Kuzeyden geldiler: Northlanders


Northlanders:

Sven The Returned

2008

Yazar: Brian Wood

Çizer: Davide Gianfelice

200 sayfa

Tür: Tarihi kara hikaye

Özet Görüş:

Northlanders: Sven The Returned İstanbul açıklarında başlayıp İskoçya’ya uzanan bir kara hikaye. İçinde fantastik öğeler yok, ancak oldukça etkileyici bir hikaye ve sürükleyici anlatıma sahip.

Önemli NOT:

Bu yazı Gölge e-Derginin 36’ıncı sayısında yayınlanmıştır. Hala okumadıysanız Gölge e-Dergi‘ye bir bakın.

İnceleme

Brian Wood DMZ çizgiromanından tanıdığımız başarılı bir yazar. Bu kitabını da internette oldukça iyi yorumlar alınca incelemeye karar vermiştim. Gördüğüm karışık bir kitap oldu. Northlanders Wood’un kendi deyimiyle bir Viking hikayesi. İlk ciltte Sven adında bir paralı askerin, Bizans imparatorluğunun başkenti o zamanın İstanbul’undan evine dönmeye karar vermesiyle başlıyor. Sven’in babası ölmüştür ve krallığın başına geçmek için geri dönmelidir.

Self-portrait of Brian Wood, an notorious comi...

Brian Wood'un portresi Image via Wikipedia

Sven evine dönen kahraman karakterine benzese de umarsamaz kişiliği ve para dışında bir şey düşünmeyen hali ile ilk sayfalarda pek de sevilecek bir karaktere benzemiyor. İstanbul’daki Bizans Varangian askerlerinden ayrılıp evine döndüğünde pek de iyi karşılanmıyor. Amcası tarafından öldürülmeye çalışan Sven Bizans’ta gördüğü modern hayat yüzünden Vikinglerin arasında farklı kalıyor.200 sayfa hikayede büyük savaş sahneleri, gerçekçi gözüken Viking hayatından kesitler ve karanlık bir hava var. Wood’un Vikingleri efsane olacak Vikingler değiller. Kuzey İskoçyayı istila etmiş bu barbarların arasında geçenler de biz modern okuyucu için farklı bir bakış açısı getiriyor.

Ne yazık ki etkileyici olsa da Wood’un seriye yeni başladığı ve aklındakileri oturtmaya çalıştığını fark ediyorsunuz. İlk bölümlerde tempo da hikaye de sanki yerine oturmuyor. Ne zaman ki Sven şaşırtıcı bir iş yapıp hikayeyi değiştiriyor o zaman bambaşka bir çizgiroman okuyorsunuz. Öyle ki tam işler çözülüyor derken altıncı bölümün sonunda her şey gene tepetaklak oluyor. Kuzeyliler azılı düşmanlarıyla karşılaştıklarında ittifaklar değişiyor.

Etkileyici çizimleri olan farklı bir çizgiroman okumak isterseniz Northlanders’ı tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s