Ateşten doğan kahramanlar


Rising Stars: Born in Fire

Yazar: J. Michael Straczynski

192  sayfa

Tür: Süperkahraman

Özet Görüş:

Süper kahramana farklı bir bakış okumak isteyenler için eserler tanıtmaya devam ediyoruz. Rising Stars’da eski bir kitap olmasına rağmen etkileyici anlatımıyla okunması gereken bir eser.

Gökyüzünden geldi…

Heroes ya da 4400’den önce, normal insanların bir anda süper güçlere kavuştuğunu anlatan bu iki diziden önce J. Michael Straczynski 1999’da Image Comics‘in TopCow markası ile bir çizgiromana başladı. Straczynski’nin Babylon 5‘da neler yaptığını hatırlayanlar bu seriyi heyecanla beklediler. Ben Rising Stars’ın birinci sayısını hayatımda ilk defa iki kapaklı olarak almıştım. Babylon 5’daki destansı hikayenin etkisinden daha kurtulamamıştım ve Straczynski’nin hikayelerini okumak istiyordum. İlk sayıdan çizimlerle ve öyküyle kendine bağlamayı başarmıştı.

…umut ve korku.

Rising Stars 113 kişinin hikayesini anlatıyor. Bir Amerikan kasabasında tam meteor dünyaya kavuşurken ana rahmine düşen çocukların hikayesini anlatıyor. O çocuklar bilinmeyen bir sebepten özel güçlerle donanıyorlar. Bu güçleri yedi yaşında ve sonrasında ortaya çıkmaya başlıyor. Onlara özeller diyorlar, yeteneklerinin özelliğini göz önüne alarak. Ayrı bir eğitim veriyorlar ve normaller onlardan korktuğu için onları yok etmenin ya da kullanmanın yoluna bakıyorlar. Birinci ciltte onların geçmişlerini, kim olduklarını ve nasıl bir savaşa sürüklendiklerini okuyoruz. İsminin de anlattığı gibi onların zamanın ateşinde pişmeleri ve doğumlarını anlatıyor Staczynski ilk ciltte. İlk sayıda sonunu bildiğiniz bir hikayeye başlıyorsunuz. John Simon adında bir özel yetenekli bize gelecekten sesleniyor. Hepsinin öldüğünü ve son kalanın kendisi olduğunu söylüyor. Hikayenin doğru anlatılması için kendisinin, öteki özellerin Şair dediği yalnız adamın anlatması gerekmektedir.

Gelecekleri korkutan çocuklar

Rising Stars: Born in Fire, kendilerinden korkulan bu küçük çocukların güçlerinden dolayı ve sayesinde nasıl büyüdüklerini anlatıyor. Aralarında çok güçlüler de var, az güçlüler de, hatta gücünü bulamayanlar da mevcut. Hepsi güçleri yüzünden farklı yaşamak zorunda kalıyor ve bir yol çiziyorlar kendilerine. Aralarında büyük bir şirketle anlaşıp kahramanlık yapanından, kilisede ayinler yapanına, alevler saçarak suç işleyeninden, tek zevki yemek yemek olanına, polis olup kanun koruyuculuğu seçeninden, dinleyicilerini şarkılarıyla büyüleyenine farklı karakterlerde özeller bunlar. Öyle pek de süper kahraman olmasını beklemediğiniz karakterler. Çok sıkıntılı değiller, karanlık olsalar da sanki 90’ların sonu ikibinlerin başındaki havayı iyi yansıtıyorlar.

Onların hikayesini Straczynski zekice bir hamleyle teker teker anlatıyor. İlk birkaç sayıda bir özele, onun yeteneklerine ve başına gelenlere odaklanıyoruz. O sırada Poet, John Simon çocukluk arkadaşlarının öldürüldüğünü görüp olayların ardındakini araştırmaya başlıyor. Bir yandan Poet’in arayışını bir yandan da özellerin iç dünyasını izliyoruz. Tempo gittikçe artıyor ve ilk sayıda muştulanan büyük savaşa doğru ilerliyoruz. Cildin son sayısı olan sekizinci bölümü bitirdiğinizde sonun başlangıcının da bitiriyorsunuz.

Etkileyici, şiirsel anlatımıyla, yalın temiz çizimler birleşiyor. Staczynski’nin güçlü sesi ve anlatım yeteneğinin sürüklediği bir çizgiroman bu. Bana sorarsanız kaçırmayıp hemen alın. Bir de şansınız var artık dijitale geçtiği için http://bit.ly/bjOupj adresinden 1,99USD’a çizgiromanları alabilirsiniz. Hatta merak edenler için İngilizce olsa da ilk sayısını bedava http://bit.ly/979UbW adresinden temin etmeniz mümkün. İlk sayıya bir göz atın ve bu şiirsel eserle tanışın.

İlk sayıya baktıktan sonra fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.


Reklamlar

Ateşten doğan kahramanlar” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s