Kaybedilmiş savaşı kurtaran kahraman


The Lost Fleet: Dauntless

Yazar: Jack Campbell (John G. Hemry)

Tür: Askeri Bilimkurgu

Ace Books 2006

293 sayfa

Eğer askeri bilimkurgu ilginizi çekiyorsa, içinde biraz daha fizik kanunları olsun istiyorsanız bu kitap tam size göre. Yazarın denizci olmasının da etkisiyle sanırım denizcilerin de çok hoşuna gidecek.

Kahraman geçmişten geldi

Dauntless’in ana fikrini yıldızlar arasında yüzyıl süren bir savaşın can alıcı bir noktasında kurtarılan savaşın ilk çatışmasında yer alan adamın hikayesi oluşturuyor. Yıldızlar arası bir devlet olan Alliance’ın askerlerinde Black Jack Geary adında bir teğmen yüz yıl önce Syndic dünyaları ile başlayan savaşta büyük kahramanlık göstermiştir. Cesedi bulunamamış ve Alliance’ın ataya tapan dini inanışlarıyla yıldızlardan gelecek kurtarıcıya dönüşmüştür. Alliance’ın cesur bir hamleyle Syndic gezegenlerinin başkentine yaptığı saldırı başarısızlıkla

John G. Hemry @ Reiter's Books

John G. Hemry resim: ghbrett Flickr'dan

sonuçlandığında,

şans eseri onun içinde olduğu yaşamdestek kozasını bulurlar. Black Jack Geary tüm

komutanların ölmesi sonucu, kayıp olduğu sırada kendisine verilen kaptanlık rütbesi ve en kıdemli kaptan olması sayesinde ikiyüze yakın uzaygemisinin komutanı olur.

100 yıl süren savaşın ruhlardaki etkisi

Savaş yüz yıl sürdüğü için Jack Geary’nin bıraktığı donanma çok değişmiştir. Askerlerin sivillere yaklaşımlarından, savaş taktiklerine kadar birçok şey farklılaşmıştır. Jack Geary’nin ona garip gelen tutumlar ve ilahi kurtarıcı kimliğiyle mücadele etmesi gerekmektedir. Kitap işte tam bu noktada farklılaşıyor ve parlıyor. Geary’nin etrafındaki karakterler sönük birer karikatür gibi kalsalar da, Black Jack Geary’nin ruhu tüm açıklığıyla karşımıza çıkıyor. Kendi geçmişiyle hesaplaşması ve geçmişten gelen hayali Black Jack Geary ile mücadele etmesi de gerekmektedir. Donanmanın şansına yüz yıl içinde unutulmuş taktikleri bilen bir kumandanları vardır ve Kaptan Jack Geary, hepsini eve götürmeye söz vermiştir.

Keyifle okunan bir serinin ilk romanı olarak Dauntless çok başarılı. Doğrusu bir solukta kitabı okuyup bitirdim ve kalanlarını kısa zamanda edinip okudum. Kitapta yazarın denizci olmasından ya da bu işlere farklı bir açıdan bakmasındanmıdır çok etkileyici paragraflar var.

Örneğin uzay üzerine içindeki askerlerin gözünden bir tanımlama

…Every sailor learned one thing quickly, and that one thing was that everything about space was inhuman. The sheer size of it, the emptiness of it, the death it carried everywhere except for those very, very small places amid the emptiness where humans could walk on a planet’s surface with their faces bare to the wind and breathe the air. It isn’t good and it isn’t bad, the old saying went, it just is.

TurkceBKF tercümesiyle

Tüm mürettebat bir şeyi çabuk öğrenir, ve o bir şey de uzayın insaniyetsiz olduğudur. Tüm büyüklüğüyle, boşluğuyla, insanların gezegen yüzeylerinde çıplak yüzlerinin rüzgara açık olduğu ve nefes alabildikleri boşluğun içindeki o küçük yerler dışında taşıdığı ölüm ile. Uzay iyi veya kötü değildir, eski bir deyişteki gibi uzay uzaydır.

Bu kitap tam da Türkçe’ye çevrilmeye uygun bir kahramanlık hikayesi anlatıyor. Umarım bir yayınevi görür de Türkçe’sini yayınlar.

Siz ne dersiniz; uzay boşluğunda, düşmanların arasından kaçıp, devasa uzaklıktaki evine ulaşmaya çalışanların hikayesi ilginizi çekmez mi?

Yorumlarınızı bekliyoruz. Buradan ya da twitterdan düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

TurkceBKF’den:

Dışarıdan:

Reklamlar

Kaybedilmiş savaşı kurtaran kahraman’ için 3 yanıt

  1. Ben simdi Ian McDonald’dan The Dervish House okuyorum. O bitince hemen alip okuyacagimdir bunu. Tavsiye icin tesekkur ederiz Gokce beycigim.

    1. Ben tüm kitapları aldım ilkini beğenince. Adamın uzaydaki savaşları fizik kurallarına uygun anlatmasını çok beğendim.
      The Dervish House’dan Tor’daki alıntıyı güncede vermiştik. Benim de çok merak ettiğim bir kitap, ekitabı çıksa hemen alıcam hala bekliyorum. :/ Yorumunuzu merakla bekliyoruz Kansu bey.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s