March Upcountry


March Upcountry

Yazar: David Weber ve John Ringo

2001 Baen Kitapları

586 sayfa

Tür: Askeri bilimkurgu

Özet Görüş:

Weber ve Ringo sevdiğim iki yazar. Bu kitap da onları sevenleri üzmeyecek bir roman olmuş. Oldukça ilginç mekanlarda geçse ve hızlı okunsa da ne yazık ki dinlenme kitabı olmuş. Plajda ya da zor kitapların arasında dinlenmek için hızlıca okunabilecek bir kitap.

Uzak bir gelecekte, galakside dünya merkezli bir imparatorluk kurulmuştur. Bu imparatorluk gezegenleri ele geçirip, oradaki uzaylıları asimile etmektedir. Saints adındaki bir ittifak onların bu yaptıklarına karşı çıkmaktadır, ikisinin arasında bir soğuk savaş vardır. İmparatorluk içinde çalkantılarıyla ve entirikalarıyla uğraşırken, imparatoriçenin en küçük oğlu Prens Roger McClintock gününü gün eden bir şımarıktır. Bir gün annesi imparatoriçenin onu yolladığı görevde bir avuç askerle beraber gelişmemiş bir gezegene düştüğünde her şey değişir. Roger’ın ve onu korumakla görevli askerlerin artık bu geri kalmış gezegeni baştan başa geçip uzay limanına ulaşmaları ve oradan kurtulmaları gereklidir. İlerlerken gezegendeki yaratıklarla barış ve savaş arasında bir seçim yapmaları gerekmektedir.

John Ringo da David Weber de sevdiğim yazarlar. Son okuduğum kitaplardan sonra daha kolay bir eser okumaya karar verdiğimde hemen onların bu kitabına başladım. Baen’in bedava eserler kütüphanesinden indirip, okumaya başlamamla yorgunluğumu attım doğrusu. Basit bir kitap March Upcountry, bir bölük askerin şımarık ama iyi niyetli ve savaşçı prenslerini kurtarmaya çalışırken yaptıklarını anlatıyor. Bazı bölümler öyle sıradan ve tahmin edilebilir ki şaşırmıyorsunuz. Bir büyüme kitabı olsun istemişler sanırım ama çok göstere göstere olduğundan inandırıcılığı olmasa da etkileyiciliği kaçmış.

Kitap Ksenofon tarafından M.Ö. 400 yıllarında kaleme alınmış Anabasis veya Onbinlerin Dönüşü adlı eserin yeniden yorumlanması gibi. Orada Pers ordusunun Anadolu içinden geçişi anlatılıyor. Anabasis’in önemi o zamanın Anadolusu hakkında iyi bir bilgi kaynağı olması. Bu kitap ise hayali gezegen Marduk’un sakinlerini ve onun doğasını anlatıyor. Yazarlar ilgi çekici ortamlar tasvirliyorlar, dünya kurmakta başarılı olduklarını gösteriyorlar.

Okumak isterseniz Baen’in bedava kütüphanesinden ya da Fifth Emperium’dan yasal olarak indirebilirsiniz. Yaz geldi kolay bir kitap okuyup keyif çatmak isterseniz kaçırmayın derim.

Reklamlar

March Upcountry” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s