Kaptan Amerika efsanesinin karanlık yüzü


Truth: Red, White and Black

2004

Yazar: Robert Morales

Çizer: Kyle Baker

168 sayfa

Tür: Süper kahraman

Özet Görüş:

Amerika’da ırk ayrımcılığı üzerine süperkahramanları kullanarak etkileyici bir hikaye için okuyun. Kaptan Amerika ile ya da bu konularla ilgilenmeyenler çok beğenmeyebilir.

Önemli NOT:

Bu yazı Gölge e-Dergi 35. Sayı‘sında yayınlanmıştır. Hala okumadıysanız Gölge e-Dergi‘ye bir bakın.

İnceleme

Marvel dünyasında 1942’de Amerika’da Nazilerle savaşa katkı sağlaması için bir süper asker projesi vardı. Bunun sonucunda zayıf ve çelimsiz beyaz sarışın asker Steve Rogers Kaptan Amerika oldu. Bir zamanlar Türkiye’de de yayınlanmış Kaptan Amerika, Joe Simon ve Jack Kirby tarafından yaratılmış ve ilk defa 1941’de yayınlanmıştı. Oysa Robert Morales ve Kyle Baker’ın 2003’de yayınlanan altı sayılık Truth: Red, White and Black gerçeğin farklı olduğunu söylüyor.

Amerika’da daha zencilerin haklarının tanınmadığı, hala büyük ayrımcılıkla karşılaştıkları 1942’de bir grup Amerikan askeri gizli bir araştırma ile süper serumu geliştirme çalışmalarına başlarlar. Çalışmayı kahramanları olacak beyaz bir asker üzerinde denemeden önce kobaylar üzerinde denemelidirler. Karar verilir ve başlarına gelecekten habersiz zenci askerler seçilir.

Morales ve Baker dönemin baskıcı halini ve siyah Amerikalıların neler çektiklerini anlatmak için farklı karakterlerin hikayesini anlatıyor. Hepsi toplumun değişik katmanlarından gelen bu kişilerin ortak noktası askerlik ve deneye katılmaları oluyor.

Beyazların hakimiyetindeki orduda başlarına gelenler ve deney öncesi yaşadıkları. Ardından deneye seçilmeleri ve deney ilk üç sayıda anlatılıyor. Dördüncü sayıda zenci süper askerleri benzer bir çalışmanın yapıldığı Nazi Almanya’sında takip ediyoruz. Beyaz süper askerlerini denemeden önce ilk saldırıyı tarihin unuttuğu zenciler yapıyor.

Kaptan Amerika kostümü içinde bir zenci, bu Amerika'da ırkçı beyazların tepkisini çekti

Büyük bedeller ödeyen takımın Almanya’daki hikayesi bittiğinde günümüz Amerika’sında Kaptan Amerika’nın üniformasını ilk kez giyen süper askeri arayışına odaklanıyoruz. Böylece hikaye Kaptan Amerika ile kapanıyor. Onun gerçekle yüzleşmesi belki de yazar ve çizerin aklında Amerikan halkının ırk ayrımcılığıyla yüzleşmesini anlatıyor.

Bu yedi sayının çarpıcı yanı Kaptan Amerika’nın Amerikalılar üzerindeki etkisini kullanarak geçmişlerindeki önemli bir soruna dikkat çekmiş olmaları. Kaptan Amerika belki de Superman’den daha etkili Amerikan zihninde. Ben çoğunlukla onun hikayelerini kaba Amerikan milliyetçisi hikayeler bulsam da, o “Amerikan” yanı sayesinde böyle hikayeleri anlatmaya da uygun. Hikayeyi okuduktan sonra biraz araştırma yaptım. Kitaba ilham olan Tuskagee frengi deneylerini öğrendim. Fakir zenciler üzerinde 1932-1972 yılları arasında Alabama eyaletinde yapılan frengi deneylerinde, denek olarak kullanılan zencilere pensilinin frengiyi engellediği ortaya çıkmasına rağmen nasıl ilaç vermediklerini, deneyi değiştirmedikleri gibi hastaların başka doktorlardan ilaç almasını nasıl engellediklerini okudum.

İşte çizgiromanın gücünü gösteren benim için bunun gibi öykülerdir. Hepimiz süper kahraman hikayelerine öykünür onları okuyor olabiliriz. Ancak bazen bir yazar ve çizer bize süper kahraman hikayesi içinde gerçek dünyayı hatırlatır. Sizlerin de çizgiromanın hikayeleri sunuşuyla kaçış edebiyatından ziyade inceleyen eserlerine örneğiniz var mı?

Gelecek sayıda 2009 yılından The Mighty, halen devam etmekte olan The Northlanders ya da halen devam eden Gotham City Sirens’den hangisinin incelemesini istediğinizi Facebook’da Gölge eDerginin sayfasında ya da burada yorumlarda yazabilirsiniz.

[Güncelleme: Derginin web sitesinin adresinde hata olmuş, düzeltildi.]

Reklamlar

Kaptan Amerika efsanesinin karanlık yüzü’ için 6 yanıt

  1. Gerçekten de güzel bir yazıymış. Size katılıyorum, bu tarz öyküler hem daha güzel, hem daha gerçekçi hem de daha etkili. Teşekkürler bu güzel yazıdan haberdar ettiğiniz için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s