlerini kaybediyorlar. Sanki bir anda “puff!” olup uçmuşlar gibi izler kayboluyor.

 

Nerede olduğumuzu bilmiyor olabiliriz, nereye gideceğimizi de, gece mi gündüz mü onu bile bilmiyor olabiliriz, ama bu bizim kaybolmuş olduğumuz anlamına gelmez.

 

Buradan sonrası DM olarak sizin inisiyatifinize kalmış. Tabi eğer oyuncu olarak bunu okuyorsanız DM’inizin. Çok pahalı olmaması, herşeyin hazır olması gibi sebeplerden tercih edebileceğiniz veya henüz acemi bir DM’seniz kendi senaryonuzu başlatmadan oynatabileceğiniz yüksek seviyelere yakın bir macera.

 

Bir oturum sürmesi için planlanmış bu hikayede biraz aksiyon, biraz gizem, biraz korku öğesi bulacaksınız. Ama hiçbirinden çok değil. Bir gecelik ilişki(One Night Stand) gibi yani, yeterince aşk, yeterince tutku ve yeterince sorumluluk olmadan, ama yeterince zevk alarak bitireceksiniz diye düşünüyorum. Bunlar macerayı oynatmadan önceki görüşlerim, oynattıktan sonra pek değişeceğini sanmıyorum yine de.

 

Bir de eşsiz olmasa da sık rastlanmayan bir şey yaparak A4 ü yan kullanmışlar tasarımı yaparken, bu her sayfayı daha kullanılır yapmış. Macerayla çok alakası yok ama benim hoşuma gitti.

 

Sayfa sayısını başta 59 olarak belirttim. Ama böyle söylemek ne kadar doğru olur bilmediğimden açıklayayım. Baştaki 14 sayfa macera hakkındaki bilgileri içeriyor. Ondan sonra 35 sayfa harita çizimleri var, maceranın geçeceği yerlerin çizimleri desem daha doğru, 1 kareyi 1 inç kare olarak almalarından dolayı bu kadar çok sayfa kullanılmış olabilir. Sonra 6 sayfa özet kısmı var, üzerilerinde önemli noktalar işaretlenmiş haritalarla birlikte. Son sayfalarda ise kağıt modeller var. Böylece savaşlarınızı biraz daha gerçekçi yapabilirsiniz.

Bu macerayı 3USD’a almak isterseniz DriveThruRPG‘ye gitmeniz ve Warren of the Death Spider’ı bulmanız yeterli. Gittiğinizde BlogPodJan2011 kodunu kullanın ve bu kitabı %20 indirimle alın.

Bu ve başka rol yapma oyunları kitapları hakkında görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Hazır senaryo oynatır mısınız? Yorumlarda oyunları anlatın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s