Dresden’in yan işleri


Side Jobs: Harry Dresden Öyküleri Seçkisi

Yazar: Jim Butcher

Yıl: 2010

Yayınevi: ROC

Tür: Şehir Fantastiği, Paranormal Romans

Özet Görüş:

Harry Dresden romanlarını onikinci kitaba kadar okuduysanız almanız gereken bir kitap. Özellikle son öykü Changes‘den sonrasını anlattığı için ilginizi çekecek. Eğer Dresden’ın maceralarını bilmiyorsanız okumakta acele etmeyin.

Modern zaman büyücüsünün macerası hiç bitmez

Harry Dresden Amerika’da Chicago’da yaşayan bir şimdiki zaman büyücüsüdür. Jim Butcher’ın elinde oniki kitap boyunca başına gelmedik kalmamıştır. Butcher daha önce çeşitli antolojilerde Harry Dresden’i daha farklı maceralara sokup onun pek de bilmediğimiz taraflarını incelemişti. İşte bu öyküleri derleyip toplayıp bir seçkide yayınladı. Öyküler ve kısa incelemeleri aşağıda. Arada beyaz harflerle yazılmış kelimeler romanlarda okumadıysanız keyfiniz bozulmasın diye saklanmıştır.

A RESTORA­TION OF FAITH

Butcher’ın Storm Front’tan önce yazdığı bir öykü. Daha Oklohama üniversitesinin profesyonel yazarlık eğitimindeyken yazılmış bu hikaye Butcher’ın acemiliğini gösteriyor. Tempo ile ilgili bazı sorunlar var, gene de seriyi bilen birisi için güzel bir okuma sağlıyor. Romanlar sıralamasında Storm Front’tan önce. Butcher’ın web sitesinde yayınlanmıştı.

VI­GNETTE

Death Masks ile Blood Rites arasında yer alan bu kısacık öykü Butcher’ın tanıtım için yazdığı bir öyküymüş. Dolayısıyla aslında Dresden’in dünyasını tanıtmak dışında pek bir etkileyiciliği yok.

SOME­THING BOR­ROWED

Daha önce P.N. Elrond ‘un My Big Supernatural Wedding öykü seçkisinde yayınlanmış bu öykü keyifli bir düğün hikayesi. Serideki yeri Dead Beat ile Proven Guilty arasındaki bu öykü baştan aşağı macera ve eğlence dolu. İçinde perilerden, kötü üvey annelere, bir öpücükle sihirden kurtulan güzellere her şey var. Dresden’in hafif öykülerinden biri ve keyifle okunuyor.

IT’S MY BIRTH­DAY, TOO

Char­laine Har­ris ‘in Many Bloody Returns antolojisi için yazılmış bir öykü. Harry‘nin kardeşi vampir Thomas’ın doğumgünü hediyesini götürmeye çalışırken işler karışıyor. Hoşuma giden LARP ortamını başarılı bir şekilde anlatmış olması ve aslında çok duygusal olabilecek bir konuyu başarılı incelemiş olması. Öykünün sonunda Harry’nin kardeşi ve doğumgünleri ile ilgili içbakışı onu daha iyi anlamamızı sağlıyor. White Night ile Small Favors arasındaki bu öykü keyifle okunuyor.

HEO­ROT

P.N. Elrond’un My Big Supernatural Honeymoon’unda yayınlanan bu öykü, White Night ile Small Favor arasında geçen bir balayı öyküsü. Harry’nin balayı değil konu, Dresden Chicago’sunda doğaüstü varlıkların rahatça takıldıkları pubın sahibi Mac’in yardım isteği üzerine Harry kendini kuzey mitlerinden çıkma bir hikayede buluyor. Doğrusu Butcher’ın önsözde balayının geçmişine yönelik araştırması en az hikaye kadar ilginç. Kitabın başarılı öykülerinden biri.

DAY OFF

Kevin J. Anderson ‘un Blood Lite öykü seçkisinde yayınlanan bu öyküyü kahkahalarla okumuştum. İncelemesine burada okuyabilirsiniz. Harry’nin eğlenceli bir öyküsü, Butcher’ın isterse komik öyküler de yazabileceğinin ispatı.

BACK­UP

Thomas’ın gözünden bu hikaye daha önce Subteranian Press ‘den Hellboy ‘un çizeri Mike Mignola ‘nın çizimleriyle çıkmıştı. Uzun ve güzel bir hikaye. Small Favor’la Turn Coat arasında geçen bu hikayede doğaüstü varlıklar arasında yüzyıllardır devam eden Obliv­ion War ‘u öğreniyoruz. Thomas ile Harry zıt kutuplara düşseler de sonunda işleri çözüyorlar. Thomas’ın gözünden hikayeyi dinlemek Dresden dünyasına yenilikler katıyor.

THE WAR­RIOR

Mean Streets isimli antolojide yayınlanmış bu hikayede Harry Dresden eski Haçlı Şövalyesi Michael Car­pen­ter’ın tehdit edilmesi üzerine Harry’nin mücadelesini anlatıyor. Dresden evrenindeki iyi kötü savaşı ve Katolik kilisesi ile onun meleklerinin işlere bakışını anlatıyor. Michael’in sakatlandıktan sonraki hayatını anlattığı için ayrıca ilgi çekici. Small Favor ile Turn Coat arasında Last Call’dan önce geçiyor bu hikaye.

LAST CALL

Gene P.N. Elrond’un editörlüğünde bir öykü seçkisinde Strange Brew’de yayınlanmış bu öykü. Çok kolaylıkla şebekleşebilecek bir konuyu işin korkutucu yanlarını göstererek başarılı anlatmış Butcher. Hikayeden çok bilgi vermek istemiyorum ama kitaptaki başarılı öykülerden biri.

LOVE HURTS

George R. R. Mar­tin ve Gard­ner Do­zois editörlüğünde yayınlanan Songs of Love and Death adlı antolojide ilk kez okuyuculara ulaşan bu öykü Turn Coat ile Changes arasında gerçekleşiyor. Changes’de Murphy ile Harry arasında olacakları önceden gösteriyor. Doğrusu ilginç bir aşk hikayesi ve aşkı sorgulatan bir çalışma olmuş. Murphy ve Harry şehirdeki aşk salgınının kaynağını bulmaya çalışıyor ve bu sırada salgından da etkileniyorlar.

ve son öykü:

AF­TER­MATH

Butcher’ın bu kitap için yazdığı Changes’den kırkbeş dakika sonra başlayan ve Harry gittikten sonra olanları anlatan bir hikaye. Bu hikayeyi kitapları okumayanların keyfinin bozmadan nasıl anlatırım bilemiyorum. Kısaca kaçırılan bir kurtkadını kurtarmak için Murphy’nin çabasını okuyoruz. Bu arada onun Harry’nin yokluğuyla mücadelesini de görme şansımız oluyor. Aralarındaki ilişki ve Murphy’nin her şeye rağmen onun hayatta olduğuna inanma çabasını okumak etkileyici.  Sırf bu öykü için bu kitap alınmaz ama kaçırırsanız da bir sonraki kitap Ghost Story çıkıncaya kadar nasıl sabredeceksiniz?

Bir de müjde, şubat’ta yeni kitaptan ilk bölümler Jim Butcher’ın sitesinde olacak.

Türkçe’ye de çevrilen Dresden serisini okumanızı tavsiye ederim. Bu seriyi okuduysanız fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Dresden’in yan işleri” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s