Supermen: Secret Identity


Supermen: Secret Identity

Yazar: Kurt Busiek

Çizer: Stuart Immonen

208 sayfa

Tür: Süper kahraman

Özet Görüş:

Etkileyici bir çizgiroman, bulmas zor olsa da edinin derim.

Önemli NOT:

Bu yazı Gölge e-Dergi 34. Sayı‘sında yayınlanmıştır. Hala okumadıysanız Gölge e-Dergi‘ye bir bakın.

Eğer çizgiroman okuyorsanız hele de yeni gençlik dönemindeyseniz o kahraman olmak istersiniz. Onun gibi olmak, belki de onun kadar önemli olmak istersiniz. Ergenliğin sıradan hallerinden biridir belki, ancak o zaman bilmezsiniz. Kurt Busiek1 işte o duyguyu yakalamış Superman: Secret Identity’de. Clark Kent adında Kansas’lı bir çocuğun hikayesini anlatıyor Busiek. Hikayenin başında sıradan bir çocuk Clark, isminden dolayı sürekli dalga geçilen, pek arkadaşı olmayan bir yalnız lise öğrencisi. Superman çizgiromanları okuyan ama kendisiyle dalga geçildiği için onu pek sevmeyen bir çocuktur.

Bir gün hayalleri gerçek olur. Kahramanı gibi süper güçlere sahip olur. Sebebini merak etse de çok sorgulamaz. Günlerini uçarak ve insanlara yardım ederek geçirmeye başlar. Ancak uzun süre saklanamaz ve bir gazeteci hakkında haberler yapmaya başlayınca işler karışır.

Busiek hikayeye sıradan bir genç ile başlayarak Superman efsanesine bambaşka bir açıdan bakıyor. Busiek’in Astro City’den de bildiğimiz güçlü gözlem yeteneği sayesinde kahramanlık üzerine ilginç ayrıntılar yakalıyoruz kitapta. Clark’ın ilk kez uçtuğu an ilk kitaptaki favori sahnem. Stuart Immonen çizgileri ile masalsı bir hava katıyor hikayeye, ikinci kitapta Clark New York’a gittiğinde bilgisayar çizimleriyle beraber kullandığı Manhattan planları çok başarılı.

Sadece büyüyüp gizlice insanlara yardım eden bir süper kahraman hikayesi olsaydı sıkıcı ve kısa sürecekti. Oysa Amerikan hükumeti Clark’ın peşine düşünce işler karışıyor. Bunların üzerine Clark ikinci kitapta Lois’ini buluyor. Onların ilişkisinin gelişimi ikinci bölümü kaplıyor. Yalnızlığın pençesinden kurtulan kahramanımız peşindeki ajanları atlatmaktan daha zorlu bir işe girişiyor ve baba oluyor üçüncü bölümde. Dördüncü bölümde de yaşlanmış bir Clark Kent görüyoruz.

Böylece Busiek daha gerçekçi bir süper kahraman yaratıyor. Süper güçleri ya da yaptıklarıyla gerçekçi değil tabi ki, ama duyguları ve karşılaştıklarıyla gerçekçi bir kahraman onunki. Busiek başka yazarlar gibi efsaneyi kurcalayıp nasıl çalıştığına bakmaya çalışmıyor, o Superman efsanesine bir güzelleme yazıyor. Immonen’in etkileyici çizimleriyle bu güzelleme etkileyici bir esere dönüşüyor.

2004’de dört sayı olarak yayınlanan bu seriyi, 2005’den itibaren toplu ciltli olarak edinebiliyorsunuz. Okumadıysanız bulmak için ikinci el dükkanlarını kurcalamalısınız. Amazon’da ve eBay’de görmüştüm.

Süper kahramanlara farklı bakan başka çizgiromanlar tavsiye eder misiniz?

Reklamlar

2 thoughts on “Supermen: Secret Identity

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s