Uzayın karanlığında bir umut: Babylon 5


The first season DVD set

Image via Wikipedia

Babylon 5: 1. sezon

Bugün sizlerle eskilerden 1993’den bir diziyi paylaşacağız. Türkiye’de pek tutmamış, kimsenin getirmediği ama gösterildiği ülkelerde bilim kurgu televizyonunun çehresini değiştirmiş J. Michael Straczynski‘nin Babylon 5‘i konumuz.

It was the dawn of the third age of mankind – ten years after the Earth-Minbari War. The Babylon Project was a dream, given form. Its goal: to prevent another war, by creating a place where humans and aliens can work out their differences peacefully. It’s a port of call – home away from home – for diplomats, hustlers, entrepreneurs, and wanderers. Humans and aliens, wrapped in two million, five hundred thousand tons of spinning metal… all alone in the night. It can be a dangerous place, but it’s our last best hope for peace. This is the story of the last of the Babylon stations. The year is 2258. The name of the place is Babylon 5.

TurkceBKF tercümesiyle

İnsanlığın üçüncü çağının şafağıydı – Dünya-Mimbari savaşının 10 yıl sonrasıydı. Babil Projesi bir düşün cisimleşmiş haliydi. Amacı: Bir başka savaşın oluşmasını, insanlar ve uzaylıların barış içinde farklılıklarının üstesinden gelebilecekleri bir ortam yaratarak, önlemekti. Bir limandı -evden uzakta bir evdi- diplomatlar, üçkağıtçılar, girişimciler ve gezginler için. İnsanlar ve uzaylılar, gecenin karanlığında dönen iki milyon beş yüz bin ton metalin içindeydiler. Tehlikeli bir yer olabilir ama orası bizim barış için son umudumuz. Bu Babil istasyonlarının sonuncusunun hikayesi. Yıl 2258. Yerin ismi Babil 5.

Bu etkileyici dizinin ilk sezonu Kumandan Jeffrey Sinclair anlatımıyla böyle açılıyordu. O zaman için başarılı görselleri vardı. Ancak asıl etkileyici olanı, Star Trek‘te görmeye alıştığımız temiz uzay yerine daha gerçekçi ve karanlık koridorları olan, iyiler arasında da karanlık karakterler bulunan bir evrene açılmasıydı. Uzaylıları sanki daha gerçek, mücadele daha olasıydı. Hikaye ilerledikçe kazandığı derinlikle büyük bir efsane oldu.

Entrika, macera ve diplomasi

Daha ilk bölümden diplomatların ve ırkların arasındaki çekişmelere ve üssün insan personelinin sıkıntılarına açılan bir pencereyle karşılaşmıştık. Öyle farklı bir hikaye anlatmıştı ki Straczynski, ilk izlediğimde şaşırdığımı hatırlıyorum. Liseden yeni mezun olmuş ve Star Trek ile Star Wars dışında ve de TRT’nin nasıl olduysa yayınladığı bir kaç Dr.Who bölümü dışında televizyonda bilimkurgu izlememiştim. Dil okulu için İngiltere’ye gittiğimde efsane ile tanışmıştım.

Dönüp baktığımda aslında her başlangıç gibi Babil 5’in de sıkıntıları vardı. Jeffrey Sinclair rolündeki Michael O’Hare pek başarılı değildi. Oyunculuklar ilk bölümlerde çok mekaniktiler. Ancak öyle bölümler vardı ki sezonu bir girizgahdan daha fazlası yapıp izlemeye değer kıldılar. Psi Cop Bester’le tanıştığımız, kaçak bir telepatın üsse geldiği bölüm Mind War, Sinclair’in Mimbari ile savaşın kaderini değiştiren son çatışma olan Battle of the Line‘ı anlatan And the Sky Full of Stars veya aslında halen güncel olan dini inançlarla ilgili bölüm Believers aklımda kalanlar.

bilim kurgu ustaları da bu dizide

Serinin ilk sezonu bir girizgah olmasına rağmen etkileyiciliğini sağlayan ekipte Harlan Ellison gibi bilim kurgunun usta yazarlarının mevcudiyetiydi. Lost’la artık uzun hikayeler izlemeye alışmış televizyon izleyicisine tavsiyem Türkçesini bulup bu seriyi izlemeleri. Emin olun Lost’taki gibi bir hayal kırıklığı yaşamayacaksını, tek yapmanız gereken ilk sezonda biraz sabretmek, bakın hikaye ritmini yakaladığında sizi nerelere götürecek.

Sizlerin Babil 5’de beğendiği bölümler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Yorumlar bölümü neden Türkiye’de gösterilmediğine dair fikirlerinize de açık.

Reklamlar

2 thoughts on “Uzayın karanlığında bir umut: Babylon 5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s