The Desert Spear


The Desert Spear

Yazar: Peter V. Brett

2010 HarperCollins

608 sayfa

Tür: Fantastik, Epik Fantastik, Korku, Kara Fantastik

Özet Görüş:

Peter V. Brett’in The Demon Trilogy’nin ilk eseri olan The Painted Man’i güncenin ikinci haftasında incelemiştim. Serinin ikinci romanı ile Brett gene iyi bir roman sunuyor. Dünyayı daha iyi tanıtmak ve üçüncüsüne hazırlık yapmak amaçlı bir ara romanı olsa da keyifle okunuyor. Seriye buradan başlasınız bile çok fazla kaybınız olmaz. Günümüz epik fantastiğinin önemli eserlerinden biri olan bu romanı kaçırmayın.

Peter V. Brett’in ilk romanı ortalığı karıştırmıştı. Epik fantastiğe yeni bir soluk getirmişti. Bu başarılı romanın hikayesine serinin ikincisiyle devam ediyor. Romanın bir önceki romanda tanıştığımız Jardir’in küçüklüğünü ve Krasialıların nasıl başına geçtiğini anlatıyor. Onun çocukken yaşadıkları, büyümesi, evliliği ve başa geçmesi Krasia kültürünü anlamak için değerli. Brett Krasia’yı basit bir arap karikatüründen ziyade mitik Sparta’ya benzetmiş. Çölde yaşayan ve savaşmaktan başka bir şey düşünmeyen bir toplum çizmiş. Din adamları ve kadınları kastı, askerler kastı ve asker olamayanlardan oluşan işgörenler kastı ile ilginç bir toplum oluşturmuş. Bazı zalimliklerin anlamı olmadığını düşünsem de insanlığın kötülüğünün sınırları ne yazık ki yazarların hayal gücünden öte olduğu için böyle bir toplum sahici duruyor. İlk kitaptan sevdiğimiz ve tanıdığımız karakterlerle Krasia ordusu kuzeye yürümeye başladığında tanışıyoruz.

Arlen, Leesha ve Rojer ilk kitapta kaldıkları yerden iblislere karşı koymaya çalışıyorlar. Hala aralarında çözemedikleri sorunlar olan karakterlerimiz ne yazık ki baş karakter gibi durmuyorlar. Rojir’in basireti bağlanmış, neyi neden yaptığı bilinmeyen haline ve Arlen’in kendisine ceza veren toplum dışı duruşunun üzerine Leesha’nın ailevi sorunları ve köyün yöneticiliği sorumluluğu ekleniyor. İlk kitaptan hatırladığımız yan karakterlerden Renna’nın hikayesi de eklenince biraz odak kayıyor.

Karışık olsa da kendini okutan başarılı bir kitap. Bir serinin ikinci romanı olmasının sorunlarını yaşıyor gene de. Tasvirler, toplum ve durumlar çok ilgi çekici olsa da Brett’in daha sonra olacaklar için sahneyi hazırladığını görüyorsunuz. Renna’nın pek de ilgi çekici olmayan hikayesini bir sonraki romanda anlamlı olacağı için okuduğunuzu bilirseniz sorun yok. Bir de:

Leesha ile Jardir’in ilişkisinin saçmalığını bir kenara koymanız lazım. Jardir’in neden ona aşık olduğu, ya da Leesha’nın neden cevap verdiğini görmezlikten gelip bunun ilerleyen bölümlerde anlamlı olacağını kabul edin.

yukarıdaki yazıyı romanı okumayanlar için sakladım.

Her şeye rağmen güzel bir roman. Özellikle şehirlerin dışında yaşamanın mümkün olmamasının yarattığı o hapsedilme hissini çok başarılı veriyor. Gece dışarıda kalma korkusu ve insanların onunla başa çıkmak için yaptıkları çok etkileyici. Bu romanda bir de İblislerin gözünden bir kaç bölüm sayesinde onların tarafında ne olduğunu da anlayabiliyoruz. Dünya daha da temelleniyor ve savaş için taşlar yerine oturmaya başladı. 2012’de çıkması beklenen The Daylight War için her şey hazır. Bakalım Brett bu etkileyici seriyi bozmadan söz verdiği gibi beş kitapta tamamlayabilecek mi?

Kitabı okuduysanız fikirlerinizi lütfen paylaşın. Eğer ilk romanın haklarını satın almış yayınevinden geliyorsanız lütfen ne zaman kitabı Türkçe’ye çevireceksiniz haber verin.

Batıdan ya da Doğudan çöl kavimlerini anlatan bilimkurgu ya da fantastik romanlar biliyor musunuz? Ne tavsiye edersiniz?

Reklamlar

13 thoughts on “The Desert Spear

  1. İngilizcesini soruyorsanız, bir kaç adres verebilirim. Hatta İstanbul’da Robinson’da vardır belki. Ama Türkçesini soruyorsanız, daha çıkmadı sanırım.

  1. Yazar Peter V. Brett birkaç ay önce kontratı imzaladığını söylüyor. Epsilon’dan çıkacakmış. Bundan sonrası Türkçe’ye çevrilmesi ve yayına hazırlanmasını bekleriz. Sanırım en erken yaza yetişir. Eğer Epsilon’dan cevap gelirse buraya yazarım.

 1. aklımdaki bazı soruların cevabını aldım söyleşiyi paylaştığınız için tekrar teşekkürler.
  Bu arada söylemek isterim şu ana kadar herhangi bi romanı doğru dürüst okumuşluğum yoktu, can sıkıntısından dolayı arkadaşmdan kitabı almam üzerine hikayeye kapılınca 3 günde bitirdim kendimi alamadım kitaptan taki bitene kadar:)

  1. Ben de büyük keyifle okumuştum. Üçüncü kitap yeni yayına çıkıyor ABD’de, darısı ülkemizin başına. Umarım çok beklemeden Epsilon kitabı yayınlar.

   1. Umarım:)
    Çeviri umarım en kısa zamanda yayınlanır. bi arada alıp kendim çevirmeyi de düşünmedim deil hani.:)

   2. 3. kitap Şubat ayında ABD’de çıktı. İsmi The Daylight War, ana karakter Jardir’in eşi Inervera. Onun geçmişine odaklanıyor.

 2. Mısırlıların olduğu kısım bence çok sıkıcıydı kitap ın devamı mısırdaki insanların hayatına kayıyor umarım 1. kitaptaki üsluba orada da rastlamayız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s