Uzak Gezegendeki Tehlike


Baen Books logo.

Image via Wikipedia

What Distant Deeps

Yazar: David Drake

Yıl: 2010

Yayınevi: Baen

384 sayfa

Tür: Askeri bilim kurgu

RCN serisi Sekizinci kitap

Özet Görüş:

RCN serisinin sekizinci kitabı Leary, Mundy ikilisinin bir başka macerasını sunuyor. Seriye buradan da başlayabilirsiniz, kolay okunan bir askeri bilimkurgu kitabı arıyorsanız kaçırmayın. Hem yazıyı sonuna kadar okursanız önceki altı kitabı bedava edinebilirsiniz, hem de yasal olarak. Daha önce incelediğimiz bölümü okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bedava kitaplar ve bu kitabın incelemesi aşağıda.

İmparatorluk dış politikası…

Gelecekte iki büyük galaksi devletinin arasındaki savaşı sona ermiş ve zayıf bir barış sağlanmıştır. David Drake karakterleri Daniel Leary ve Adele Mundy’nin Cinnabar Cumhuriyeti Donanmasındaki (Royal Cinnanbar Navy – RCN) kahramanlık hikayelerine bir yenisini daha ekliyor. Son görevin etkisinden çıkamayan casus Lady Adele Mundy’nin patronu ekibi basit bir görev için cumhuriyet ile savaştıkları Özgür Yıldızlar Birliğine (Alliance of Free Stars) yakın bir gezegenen gönderilirler. Görevleri Daniel Leary’nin sahip olduğu uzay gemisi ile Cinnabar’ın yeni elçisini Zinnabar’a götürmektir. Ancak Mundy’nin saplantılı bilgi toplama isteği sayesinde Birlik ile Cumhuriyet arasındaki barışı etkileyecek büyük bir komployu ortaya çıkartırlar. Leary ve Mundy tüm yeteneklerini kullanıp yeni kabul edilmiş barışı müttefiklerine karşı korumak için eski düşmanlarıyla birlik olmalıdırlar.

… ve ona küçük devletlerin etkisi

Drake RCN serisinde askeri bilim kurgunun daha politik ve casusluk taraflarına bakıyor. Bu kitapta da sevdiği Roma tarihinden esinleniyor. Kitabın ana konusu bazen büyük devletlerin güç alanında kalan ve kullandığı ya da himaye ettiği küçük devletlerin nasıl olup da dış politikalarını etkilediğini anlatıyor. Cinnabar’ın himayesindeki Palmyra, Birlik himayesindeki Zenobya’ya saldırmaya karar verdiğinde işlerin ne kadar ince bir çizgide ilerlediğini görebiliyorsunuz. Palmyra’nın saldırısında Birlik, Cumhuriyeti suçlarsa tüm galaksi tekrar bir savaşa sürüklenebileceği için işler daha da hassaslaşıyor. Drake tarihi bir gerçekliği bilim kurgu okuyucusu için dikkatli ve kolay okunur bir şekilde anlatıyor.

Kolay dili ile okuyucuyu saran bir kitap

Serinin sekizinci kitabında ilk kitapları okuduysanız zaten kolaylıkla okuyucuyu ele geçiren bir anlatımı var. Zor bir stili yok David Drake’in, okuyucuyu yormuyor, ancak etkiliyor. Akılda kalan resimler çizmiyor ama okurken hiç sıkılmadan sayfaları çeviriyorsunuz. Sekizinci kitap olmasının da etkisiyle hikayenin temellendirme sorunu yok. İsterseniz bu kitaptan da başlayabilirsiniz, fakat tavsiyem eski kitaplara bir göz atmanız. Sizler için Baen eski kitapları bedava ekitap olarak ister epub, ister PDF isterseniz HTML indirme imkanı tanıyor.

Aşağıda RCN serisinin ilk kitaplarını bedava okuyabileceğiniz adresleri bulacaksınız.

The Rebublic of Cinnabar  Navy Series
With the Lightnings
Lt. Leary Commanding
The Far Side of the Stars
The Far Side of the Stars (audio)
The Way to Glory
Some Golden Harbor
When the Tide Rises

Eğer What Distant Deeps’i de okumak isterseniz Baen 16USD’lık bu kitabı da bedava okumanızı sağlıyor. Bu adreste yeni bölümleri okuyabilirsiniz. Beğendiğinizde satın almanızı tavsiye ederim.

Bu seriyi okudunuz mu? Askeri bilim kurgu hakkındaki fikirleriniz nedir? David Drake hakkında yorumunuz var mı? Hepsini aşağıda yorumlarda yazabilirsiniz.

Bu kitap Baen’in September 2010 WebScription’unda çıkmıştı. Bir yaşımıza gireceğimiz gelecek ay siteyi takip edin, size bir süprizimiz var.

Reklamlar

Uzak Gezegendeki Tehlike” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s