Büyülü denge arayışı


Magic of Recluce

Canı sıkılan bir adamın büyülü arayışı

Yazar: L. E. Modesitt, Jr.

1991 TOR

Tür: Fantastik, Epik Fantastik, Kahramanlık hikayesi, Anti kahraman, Büyü, Yetişkinliğe geçiş romanı

Özet Görüş:

Modesitt farklı bir fantastik yazarı. Bu farkını Magic of Recluce’da net gösteriyor. Alışılmadık bir karakterin ağzından alışılmadık bir büyülü hikaye anlatıyor. Seri birbiriyle zayıf bağlarla etkileşen onaltı kitaba ulaştı, başlamak için ilk kitap en iyisi. Bu önemli yazarı tanımak için geç kalmayın.


Karmaşa ile Düzen arasındaki denge

Functional Nerds podcastının 19uncusunda L. E. Modesitt, Jr. konuk olunca yazarı tanıma fırsatı buldum. Oldukça popüler ve çok eseri olan bir yazar olmasına rağmen ne yazık ki hiç bir kitabını okumamıştım. Dijital kitabı edinip hemen okumaya başladım. Açıkçası oldukça da şaşırdım.

Şaşkınlığımın sebebi Modesitt’in “köyden çıkıp kahraman olan üstün yetenekli ama yeteneğini bilmeyen erkek” temasını bambaşka kullanmış olmasıydı. Okuduysanız bu temayı biliyorsunuzdur, en net örneklerinden birini Eddings’de ya da Robert Jordan’da görebilirsiniz.  Bu kahraman olacak oğlan macerayı kendisi seçer, çeşitli sebeplerden. Ancak daha kitabın başında ne kadar erdemli, iyi olduğunu öğreniriz. Oysa burada Modesitt’in kahramanı Lerris hayatından sıkılmış, yetenekli olsa da bir baltaya sap olamayan ve düzenli dünyasından bıkmış bir genç. Maceraya atılması da kesinlikle kendi isteğiyle değil.

Lerris neden maceraya atıldı ve bunun karmaşa ile düzen arasındaki mücadeleyle ilgisi ne?

Modesitt’in dünyası bir ada gezegeni. Büyünün gerçek olduğu bu dünyada, büyüye ulaşmanın iki yolu var. Birincisi her daim olan karmaşayı kullanmak ikincisi ise çevreye düzen getirerek küçük adımların birleşmesinden büyük sonuçlar elde etmek. Öğreniyoruz ki Düzen yolunu izleyenlerin kurduğu Recluce’un devam edebilmesi için adadan Karmaşa’yı uzak tutmaları gereklidir. O yüzden Lerris gibi adanın düzenini bozma ihtimali olanlara iki seçenek sunulmaktadır: Ya sürgün edilirsiniz, ya da adadaki yerinizi bulmak için bir göreve çıkarsınız.

Hangisi iyi: Düzen mi, Karmaşa mı?

Hikayenin güzel yanı Modesitt’in Düzen ve Karmaşa etrafında oturttuğu büyüyü anlatımında ve onu temellendirmesinde gözüküyor. Düzen büyücüleri marangozluk ya da taş ustalığı veya terzilik yapıyorlar. Karmaşa büyücüleri ise fantastik edebiyat okuyucularının kafasındaki büyücü resmine benzer hareket ediyorlar. Modesitt çok başarılı sorular da soruyor bu temeli kullanarak. Kahramanımız Lerris Düzen taraftarı olduğu için belki Karmaşa’yı çok incelemiyor ama ikisinin de doğru ve/ya yanlış olabildiği yerleri gösteriyor.

Lerris’in sıkıntısına çözüm bulamadığı için çıktığı yolculuğun sonunda büyümesi ve kendiyle barışmasını okumak keyifli. Tam hayal ettiğiniz gibi bir sona ulaşmasa da, oldukça başarılı bir roman. Hele Modesitt dışında bir yazarın elinde üçleme ile anlatılabilecek bir hikayeyi daha uygun bir büyüklükte anlatılması fazladan puanı getiriyor.

Sadece büyüye dair farklı bir sözü olduğu için bile okunmayı hak ediyor Magic of Recluce.

Sizin de farklı büyü tanımları olan okuduğunuz eserler var mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s