Kahraman sendromu: Megamind


Mega Zeka’nın çilesi

Günceyi takip ediyorsanız kahraman meselesini inceleyen eserlere özel bir yer verdiğimizi biliyorsunuzdur. Kahramanı incelemeye ana akım edebiyat başladığı sıralarda edebiyat okullarının sevmediği bilim kurgu, fantastik ve korku eserleriyle çizgiromanlarda da kahraman meselesi kurcalanıyordu. Seksenlerden günümüze gelen bir süreçte Megazeka’nın ortaya çıkması şaşırtıcı değil aslında.

David Lindsay-Abaire ve Jeanine Tesori‘nin yazdığı, Tom McGrath‘ın yönettiği bu eğlenceli çizgifilm belirgin üç bölümde akıyor. İlk bölümde filmin kahramanı Megamind ile tanışıyoruz. Dünyası yok olurken anne babası tarafından uzay mekiği ile dünyaya yollanan küçük bir uzaylıyken terslikler başlıyor. Megamind ile Metro Man’in daha bebekken başlayan kavgasını ve bunun hayatına etkisini öğreniyoruz. Ardından da hapiste mahkumlar tarafından yetiştirilen Megamind büyük bir kötü oluyor. Amacı Metro Man’i yok etmek olan Mega Mind bu isteğini gerçekleştirdiğinde işler karışıyor.

Düşmansız kalan süperkötü ne yapar?

İkinci bölümde film kendi zıttı olmadan Megamind’ın nasıl var olacağını sorguluyor. Ne yazık ki bu bölümler aslında çok beklendik ve sıradan. Megamind’ın aslında pek de yaratıcı bir süperkötü olmadığını burada görüyoruz. Yönetmen usul usul bizi onun aslında iyi olduğuna hazırladığı bu bölümde, Megamind bir de aşık oluyor. Burada çok keyifli bir film içi gönderme ile “Süperkötü’nün asla kızı kapamayacağını” yardımcısına söylettiriyor.

Üçüncü bölümde ise Megamind’ın kendi düşmanını yaratmaya çalışırken oluşturduğu karmaşanın içinden çıkışını izliyoruz. Bu bölüm hakkında çok fazla tiyo verip izlemeyenlerin keyfini bozmak istemem. Sadece şunu söyleyeyim filmin en eğlenceli yeri bu bölümleri. Hele kimin iyi kimin kötü olduğu tartışması ya da gücün insanın aklını başından alacağını anlattığı bölümler çok başarılı.

Farklı olmanın getirdiği

Filmde Megamind’ın ten rengi üzerinden Amerikadaki siyahların durumuna, farklı olana toplumun gösterdiği tepkiye, kafamızda kurduğumuz önyargılara kadar bir çok konuya zekice ve eğlenceli bir biçimde değiniliyor.

Bu filmi çocuklarla izleyecek aileler bazı öğeleri onlara anlatmak zorunda kalabilirler. Bazı espiriler çizgiroman kültürü gerektirdiği için kolay anlaşılmasa da bu tempodan bir şey kaybettirmiyor. Filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Süperkahraman hali üzerine ve izlediyseniz film hakkında yorumlarınızı ve  bekliyorum.

Vodpod videoları artık kullanılamıyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s