Tides from the New Worlds


Tides from the New Worlds

Yazar: Tobias S. Buckell

2010 Wyrm Publishing

514 sayfa

Tür: Bilimkurgu, Fantastik, Sihirli Gerçekçilik, Cyberpunk, Karayip ve dahası

Özet Görüş:

Tobias Buckell daha önce güncede incelediğimiz yazarlardan biri. Öykü kitabında ne kadar başarılı bir gözlemci ve yazar olduğunu gösteren öykülerle aklınızı başınızdan alıyor. Eğer Kindle store’dan alışveriş yapabiliyorsanız hemen gidin ve alın derim. Eğer bunu okuyan bir editörseniz tercüme etmek için Buckell ile konuşun, bu öyküleri okumak isteyen çıkacaktır.

Tobias Buckell Karayipli bir yazar. Daha önce Sly Mongoose’u incelemiştim. Onu beğendiğim için Buckell twitterda yeni öykü kitabını tanıtınca hemen almak için Kindle Store’a gittim. Ne yazık ki bizim buralara Kindle store’dan satış yokmuş. Neyse ki Buckell kendisine haber verdiğimde bana kitabının bir dijital kopyasını yolladı. Öykü kitabında şu öyküler var:

 • Fish Merchant
 • Anakoinosis
 • Aerophilia
 • In The Heart of Kalikuata
 • The Shackles of Freedom (with Mike Resnick)
 • Shoah Sry (with Ilsa Bick)
 • Her
 • In Orbite Medievali
 • Four Eyes
 • Trinkets
 • Spurn Babylon
 • Death’s Dreadlocks
 • Smooth Talking
 • Tides
 • Something In The Rock
 • A Green Thumb
 • All Her Children Fought
 • Necahual
 • Toy Planes

Buckell öykülerinde başka dünyaları anlatmak dışında bir tema gütmemiş. Bazı öyküler bilimkurgu, bazıları ise fantastik, bir kaçı sihirli gerçekçilik akımında kalmış. Kitabı alır almaz incelemenizi tavsiye ettiğim öyküler şunlar:

The Fish Merchant

Bilimkurgunun sık kullanılmış konularından biri olan uzaylılarla ilk karşılaşma, bu hikayede Tobias Buckell’ın elinde farklı bir hal alıyor. Buckell küçük, sıradan insanların gözünden bu karşılaşmayı anlatıyor. Neler olduğunu bilmeyen hatta önemsemeyen
insanların başına gelenleri anlatıyor. Kahramanları önemli işler yapsalar da büyük resmin içinde hep kaybolan kişiler olduğu için birilerini onların hikayesini anlatması hoşuma gitti.

Io, Robot

Başarılı bir robot hikayesi. Asimov’un üç yasasına gönderme yapıp, yorumla ne sonuç verebileceğini anlatan güzel bir hikaye. Tor’da Wall-E’nin ters hali demiş Arachne Jericho. Hikayede insanlığın ne olduğunu soruyor, sadakati sorguluyor. Doğrusu belki gözleri geçmişten gelene kilitlenmiş, amaçlarının dışına çıkan insanlar çok olduğu için bir başka güzel geldi bana bu öykü.

Anakoinosis

Buckell bu hikayede kölelik üzerine çok ilginç bir soru sormuş. Bilimkurgunun gücünü gösteren bir hikaye ile uzaylılar üzerinden insanlığın büyük suçu köleliği anlatmış. Belki kökenlerinde kölelerin de olması ona çoğu insanın bakamayacağı bir yerden soruna bakmasını sağlamış. Köle, efendi ilişkisini incelerken güçlü bir hikaye yaratmış.

Aerophil­ia

Buckell sibernetikten, yeni gezegegenlere bir cok konuyu birleştirmiş bu öyküde. İçinde belki biraz da Sly Mongoose’un başlangıcını
bulabilirsiniz.

The Shackles of Freedom

Özgürlüğün bedeli üzerine bir hikaye. Yazılmamış olsa da özgürlüğümüzü kısıtlayan kuralları anlatıyor.

Her

Yazarlar için bir hikaye bu, içi içe geçmiş öykülerin üst üste binmesinden bir kule yaratmış Buckell.

Smooth Talking

Bir emlakçının ağaç ruhlarıyla karşılaşması sonucu olabilecekleri anlatan eğlenceli bir hikaye.

Tides

Buckell bu fantastik hikaye ile genç bir kızın gözünden savaş üzerine çok güçlü bir öykü anlatıyor. Siana ve Miasia’nın öyküsü aklınızda kalanlardan olacak.

Something In The Rock

En sevdiğim cüce hikayesi. Eğer cücelerle ilgili bir şeyler okumak isterseniz bu hikayeyi kesinlikle edinmelisiniz.

All Her Children Fought…

Bu hikaye kitapta en sevdiğim hikaye. Çok güçlü bir öykü var içinde, insanın içine işliyor. Tides’daki gibi bu da savaş üzerine ve savaşan çocukları anlatıyor. Sonuna gelmeden olacağı tahmin ediyorsunuz, daha da kötüsü öyküden sonra karakterlerin başına gelecekleri de tahmin ediyorsunuz. Doğrusu bu kadar kısa ve böylesine vurucu bir öykü uzun süredir okumamıştım.


Neredeyse tüm hikayeleri yazdım, çünkü bu kitapta boş hikaye yok. Buckell’ın yazarlığını gelişimini de görüyorsunuz, nerelere vardığını da. Kötü pek bir şey göremedim. Tek sıkıntısı kitaptaki öykülerin hem bilimkurgu hem de fantastik olması. Gene de iki türü de okuyan birisi olarak benim için problem olmadı.

Kitabı edinmek istiyorsanız ve Amerika’da yaşıyorsanız iPad ve Kindle‘da mevcut.

Buckell’ın güncesini http://www.tobiasbuckell.com adresinden, twitter hesabını da http://twitter.com/tobiasbuckell adresinden takip edebilirsiniz.

Io Robot’tan ufak bir bölüm

One day, Sam knew, human beings would come to Io and pick him up. They’d retrieve the data, and praise him. They would upgrade him and provide him with a shiny fresh carcass, and as much processing power as Sam could imagine.

Or so Sam believed.

It could just have been a rationalization born out of a nugget of motivation code, primed to get Sam to roam over the hellish, volcanic landscape of Io.

Benim tercümemle

Bir gün, Sam biliyordu ki, insanlar Io’ya gelecek ve onu alacaklardı. Veriyi alacak ve onu kutlayacaklardı. Onu geliştirecekler ve yeni parlak bir beden ve Sam’in hayal ettiği kadar işlemci gücü vereceklerdi.

Ya da Sam öyle inanıyordu.

Bu inanç Sam’in cehennemi, volkanik Io üzerinde dolaşmasını sağlamak için motivasyon kodunun içinde ufak bir parçadan gelen bir fikir olabilirdi.

Daha bu birkaç cümledeki gibi nice güzellikler var kitapta. Okumak için fazla beklemeyin. Eğer Türkiye’den ulaşılabilir hale gelirse gene günceden sizlere haber vereceğim.

Sizler de aklının bir köşesinde kalan öyküler var mı? Dönüp okuduğunuz bazen içinizi ürperten ama bırakamadığınız öyküleri paylaşın bizle.

Reklamlar

Tides from the New Worlds’ için 3 yanıt

 1. Okumak için güzel bir kitap olabilir ama her zaman dediğim gibi güzel yapıtlar keşke Türkçe’ye çevrilse sadece ünlü yazarların romanları çevriliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s