İyi bilimkurgu: Cyroburn


Lois McMaster Bujold, 1996

Lois McMaster Bujold via Wikipedia

Cryoburn

Yazar: Lois McMaster Bujold

Yıl: 2010

Yayınevi: Baen

352 sayfa

Tür: Bilim kurgu

Vorkosigan Saga çokuncu kitap

Özet Görüş:

İyi bilim kurgu okumak istiyorsanız karakterleri tanımadığınızı düşünmeden bu kitabı edinin. Lois McMaster Bujold ustalığını göstererek çok başarılı bir şekilde yeni teknolojinin sosyal etkilerini anlatırken insanları unutmuyor.

 

Lois McMaster Bujold fantastik ve bilim kurgu eserleriyle çağımızın en başarılı yazarlarından biridir. Yazdığı eserlerde dudak uçuklatıcı bilimsel gerçekler bazen olsa da aslında başka bilim kurgu eserlerden alıştığımız olguların etkilerini inceler. Klonlamanın ve klonların haklarından, rahim dışı üremeye kadar her konunun aslında ne kadar büyük etkileri olabileceğini inceler. Onun merceğinden bilimsel gelişmelerin olabilirliğinden ziyade gerçekleşmesi sonucunda karşılaşılacakları gözlemleriz. Bu gözlem sırasında okuyucuyu yormaz, onun isterse sadece macera ile eğlenmesine izin veren bir dili vardır. Bujold’un eserlerini okurken satır aralarında kalanlarla istekli okuyucuyu bambaşka düşüncelere götürür.

Ölümün önüne dondurarak geçersek

Cryoburn’de de aslında bilim kurgu yazarlarının kullandığı bir fikri inceliyor Bujold. Bir çok yazar ölümcül hastalığı olanların dondurularak saklanması fikrini incelemiştir. Şimdi bile kendini dondurtanlar var. Bujold dondurulmanın normal olduğu bir gezegene götürüyor bizi: Kibou-daini’de ölüler bir gün canlandırılabilecekleri düşünülerek dondurulmaktadırlar. Kibou-daini’liler ölümden kaçma işini bir sanat haline getirmişlerdir. Öyle ki sağlık sigortası gibi ölüm öncesi dondurulma sigortaları vardır. Hatta ölülerin haklarını korumak için onlar adına kendilerini donduran şirketler oy vermektedirler. Şirketlerden biri üç gezegeni kaplayan Barrayar İmparatorluğunda şube açmak isteyince İmparator Gregor İmparatorluk Sorgucusu Miles Vorkosigan‘ı Kibou-daini’ye yollar.

Ölülerin sayısı canlıları geçince ne olur?

Miles ve emireri Roic beden dondurmak üzerine bir konferanstayken saldırıya uğrarlar. İnsanların dondurulmasına karşı bir örgüt Roic’i kaçırır ama Miles ellerinden şans ya da şansızlık eseri kurtulur ve Kibou-daini’nin yeraltına girer. Miles’în ölülerin saklandığı tünellerden çıkıp da yüzeye ulaştığında karşısına çıkan Kibou-daini’li çocukla tanışması yeni bir macerayı başlatır. Miles’ın inatçı yapısı ve gözüne takılan gizemleri çözme isteği onu Kibou-daini’nin altını üstüne getirecek bir yola sürükler.

Ölümden kaçarken yakalandıklarımız

Bujold bu hızlı macerayı üç karakterin gözünden anlatıyor. Miles’ın çılgın ve sıradışı bakış açısına, Roic’in dengeli anlatımı eşlik ediyor. Kibou-daini’li çocuğun gözünden bize daha saf bir bakış açısıyla nelerin farklı olabileceğini anlatıyor. Doğrusu hepsinde de çok başarılı bir anlatımı var. Okuyucuyu bazen üzmeyi göze alıyor ama Cryoburn ne olursa olsun eğlenceli bir macera romanı. Maceranın içinde de insanlığın ölümle ilişkisine dair önemli yorumlar saklıyor Bujold. En hoşuma giden bölüm okurken işaretlemediğim için kelimesi kelimesine çevirememiş olsam da Miles’ın

insanlar ölümden sonrasını bu kadar düşünüyorlar fakat kimse doğumdan öncesine kafa yormuyor

dediği bölüm oldu. Ölümün anlatıldığı bu kitapta yaşamla ilgili çok ilginç fikirler buluyorsunuz.

Bedava okuyabileceğiniz bu romanı İngilizce biliyor ve zamanınız da varsa hepinize tavsiye ederim.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Bedava öyküler ve romanlar 01 Ekim 2010

Reklamlar

2 thoughts on “İyi bilimkurgu: Cyroburn

  1. Romanın konusu ve yazarın bunu ustalıkla işleyişi çok hoşuma gitti. Bence de biraz neden-sonuç ilişkisini aşarak “Sonrasında ne olacak peki?” sorularıyla farklı tarzda kurgular oluşturmak bir okuyucu açısından oldukça farklı deneyim yaşatacaktır.

    Burada olduğu gibi; “Ölülerin sayısı yaşayanları geçtiğinde ne olacak?” durumu anlatışı bence kayda değer bir okuma olacaktır.

    İnceleme için teşekkürler Gökçe.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s