Dergi çıkartmaya var mısınız?


Etrafta bu kadar çok edergi varken neden bir tanesine daha bakayım dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ben de aklımdan başarılı bir çok dergi ismi söyleyebilirim.

TurkceBKF bir yılını doldurdu ve artık büyüdü. Bu hale gelmesini sağlayan siz okuyucular oldular. Şimdi daha da büyümesi için sizlerden gelecek eserlere de kapımızı açıyoruz. Göndereceğiniz Bilim kurgu, Fantastik ve Korku üzerine eserlerinizi inceleyecek ve beğendiklerimizi sitede yayınlayacağız. Dört aylık bir eser toplama süremiz var. Bu sürede güncenin üstündeki bağlantıdan ya da http://turkcebkf.submishmash.com/submit adresinden eserlerinizi bize gönderebilirsiniz. Bu başvurularınızın durumunu takip edebileceksiniz. Her eserinize bir geri dönüş yapacağımıza da garanti veriyoruz.

Neler istiyoruz?

Bilim kurgu, Fantastik ve Korku türündeki tüm eserlerinizi bekliyoruz. Gönderilen öykülerde yerellik, yenilik ve cesaret aradığımız en önemli özellikler.
Öyküler yerel olmasını istiyoruz, çünkü bizden öykülere, hayallere ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Kurduğunuz fantastik bir evren de olsa Arthur efsanelerinden ziyade Anadolu kültüründen esinlensin istiyoruz.
Öyküler yeni olsun istiyoruz, çünkü Anglosakson yazarların eserlerinden esinlenmiş öykü istemiyoruz. Orjinalleri zaten çok güzel olan bu eserlerin kopyaları başarılı olmuyor.
Öyküler cesur olsun istiyoruz, çünkü hayal kurmak için cesur olmanız gerekir. Okuyucunun zeki olduğunu kabul edin ve hayal edin. Anadoludan uzayadamı çıkmaz diyerek kestirip atacağınıza, Türkler uzayda fikrini komedi olmadan işleyebileceğinizi gösterin.

Dört ay sonunda düzenli bir dergi çıkartacak malzeme biriktirebilirsek telif veren bir edergi çıkartmak hayalimiz var. Bu dört aylık sürede ödeme sisteminin de altyapısını oluşturacağız. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yorum bırakarak bize ulaşabilirler.

Bu mesajı ne kadar çok yerde paylaşırsanız o kadar iyi, sizden ricam Twitter‘da, Facebook‘da, bloglarınızda bu duyuruyu yayınlamanız. Çılgın bir işe başlıyor gibi gözüksek de sizlerle bu işi başaracağımıza inanıyorum.

Dört ay sonra yazarlarına, çizerlerine ödeme yapan bir dergi ile karşınıza çıkmak ümidiyle. İşlerinizi gönderin.

Reklamlar

Dergi çıkartmaya var mısınız?’ için 7 yanıt

 1. İnşallah gerçek olur bu hedef, bence eksikliği çok çekilen bir şey Türkiye’deki basılı bilim kurgu dergisi olmaması.

  Anladığım kadarıyla sizin bahsettiğiniz de online değil, basılı bir dergi olacak değil mi?

  Eğer öyleyse, derginin basımı, dağıtımı, vb. konuları da nasıl halledebileceğinizi düşünüyorsunuzdur sanırım.

 2. Aklımdaki basılı dergi değil de iBook, Amazon, olursa idefiks gibi Türk ve yabancı ekitap mağazalarında 3ile 4TL arasında satılacak bir aylık edergi. Edergiyi Apex’in dergisi ya da Lightspeed gibi kurgulamayı düşünüyorum. Bugün edergi okumak isteyen bir kitlenin webden değil de cihazlarından bu dergileri okumayı düşüneceğini tahmin ediyorum.
  Dergi DRMsiz olacak ve bağış ile ederginin satın alınmasıyla okuyucusuna ulaşacak. Basılı dergi çok maliyetli ve Türkiye’nin her yerine dağıtmak zor. Hem dijital dergi olunca Podcastler ve diğer malzeme ile desteklemek mümkün olacak. Eğer ayda 100 kişi dergimizi 4TL gibi bir fiyata satın alırsa, %70’i dergiye kalsa. Her ay yazarlara dağıtacak 300TL’ye yakın bir paramız olur. Böylece yazar, çizer emek harcayanlara da yavaş da olsa haklarını verebiliriz. Belki ileride SFWA’nın profesyonel rakamlarına ulaşmamız mümkün olur.
  Teknik altyapısını kurma aşamasındayım, vergi ve diğer konularla ilgili destek ihtiyacım var. Yazı ve çizimlerden başka tabi 🙂

 3. Çok güzel haberler bunlar. Harcanan emekler için ufak bir şeyler de olsa karşılık alabilecek olma ihtimali bile çok iyi bir haber. Umarım planlarınızda bir aksilik çıkmaz.

  İçerik göndereceğimden de emin olabilirsiniz 🙂

  1. İşin mali altyapısını oluşturmaya çalışıyorum, bu konuda bilginiz varsa tavsiyelere açığım. O iş tam oturduğunda yazı, çizi ve çeviri toplamaya başlayacağım. Yardımlarınızı bekliyorum. 🙂

  1. Dergi çıkartacak olsak iş bulmak mümkün gözüküyor. Yazacak, çizecek çok kişi var. Bırak basılıyı, edergiyi alacak kişi sayısı yetersiz. Telif ödeyemedikten sonra böyle bir işe girmek çok da anlamlı değil. Ne dersin?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s