Gizemli depo 13


Warehouse 13

Image via Wikipedia

Bilgi yıllar içinde birikerek artıyor ve efsaneler de güçleniyor. Amerika’da SyFy kanalında yayınlanan iki senelik bir dizinin ana konusu da bu efsaneler ve onları ortaya koyan veya onlardan etkilenen objeler. Yazarla (Battlestar Galactica’dan tanıdığımız) Jane Espenson, D. Brent Mote çok güçlü bir madeni yakalamışlar. Onların hayallerinden ortaya çıkan Warehouse 13‘de tarihte gerçekleşen olayların büyük bir kısmında güç kazanan çeşitli objelerin etkisi var. Bu objeler kullanıcısına özel yetenekler kazandırdıkları gibi masumları ele geçirip onları kendi istekleri için kullanabiliyorlar da.

Kült dizilerin yazarlarından

İki Amerikan gizli servis ajanının gözünden başlayan bir kovalamaca ile açılan dizinin insanın hemen içine alan ilk bölümünü kült dizi Farscape‘in yaratıcısı Rockne S. O’Bannon da yazar kadrosunda olduğunu gösteriyor. Objeler de hem tarih ve gizemli olana meraklı izleyiciyi cezbedecek hem de bu konularda bilgisiz olanı sıkmayacak ve ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. Örneğin Thomas Edison, Nikola Tesla, M. C. Escher ya da Lewis Carroll veya Edgar Allen Poe‘nun hayatı ile eserlerinden çıkan gizemli objeleri takip etmek her bölümde oldukça keyifli. Gizli servis ajanları ve deponun yöneticisine başta zorlama gibi gelse de genç bir dahi kız da katıldığında ekip tamamlanıyor. Yan rollerdeki gizemli Mrs. Frederic ve kaldıkları otelin yöneticisi Leena ile ekip tamamlanıyor.

Warehouse 13 Ekibi

 

Yazarlar bunun yanında arkaplanda oldukça hızlı gelişen bir ana hikaye ile serinin televizyonun özellikle ilk Buffy the Vampire Slayer bölümlerinden hatırladığımız “haftanın canavarı” gibi “haftanın objesi” sıkıntısına girmesinin önüne geçiyor.

Eğlenceli ama çok bazı bölümler çok Amerikan

Dizinin temel sıkıntısı ilk bölümlerdeki tempo düşüklüğü ve ana hikaye başlayıncaya kadar geçen sürenin yavanlığı ile beklenen bir şekilde aşırı Amerika Birleşik Devletleri merkezli olması. Dünya kurma bölümlerini biraz daha sıkı yapabilselermiş çok daha başarılı olabilecek bir dizi Warehouse 13. Gene de eğer Indiana Jones filmlerini sevdiyseniz, X-Files hoşunuza gidiyorsa bu diziyi de kaçırmayın. Sadece arada sırada çıkan Steampunk vari cihazlar için bile izlenir.

Bu keyifli diziyi DVDsinden izleyebilir ve belki bir gün Türkiye’ye de gelir diye beklemekten kurtulabilirsiniz.

Bunu izlerken Türk tarihinden hangi öğeler böyle objeler yaratmış olabilir diye düşündüm. Çok belirginler değil kıyıda köşede kalmış objeler bile uzun kitaplar yazdıracak kadar büyükler. İstanbul’da bir sahafta, İran devriminden kaçan bir göçmenin yıllar önce Türkiye’ye getirdiği ve ailesinin sattığı satranç takımı Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail’in satranç oynadığı takım olabilir. Ya da Milli Kütüphanede veya Topkapı sarayının deposunda daha bilinmedik neler saklıdır.

Ne dersiniz, Anadolu’nun gizemleri daha ilgi çekici değil mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s