Sihirli Kız Kardeşler


Cover of "Practical Magic (Snap Case)"

Cover of Practical Magic (Snap Case)

Practical Magic

Yazar: Alice Hoffman

1996

Vintage Books

317 sayfa

Tür: Şehir Fantastiği, Paranormal Romans

Özet Görüş

Açıkçası bir hatun kitabı okumayı göze alarak bu romana başladım. Bitirdiğimde yetişkinler için bir masal okumanın keyfiyle kitabın son cümleleri aklımda yankılandı. Vurdulu kırdılı bir macera romanı arıyorsanız buna bakmayın ama daha yavaş işleyen bir fantastik roman arıyorsanız kaçırmayın.

Sihir içinizdeyse ondan kaçamazsınız

Hikayemiz Manolya Sokağındaki evde teyzeleriyle yaşayan iki kızkardeş Sally ve Gillian üzerinden başlıyor. Onların küçüklükleri ve büyümelerini Hoffman ayrıntılı şekilde anlatıyor. Teyzelerinin birer cadı olduğunu, daha kitabın ilk sayfalarında öğreniyoruz. Kızların büyüye tepkilerini de yazar bu bölümde kuruyor. Kızlar dilediğini elde etmek için büyü yapanların sonunu, aşkın insanı nasıl kör ettiğini ve yanlışlara sürüklediğini daha küçükken öğreniyorlar.

Sally içine kapanık ve daha düzenli bir kadına dönüşürken Gillian daha uçarı ve çılgın bir hatun oluyor büyüdüklerinde. Sally teyzelerinin yanında kalıyor, evleniyor ve iki kızı oluyor. Bu mutluluğu kocasının ölümüyle yıkılan Sally kasabadan ayrılıyor. Kurduğu düzenli hayatı serserilikten başına çeşitli işler gelen Gillian’ın evine gelmesiyle dağılıyor. Çünkü Gillian geldiğinde yanında bir de ceset getirmiştir.

Kadın olmak, aşık olmak ve büyümek

Yukarıda iki paragrafta anlattıklarım daha kitabın yarısında gerçekleşiyor. Sonrasında ise Sally’nin kızları ile ilişkisi, kızların büyüme sorunları, kızların aşk hayatı, Gillian ve Sally’nin aşk hayatı ve evlerine musallat olan hayalet anlatılıyor. Hoffman’ın dili sanki bir büyükanne bu masalı anlatıyormuş gibi akıcı ve etkileyici.

Mücadelelerin neredeyse hiç biri fiziksel değil. Öyle yavaş temposu var ki alışıncaya kadar sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak alıştıktan sonra rahatlıkla okunuyor. Hoş ben yaklaşık iki aya yakın bir zamanda okudum bu kitabı. Okumaya alıştığım bir tür olmadığı için zorlandım ama çok beğendim. Belki bir kadının okuması ve orada kadınların dünyasına dair söylediklerinin doğruluğu konusunda bir yorum yapsa daha da iyi olur.

Sihirli Gerçekçi romanlara yakın

Bu romanın Sandra Bullock ve Nicole Kidman‘lı bir filmi de çekilmiş 1998’de. Bu filmi izlemedim ama pek romana benzemediği için eleştirilmiş. Romandaki büyülü havayı oluşturmak çok zor olduğu için aslında bir yandan da anlıyorum. Hoffman büyüyü öyle hayatın içine sokmuş ve Sihirli Gerçekçiler gibi saklamış ki onu bulmak ve çıkarmak çok zor.

Bu romanı erkek okuyuculara çekinerek tavsiye etsem de kadınların çok hoşuna gideceğinden eminim.

Sizlerin paranormal romans hakkındaki düşünceleri nedir? Yorumlarda anlatabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s