Kızıl yıldızı kaybolurken: Red Star


The Red Star: The Battle of Kar Dathras Gate

Mitik Sovyet Rusya’da bir büyülü gelecek hayali

1999

Yazar, Çizer: Team Red Star

144 sayfa

Tür: Fantastik Bilimkurgu

Özet Görüş

Çıktığı zaman görselliğiyle olay olan, şimdi bile bilgisayar destekli grafikleri ile gözleri doyuran bir çizgiroman. Hikaye de etkileyici, tek sıkıntısı belki de hiç bitmeyecek olması. Bulursanız kaçırmayın, bir iphone uygulaması da var.

Kızıl Yıldız Düştüğünde

Amerikan tarzı ile Avrupa tarzı çizgi romanlar birbirinden çok farklıdır. Amerikan tarzı çizgi romanların çoğu belli aralıklarla çıktığından yazar ama özellikle çizer bu zamanlamaya yetişebilmek için çok yorulur. Bu yorgunluk yüzünden ne yazık ki çizerler istediği performansı her seferinde gösteremez. Bazen çok sevdiğiniz çizerlerin berbat işlerini görmenizin sebebi budur. The Red Star’da başka bir yöntem deniyor Team Red Star ve dergi içlerine sinmeden yayınlamıyorlar. On yıldan fazla zaman geçmiş olsa da çizimlerdeki göz alıcı güzelliğin sebeplerinden biri bu.

The Red Star’i anlatırken hikayeden çok çizimlerden bahsetmemin sebebi de Team Red Star’ın 1999’da bilgisayar çizimlerini yaratıcı bir şekilde kullanmış olması. O zamanlar daha pek bu teknik kullanılmazken büyük planlarda, üç boyutlu çizim programlarının gücünün kullanarak yaratılan sahneler nefes kesici. Hele bilgisayarın yarattığı efektler o kadar güzeller ki, başka çizgi romanlarda da gözünüz arıyor.

Hikayeye gelince Mitik Sovyet Rusya’da geçiyor hikaye. İsmi Birleşik Kızıl Yıldız Cumhuriyeti (İngilizcesi: United Republic of Red Star) kısaltması URRS olan bu devlete yıkılmadan önceki Sovyetler model alınmış hikayede. Kızıl Yıldız için savaşa giden ve kendilerini feda eden askerlerin mezarında başlıyor ilk sahne. Orada sonucu yıkım olan Kar Dathras Geçidindeki savaşı eşini kaybetmiş Maya’nın gözünden tekrar yaşıyoruz. Ayakları yerden metrelerce yukarıda bir köprüden giden trenden sonsuza uzanan mezar taşlarını gördüğünüz bir sahne ile açılan kitap iddiasını ilk sayfada ortaya koyuyor.

Çift sayfa mezarlıklar üzerinden geçen tren

Dünyası büyünün var olduğu ancak daha şehirli bir eser olan The Red Star’da yıkılan devletin izlerini takip ediyoruz. Maya’nın peşinden ve öldü sanılan ancak daha büyük bir savaşa girmiş olan eşi Marcus Antares’in ve onların etrafındaki karakterlerin hikayesi sizi sarıyor.

Büyücü Maya’nın saldırısını anlatan aşağıdaki sayfa aslında genel havası hakkında da fikir veriyor.

Maya'nın içindeki büyüyü protokole uygun olarak silah olarak kullandığı an. Tercümesi: 1.kare: Ben devletin yanan iradesiyim 2.kare: Ona direnenleri yolundan temizleyen bir cehennemi ateşiyim 3.kare: Zarar verildi ve protokol devam ediyor.

Belki Sovyetlerin yıkılışını izlemiş, o zamanlar haberleri takip etmiş olduğumdan bu hikaye beni oldukça etkiledi. Gözlerinin önünde, her şeylerini feda etmeye hazır olsalar da yozlaşma ve dış etkenlerin pençesinde kızıl yıldızlarının söndüğünü gören karakterler kahramanlaştılar. Bu da serinin Amerika’da çok beğenilmesine rağmen tutmamasının sebeplerinden birini oluşturdu.

Amerikan okuyucusu kendi ülkesinin kahramanlığını anlatan hikayeleri okumak istiyor, sanıyorum bu olmayan hikayelerde de başka unsurlar bulursa satın alıyor. Ancak kaybolmuş olsa da bilinçaltında hala kötülükle özdeşleştirdiği bir devletin kahramanlık hikayesini okumak istemediler. Birey, devlet ilişkisi üzerine ilginç ve aslında çok Amerikan laflar eden bu çizgi roman da sadece hobi ile ilgilenen koleksiyoncuların ilgisini çekti. Bir başka sıkıntı da çizgi roman okuyucusunun Avrupa’daki gibi bitince çıkan ve düzensiz yayınlanan bir esere ilgi göstermemesi oldu. Onlar düzenli tüketecekleri çizgi romanlar ararken bu deney ne yazık ki pek iyi sonuçlanmadı.

Hikayenin devamını anlatan üç cilt daha var, çizimle ve çizgi romanla ilgilenenlere tavsiye ederim.

Sizin de ilginizi çeken öyle kıyıda köşede kalmış özel çizgiromanlar varsa lütfen paylaşın. Bir sonrakinde de onları inceleyelim.

Maya’nın içindeki büyüyü protokole uygun olarak silah olarak kullandığı an. Tercümesi:

  1. kare: Ben devletin yanan iradesiyim

  2. kare: Ona direnenleri yolundan temizleyen bir cehennemi ateşiyim

  3. kare: Zarar verildi ve protokol devam ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s