Osmanlı’dan bir ejderha geçti: Black Powder War


Black Powder War

Yazar: Naomi Novik

2006 Del Rey

400 sayfa Del Rey

Tür: Alternatif Tarih, Fantastik Edebiyat

Özet Görüş:

Türkçe’ye de çevrilen ilk kitabından sonra Novik’in ejderhası ve kaptanının üçüncü kitabı da keyifle okunuyor. Hem de Osmanlı topraklarına uğruyor, İstanbul’dan geçiyor hikaye. Osmanlı kısmı hayal kırıklığı yaratsa da başarılı bir kitap.

1800’lerde ejderhaların insanlarla beraber yaşadığı ve savaştığı bir dünyada bir ejderha ile bir askerin macerasını anlatıyor Temeraire serisi. Daha önce ilk iki kitabı okumamışlar için uyarayım, bu yazıda o kitaplarla ilgili ister istemez bir şeyler anlatacağım. Eğer devam etmek isterseniz aşağıda size Asya’yı ve Avrupa’yı baştan başa geçen bir hikaye anlatacağım.İkinci kitabın sonunda Temeraire ile kaptanı ve dostu William Laurence Çin’de hanedanlığın içindeki bir komployu ortaya çıkarmışlar, hayatlarına kast eden tuzakları atlatmışlar ve imparatorun kardeşini öldürmüşlerdi.

Lien öldürülen prensin albino ejderhası boynu bükük Çin’den ayrılırken kahramanlarımız yanlarına Tharky adında bir izciyi alıp kara yolundan önce İstanbul’a sonra da İngiltere’ye ulaşmak için yola koyulurlar. Görevleri ise İstanbul’da padişahtan iki yumurta alıp onları İngiltere’ye götürmektir.

Çin kültürünün ejderhalarla bileşimi ve ipek yolunun yıkıntıları arasında yapılan büyük yolculuk büyüleyici bir dille anlatılıyor. Yer yer tarihi romanların dayanılmaz ve sıkıcı tuzaklarına yakalansa da dağları aşıp Osmanlı’ya varıyorlar. Yolda bir vahşi ejderha sürüsü ile karşılaşıyor, onlarla dost bile oluyorlar.

Temeraire Çin’de gördüklerinden sonra artık ejderhaların Britanya’da köle gibi yaşamalarına katlanamamaktadır. Yolculuk sırasında onun kolay cevaplanamayacak sorularını okuruz. Kahramanlarımız İstanbul’a vardıklarında beklemedikleri olaylarla karşılaşırlar. Yumurtaları almaları kolay değildir. İstanbul’dan kaçar ve kendilerini Napolyon Savaşlarında bulurlar. Bir çatışmadan ötekine uçarlarken vatanlarına ulaşmak gittikçe zorlaşmaktadır. Çünkü Napolyon’un yeni generali Temeraire’den intikam almaya yemin etmiş ejderha Lien’dir. Napolyon’un orduları artık daha da güçlüdür ve engel tanımamaktadır.

Tarih bilgisi olanlar neler olacağını tahmin ediyorlardı. Novik tarihi gerçekleri çok değiştirmeden ejderhaların eklenmesiyle bir kaç stratejik değişiklik ile olanları anlatıyor. Eğer o dönemi merak etmiyorsanız, ya da ilginizi çekmediyse kitap sürünmeya başlıyor. İlk kitaptaki hareket, bilinmezlik ve yenilik bu kitapta yok. Bu kitap belki de kahramanlarımız sürekli kaçan tarafta olduğu için sıkıntı ile sarıyor okuyucuyu. Temeraire’in ne kadar güçlü olsa da savaşın seyrini değiştirmesinin ne kadar zor olduğunu görüyoruz.

Alternatif Tarih romanları ile epik fantastiğin farkı burada kendisini gösteriyor. Epik fantastik severlerin hoşuna gitmeyecek belki ancak gerçekçi bu roman tarihi roman severlerin bile hoşuna gidebilir.

Benim takıldığım ise bundan başka aslında. Keşke Osmanlı’dan daha çok bahsetseydi Novik. En azından Çin’e ayırdığı kadar zamanı Osmanlıya ayırabilirdi. O eksik olduğu için kitaba bir türlü ısınamadım.

Seriye başlayanlar için tavsiye ederim. Oldukça iyi Novik’in anlatımı ve sonraki kitaplarda çözülecek sorunların başlangıcını görüyorsunuz. Seriyi hiç okumamışlar için ilk kitabı tavsiye ederim. Sonra gene soluk kesici olan ikincisini okuyun ve buna başlayın.

Ne dersiniz seri romanlar ilerledikçe hayal kırıklığı yaratma ihtimali artıyor mu?

Reklamlar

Osmanlı’dan bir ejderha geçti: Black Powder War’ için 4 yanıt

  1. Eğer seri çok iyi başladıysa sıradaki kitaplar için duyulan beklenti artıyor. Bu da doğal olarak hayal kırıklığına sebep oluyor. Bir de kitaplar arası bekleme süresi de beklentiyi etkiliyor bence.

  2. Geri bildirim: Sahaf Festivali

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.