Gezegen 51


Bir gezegene sakin bir tatil günü bir uzay gemisi iner. Keyifli bir gün geçirenleri korkutan bu olay Gezegen 51’in açılışında yaşanıyor. Gezegene inen uzaylının dünyadan gelmesi filmin ana teması ve oldukça başarılı işlenmiş. Çocuklar için çekildiği için daha basit önermelerle yürüyen filmin en keyifli sahneleri başlangıçta izleniyor. Daha filmin başında insan/uzaylı esprileri can sıkıcı hal almamış ve zekice gözükürken çok eğleniyorsunuz. Bir yerden sonra ise film ergen gencin içe kapanıklık sorunları ile toplumun içe kapanıklığı arasında gidip gelen hikayesi ile yetişkin izleyiciye pek bir şey ifade etmiyor.

50’ler Amerikasından pop kültür referansları ile bezeli filmde sadece bilimkurgu severlerin tanıyacağı ve anlayacağı espirilerle ortam şenlense de ne yazık ki yeterli olmuyor. Öyle bir Amerikan havası var ki filmde, bir yerden sonra sıkıcı olmaya başlıyor. Zaten hikayenin nasıl gideceğini az çok tahmin ettiğiniz için koltuk dar geliyor.

Çok kötülemişim gibi bakmayın, büyük ihtimalle hedef kitlesi olan çocuklar için çok başarılı bir film bu. Basit yalın anlatımıyla derdini açıkça ifade ediyor. İşin en önemli kısmı da Amerika dışında bir ülkede çekilmiş olması. Film her ne kadar Amerikalı gözükse de İspanyol bir firmanın elinden çıkma, İspanyol bir yönetmen ekibi tarafından çekilmiş. Hikayenin Amerikanlaşmasını Shrek’ten tanıdığımız senarist Joe Stillman sağlamış. Yetmiş milyon amerikan doları bütçesi ile İspanya’nın en pahalı filmi olmuş.

İzlerken bunun yarısı animasyon kalitesinde filmler yapsak ne güzel olur diye geçirdim içimden. Belli ki senaristinin de Amerikalı olması sayesinde Amerikan pazarına hazırlamışlar filmlerini ancak sanırım çok şey öğrenmiştir İspanyol Ilion Animation Studios ve İngiliz HandMade Films dolayısıyla bir sonraki filmlerini merakla bekliyorum.

Bu filme eğer çocuğunuzla güzel zaman geçirmek isterseniz ya da bilimkurgu referanslarını yakalama yarışması oynamak isterseniz veya boş eğlencel hafif bir film isterseniz gidin. Arada canınız sıkılsa da aniden kahkahalar atacağınız eğlenceli bir film, içiniz rahat olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s