Zombiler, Leviathan ve yazarlık: Üç podcast


Bugün bir değişiklik yapıp size bir konuk yazarımız ulaşacak. Kayıp Dünya’daki öykülerinden tanıdığımız Mehmet Kardaş‘ın incelemelerini aşağıda okuyabilirsiniz.

Radyo Tiyatrosu

Radyo tiyatrosu (Radio theater) nedir bilir misiniz? Zamanında ülkemiz radyolarında birkaç örneği görülmüş olsa da şimdilerde pek rastlanmıyor. Aslen 1950’li yıllarda özellikle Amerika ve İngiltere’de radyolarda çok yaygın olan bir tür sesli hikaye anlatma türü kendisi. En basit tabiriyle görselleri olmayan bir filmi dinlemek diyebiliriz. Sesli kitaplardan farkı, her karakterin ayrı aktörler tarafından seslendirilmesi, ses efektleri ve müziğe sahip olması. Günümüzde Audio Drama (Sesli Drama) olarak da adlandırılıyor.

Ufak bir tanıtımla giriş yaptığımıza göre şimdi de severek dinlediğim 2 sesli dramayı tanıtayım sizlere.

We’re Alive

İlki zombi severler için. Yapımcıları, senaryosunu aslen film üçlemesi olacak şekilde yazmışlar ancak projeleri sesli dramaya dönüşmüş.

Konusu kısaca şöyle. Los Angeles’ta Zombi kıyameti patlak verirken, 3 asker bir araya gelir ve bir apartmanı güvenliğe alarak kurtarabildikleri sivillerle birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlar. Zombilerimiz ise hantal değil gayet çevikler ve birazcık da zekiler.

Seride aksiyon, gerilim ve drama bol bol. Karakterler gayet renkli ve içi boş figüranlar değiller. Aktörler de gayet başarılı.

Serinin ilk sezonu bitmişti, 2. sezonu ise yeni başladı. İlk sezon 12 bölüm ama her bölüm 15’er dakikalık üçer parça şeklindeydi. 2. sezon da aynı formatta ilerliyor.

Bölümleri teker teker indirmek isterseniz şuradan;

http://feeds.feedburner.com/itpc/wwwwaylandws/Wayland_Productions/Were_Alive_-_Podcast/rssxml

Podcastin sitesinden de bölümleri dinleyebilirsiniz;

http://www.zombiepodcast.com/

Zombi severler kaçırmasın!

Leviathan Chronicles

Bu serinin de ilk sezonu yeni bitti sayılır. Efektleri ve müzikleri ile teknik açıdan daha üstün ve önceki seriye kıyasla çok daha fazla karakter var. Ama We’re Alive’dan en büyük farkı, bu seride bir anlatıcının bulunması. Yani diyalogların olmadığı sahnelerde bu anlatıcı bizi olan bitenden haberdar ediyor. Bu zaman zaman olay örgüsünden kopmalara neden olabiliyor ama sesli kitap dinlemeye alışıksanız sorun olmayacaktır.

Seriyi daha çok, efektleri olan bir sesli kitap gibi düşünebiliriz. Bölümlerin uzunlukları genelde 30 dk ile 1 saat arasında değişiyor. Konusu ise şöyle;

The story is centered around a hidden city called Leviathan that lies deep within the dark trenches of the Pacific Ocean.  The city is home to a community of immortals that sought to create a utopia over 1,000 years ago.  For a millennia, they lived in peace and secrecy, gently influencing world events to aid the advancement of mankind.  But a terrible secret has been kept deep within the catacombs of Leviathan that threatens the existence of the immortals, and quite possibly the entire world.

One woman named Macallan Orsel, a young genetic scientist in New York, discovers she is descended from a group of immortals that rebelled against Leviathan and are now waging a civil war around the globe.  As the immortal war spills into the realm of mortal man, Macallan realizes that she holds the key to stopping the battle and bringing peace to Leviathan.  But a clandestine government agency called The Blackdoor Group is trying to exterminate the immortal population and has identified Macallan as their critical target.

TurkceBKF çevirisi ile:

Hikaye Leviathan adından Pasifik Okyanusunun derinliklerinde bir gizli şehirde geçiyor. Şehir bir grup ölümsüz bin yıl önce kendilerine bir ütopya yaratmak sitediklerinde kurulmuş ve evleri olmuş. Binyıl boyunca gizlilik içinde barışla yaşamışlar ve dünya olaylarıyla insanların gelişimini etkilemişler. Ancak Leviathan’ın tünellerinin derinliklerinde ölümsüzlerin ve büyük ihtimalle tüm dünyanın varlığını tehdit eden korkunç bir sır saklanmaktadır.

Macallan Orsel adında New York’lu bir genç genetik biliminsanı, Leviathan’a karşı isyan eden ve onlarla savaşan bir ölümsüz topluluğundan geldiğini öğrenir. Ölümsüzlerin savaşı ölümlüler alemine sıçradığında, Macallan savaşı durdurmanın ve Leviathan’a barış getirmenin anahtarını tuttuğunu öğrenir. Fakat gizemli bir devlet kruumu olan Blackdoor Group ölümsüzleri yok etmeye çalışmaktadır ve Macallan’ı en büyük tehdit olarak görmektedir.


1. sezon 25 bölümden oluşuyor. Bölümler podcastin sitesinden indirilebilir.

http://www.leviathanchronicles.com/

Bir PODCAST

Writing Excuses

Bu da bonus olsun. Sesli bir drama değil bu. Yazarlara yönelik bir podcast. Özellikle de fantastik, bilim kurgu ve korku dalında yazmak isteyenlere yönelik tavsiyeler, öneriler vs. içeriyor. Üç kafadar yazarın her hafta belli bir konu üzerinde tecrübelerini paylaşmaları şeklinde ilerliyor genelde. Zaman zaman konuk yazarlar da oluyor. Podcastteki yazarlar şunlar;

Brandon Sanderson at CONduit 17 in Salt Lake C...

Brandon Sanderson Resim Wikipedia'dan

Brandon Sanderson : Epik fantastik yazıyor. Zaman Çarkı serisini devam ettiren yazar.

Dan Wells : İlk kitabı “I’m not a Serial Killer” olan Dexter benzeri ama fantastik öğeler içeren bir serinin yazarı.

Howard Taylor : Schlock Mercenaries adında bilim kurgu/mizah temalı bir webcomic yazarı.

Çok faydalı bulduğum, ders dinler gibi zaman zaman notlar aldığım bir podcast bu. Bu janralarda bir şeyler yazan herkes bir göz atmalı.

http://www.writingexcuses.com/

İlk sezondan başlamak isterseniz de şuradan:

http://www.aist-nara.ac.jp/~mbarker/writingexcuses/IndexSeasonOne.htm

Mehmet KARDAŞ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s