Yenilenen efsane Superman


Superman hikayesini bilirsiniz, uzaydan gelen insanlar arasında saklanan bir kahramandır. İyilik ve doğruluk için mücadele eder. İnsanlığın büyük ideallerinin yansımasıdır. Modern zaman efsanesidir, aklıyla her sorunu çözebilir, uçarak yardıma gelir. Oysa Superman’in başka türlü olması da mümkündü. Jerry Siegel ve Joe Schuster (SUPERMANin yaratıcıları) ikibinli yıllarda yaşasaydı şimdinin halini yansıtacaktı. Çizgiromanın altın yıllarında yaratılmış bir kahraman olmasaydı, ikibinonda yaratılsaydı nasıl olurdu?

İşte J. Michael Straczynski Wonder Woman’dan sonra Superman’e de yeni bir efsane oluşturuyor. Onun yetenekli ellerinde geçmişte kitleleri peşinden sürükleyen kahraman hamuru yeniden yoğruluyor. Baştan şekillendiriyor ve şimdinin gençlerinin daha kolay anlayacakları bir hale getiriyor.

Kararsız çağın Superman’i

Onun Superman’ini zamanımızın bir yansıması olarak görürsek aslında pek de iyi bir çağda yaşamadığımız aşikar. Kararsız bir adam yeni Clark Kent. Yetişkinliğe yeni adım atmış her ergen gibi ne yapacağını bilemiyor öykünün başında. Yeteneklerinin farkında ve bunu saklamak istemiyor. O insan olmak istiyor, özel bir insan olmanın peşinde. Amerikan futbolu elemelerinde Metropolis’in takımın koçunun gözüne giriyor. Nasıl oynadığını görünce menajerler aceleyle boş bir sözleşme hazırlıyorlar. Büyük bir araştırma geliştirme firmasına iş başvurusu yaptığında zekası ile kendisine hemen iş teklif ediliyor. Clark Kent başka görüşmelere de gidiyor. Superman kostümü dolabında çantasının içinde beklerken o spordan, iş dünyasına bir çok görüşmede kendini ispatlıyor. Clark’ın kendini arayışını okumak, tanıdık birinin hayat mücadelesini izlemek gibi. Olasılıkları görüp, potensiyeli bilip Clark’ın ulaşmaya çekinmesini okumak kahramanlık ve kimlik hakkında sorular sorduruyor. Özünde Clark Kent’in ne olmak istediğini bilmemesi üzücü, bir bakıma da belki çağımızın sorunudur. Ne de olsa şimdilerde Türkiye’de bile ne yapacağını bilmeyen insanlar yok mu? Stracynski Superman’in kimlik arayışını sorgularken bizlere de Clark’ın sorusunu sorduruyor.

Uzaydan gelen saldırı her şeyi değiştirir

Bir uzaylı saldırısı, Superman’in neden dünyaya geldiği ve nasıl bulunduğu, buzlar altındaki kalesi gibi öğelerin anlatımından sonra Clark Kent Daily Planet‘taki işine başlıyor. Ancak okuyucu Superman Clark Kent kostümüne büründüğünde kahramanın hayatının sonuna kadar maske takmayı kabul ettiğini görüyor. Bu da Superman efsanesine tam ikibinonlara özgü bir yorum kazandırıyor. Artık Superman’e dönüşen Clark Kent yerine, Clark Kent’e dönüşen Superman var. Sizce bu çağımız için ne anlatıyor olabilir?

Unutmadan gezegenler durup dururken patlamazlar, hep bir sebebi vardır.

Reklamlar

Yenilenen efsane Superman” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s